راهبرد معاصر

چرا 63 درصد ایرانی ها برنج خارجی مصرف می کنند؟ + فیلم مصاحبه جنجالی کیروش و حمله به پرسپولیس + فیلم قانون جدید بیمه شخص ثالث 97/ بیمه شخص ثالث راننده محور می شود شرایط معافیت سه خواهری سربازی هدف دشمن از ایجاد التهاب در نظام بانکی چیست؟ تهدید کاخ سفید با موشک ضدتانک مجری "پرس‌تی‌وی" در آمریکا بازداشت شد از علف گربه چه مي دانيد؟ قیمت طلا و سکه و دلار / 25 دی 97 آیا کانال ویژه ارتباط مالی ایران و اروپا (SPV) به سرانجام می رسد؟ افشای عناصر پشت پرده سازنده مستند ضدایرانی "بهتان برای حفظ نظام" سود صنعت اسب تضمین شده است/ 100 میلیارد یورو گردش مالی صنعت اسب در اروپاست بررسی وضعیت صنعت پرورش اسب در مستند "منهای نفت" + تیزر صنعت اسب را به متخصصان واگذار کنید ماجرای شایعه فرار علی انصاری+ عکس و فیلم پیامدهای افزایش بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی وراهکارهای پیش رو وزیر اقتصاد از کاهش قیمت دلار خبر داد سوخو به دنبال فروش هواپیما به ایران رهبر کره شمالی به چین رفت حذف 4 صفر از پول ملی راهگشای کوتاه مدت و درمان موقتی است عدم شفافیت در واگذاری ها، خصوصی سازی را ناکارآمد کرده است دست‌های پنهان، مانع رشد صنعت چای ایران حذف کنکور 98/ زمان اعلام لیست رشته های بدون کنکور "ایرگزیت"؛ فرجام یک برجام "ایرگزیت"؛ فرجام یک برجام به منظور ایجاد ثبات در بازار، نظارت به تنهایی کارساز نیست مستند منهای نفت: هر بوته چای، به اندازه یک بشکه نفت ارزآوری دارد ثبت نام سهام عدالت 97 صحت دارد؟ بنای تخریب هاشمی را نداشتم علت بوی بد تهران چیست؟ ورود سامانه بارشی جدید به ایران از چهارشنبه اخراج 10 درصد کارمندان دولت از نظر نماینده مجلس قیمت طلا و سکه و دلار / 10 دی 97 جدال دلال ها و بانک مرکزی برای تعیین قیمت دلار کبودی بی دلیل نشانه چیست؟ انتقاد آخوندی از دولت قیمت انواع پراید کارکرده + جدول آیت الله آملی لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام شد علت عجله ترکیه برای اشغال منبج جانشین موقت آیت الله هاشمی شاهرودی در مجمع جزییات جدید طرح مجلس برای مهریه معرفی خرمای ایران در منهای نفت نحوه تبدیل کارت بانکی به کارت سوخت / www.mob.gov.ir نحوه ثبت نام کارت سوخت خودرو/ مراحل و مدارک ثبت کارت سوخت بانکی و المثنی همه ابعاد تحریم؛ فرصت‌ها و تهدیدها تحریم‌ها به مبادلات ما با شرکت‌های کوچک اروپایی آسیبی نمی‌زند/ نرخ کنونی دلار بالاتر از نرخ واقعی آن است آخرین اخبار واریز بسته حمایتی کارگران 97 / سبد حمایتی کالا اخبار ورشکستگی بانک آینده صحت دارد؟
محسن خاکی، دانشجوی دکتری علوم سیاسی دانشگاه تهران
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۴ - ۱۸ دی ۱۳۹۷ - 2019 January 08
کد خبر: ۲۲۱۳
تعداد نظرات: ۴ نظر
تکرار سناریو شکست خورده؛
پس از ایفای نقش دونالد ترامپ در خروج از برجام به عنوان فاز دوم «آشوب جذاب»، و افزایش حدوداً سه برابری قیمت ارز و طلا و گرانی های چند ده درصدی توسّط تروریست های اقتصادی به عنوان فاز سوم نقشه ی دشمن، امروز مرحله ی چهارم عملیّات توسّط جریان غرب گرا در داخل وارد صحنه شده است

به گزارش "راهبرد معاصر"؛ در حدود یک سال از اغتشاشات محدود دی ماه 96 می گذرد. آشوب هایی با پوشش مباحث اقتصادی که به دنبال ناتوانی برخی بخش های مدیریتی و بانکی کشور در حلّ مسئله ی مؤسّسات مالی و اعتباری به وجود آمد. همین زمینه سبب شد تا دشمن فاز دیگری از پروژه ی براندازی نظام اسلامی را در قالب «فروپاشی از درون» کلید بزند.

 

در واقع پس از گذشت حدود یک دهه از فتنه ی 88 و تجربه ی شکست اردوکشی خیابانی با پوشش مطالبات سیاسی، این بار سرویس های امنیّتی کشورهای غربی و عربی در تلاشند با طرح مطالبات اقتصادی همچون فساد بانکی، بیکاری، گرانی و... یک «آشوبِ جذّاب» را برای ایرانیان ایجاد نمایند. بدیهی است که جذاب سازی آشوب، نیازمند شعار و مطالبه ای عمومی مثل مباحث اقتصادی است.

 

دشمن تصوّر می کند می تواند برخلاف تجربه ی ناکام گسل سیاسی در سال 88، این بار اقتصاد را به جاده ای تبدیل کند که عموم مردم را به عنوان معترض به صحنه ی میدانی بیاورد. حضور عموم در خیابان برای جریان مقابل نظام اسلامی دو فایده ی روشن دارد: 1) یک شبکه ی اجتماعی عمومی از اعتراض در سراسر ایران به وجود می آید و به جای یک کانون بحران در تهران می توان از چند گرانیگاه، حتی در شهرهای کوچک برای ضربه به انقلاب اسلامی سود بُرد؛ و 2) ابزار برخورد با اغتشاش گران و رهبران میدانی اغتشاش به دلیل حضور عمومی مردم، از دست دستگاه های انتظامی و امنیّتی خارج می شود.

 

در این میان دشمن تصور می کند با افزایش میزان خشونت می تواند جمعیّت بیشتری را به خیابان ها بکشاند. الگوی آشوبِ جذاب، برخلاف تصوّر طراحانش زودتر از پیش بینی ها به دلیل «نابازیگری» لیدرهای اغتشاش، از سطح مطالبات اقتصادی مردم عبور می کند و زودتر از موعد وارد فاز «خشونت عریان» می شود. حمله به مراکز انتظامی، بانک ها، اموال عمومی و... افکار عمومی را متوجّه اتاق عملیات اغتشاشگران می کند. در واقع برای ایالات متحده و برخی کشورهای عربی منطقه فروپاشی نظام جمهوری اسلامی از هر راهی مطلوبیّت دارد.

 

خروج از برجام آمریکایی ها و هدف شکل گیری آشوب های خیابانی در ایران

در سوی دیگر به دنبال واکنش عمومی نسبت به برهم خوردن نظم و امنیّت عمومی و اهانت به ارزش ها، نظام اسلامی می تواند اغتشاشات را با کمترین هزینه مدیریت و کنترل نماید. امّا دشمن بلافاصله با بروزرسانی نرم افزار و سخت افزار اغتشاش تلاش می کند زمینه های آشوب که همانا نارضایتی و یأس عمومی است را در سطح جامعه ی ایرانی سرایت دهد؛ بنابراین بلافاصله پروژه ی «خروج از برجام» توسط ایالات متحده در هماهنگی با متحدینش کلید می خورد.

 

ذوق زدگی رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی از این اقدام ترامپ، به مثابه ی کُدهایی است که نشان می دهد دشمن برای «گروگان گیری راهبردیِ» جمهوری اسلامی هیچ حد و مرزی نمی شناسد. در فاز دوم تسلیم نظام اسلامی برای پذیرش قراردادهایی «بدتر از برجام»، آمریکا با دریافت هایی که از برخی شواهد در داخل کشور دارد، تاکتیک خود را بر این گزاره استوار می نماید: «خروج از برجام، بازگرداندنِ سازمانِ تحریم ها در عین پایبندی ایران به تعهدات هسته ای و در نهایت افزایش فشار و سرخوردگی در جامعه ی ایرانی»

 

از همین رو ترامپ از «تابستان داغ» برای جمهوری اسلامی خبر می دهد. در واقع دشمن تصور می کند با افزایش فشار خارجی یعنی تحریم ها (به واسطه ی مقصر نمایی سیاست خارجی جمهوری اسلامی)، و همچنین همکاری جریان های وابسته ی داخلی و تروریست های اقتصادی (در تضعیف اقتصاد و کاهش ارزش پول ملّی و احتکار و گرانی و...) می تواند «صبر استراتژیک» مردم در نظام اسلامی را لبریز کرده و انقلاب اسلامی را دچار «خود درگیری» نماید. این مسیر در نهایت حسب آنچه رئیس جمهور آمریکا بیان می کند ایران را به گفتگوی مجدد با ایالات متحده برمی گرداند، البته نه درباره ی برنامه ی هسته ای، بلکه در باره ی «همه ی موضوعات»! 

 

«گروگان گیری راهبردیِ نظام اسلامی» توسط دشمن

از این رو در همکاری مثلث دشمن خارجی، جریان غرب گرا و مرعوب داخلی در کنار تروریست های اقتصادی دلال ها و سفته بازها- ، وضعیّت اقتصادی و معیشتی مردم وارد وضعیّت بحرانی شده و مردم که در آن شرایط با اشاره ی جریان غربگرای داخلی، چاره ای جز پذیرش خواسته های غرب برای خروج از بحران ندارند، نظام اسلامی را وادار به پذیرش قراردادهایی چون برجام می کند، امّا این بار در موضوعات راهبردی همچون: صنعت موشکی، حمایت از محور مقاومت، مسئله ی قوانین داخلی و حقوق بشر و... می نمایند سناریو کمی متفاوت تر است چراکه اینجا پای استقلال طلبی و عدم پذیرش ظلم و حرف زور از سوی جامعه ایرانی مطرح است.

 

به هرشکل این همان طراحی «گروگان گیری راهبردیِ نظام اسلامی» توسط دشمن است که به امید پاسخ وارد عرصه شده است، بدون آنکه شناخت عمیقی از جامعه ایرانی داشته باشد.

 

مراحل 4گانه عملیات یانکی ها علیه جمهوری اسلامی

به همین دلیل پس از ایفای نقش دونالد ترامپ در خروج از برجام به عنوان فاز دوم «آشوب جذاب»، و افزایش حدوداً سه برابری قیمت ارز و طلا و گرانی های چند ده درصدی توسّط تروریست های اقتصادی به عنوان فاز سوم نقشه ی دشمن، امروز مرحله ی چهارم عملیّات توسّط جریان غرب گرا در داخل وارد صحنه شده است و به صراحت از لزوم «تسلیم گزینه های حسّاس جمهوری اسلامی» به غرب سخن می گویند.

 

این جریان که تا یک سال قبل، در توجیه برجام از ابر قدرتی ایالات متحده و لزوم تعامل با او سخن می گفتند، امروز در چرخشی صد و هشتاد درجه ای از ضعف و زوال رژیم آمریکا به واسطه ی شکست های پیاپی اش در افغانستان، عراق و سوریه می گویند و بدون اشاره به دلایل ان که همانا ایستادگی و مدیریّت محور مقاومت است، از لزوم خروج ایران از منطقه و عدم حمایت از گروه ها و ملّت های مقاومت سخن می گویند.

 

در واقع افراد این جریان برای ایفای نقش در پروژه ی «ادغام ایران در محیط قدرت غرب و آمریکا»، افکار عمومی کشور را هدف گرفته و قصد دارند با تهدید روانی جامعه، هم روندهای اقتصادی و سیاسی را دچار تنش جدی کنند و هم با تغییر محاسبات مردم، گزینه های مبتنی بر مقاومت را از دسترس آنها خارج نمایند. این همان شیوه ای است که ایالات متحده برای فروپاشی شوروی قدرتمند از آن سود برد.

 

ریچارد نیکسون در کتاب (1999, Victory Without War) به صراحت از لزوم رقابت با شوروی در فضای داخلی شوروی سخن می گوید و تنها راه درگیر شدن مسالمت آمیز با شوروی را از طریق برنامه های رادیویی خارجی و مبادلات فرهنگی می داند.[1] در واقع ایالات متحده توانست از طریق سیاستمدارانی که وابستگی فکری و نظری به غرب داشتند، نبرد را به داخل مرزهای شوروی کشانده و به واسطه ی طرح های «گرباچف» همچون «گلاسنوست» (برای ایجاد فضای باز سیاسی) و « پرسترویکا» (برای انطباق اقتصاد شوروی با جهان سرمایه داری)، بدون شلیک حتّی یک گلوله، اتحاد جماهیر شوروی را دچار فروپاشی نماید.

 

بنابراین تئوریزه کردن «عدم مقاومت» و «تحویل گزینه های راهبردی به غرب» برای نجات اقتصاد همان شیوه نامه ای است که پیش از این در مورد بسیاری از کشورهای جهان همچون شوروی، لیبی، عراق و ... در تعامل با امریکا، سبب شده است حاکمیّت سیاسی دچار فروپاشی شود.

 

آنچه سبب شکست های منطقه ای امریکا در غرب آسیا شده است راهبرد محور مقاومت در ایستادگی است که طرف مقابل را مجبور به ترک یا فرار شبانه از جغرافیای مقاومت می نماید. این نکته که امروز جمهوری اسلامی به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان از حیث عدم خشونت‌های سیاسی (از جمله تروریسم، شورشی، ناآرامی‌های انگیزه سیاسی و جنگ)، ناآرامی‌های اجتماعی (از جمله خشونت‌های فرقه‌ای، جمعی و قومی) و خشونت و جرم و جنایت مورد ارزیابی قرار گرفته و جمهوری اسلامی را یکی از امن‌ترین مناطق جهان در کنار دانمارک و سوئیس از این حیث معرفی کرده است.[2] نکته قابل توجه اینکه این پیشرفت در جغرافیایی صورت می‌گیرد که پُرریسک‌ترین کشورهای جهان از این حیث، همگی در همسایگی ایران قرار دارند.این امنیّت و پیروزی نتیجه مقاومت و ایستادگی و اتکا بر توان بومی است و نه نتیجه ی تعامل با ایالات متحده و تسلیم گزینه های راهبردی کشور به دشمن.

 

 

[1] . نیکسون، ریچارد، 1999 پیروزی بدون شکست، مترجم فریدون دولتشاهی، تهران، نشر اطلاعات، 1385، ص 181

[2] . https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/travel-risk-map-2019-worlds-safest-dangerous-countries-to-visit-iran-uk-slovenia-denmark-a8644646.html

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
0
به نصرت الهی آنها رفتنی هستند و ایران عزیز ماندگار
میثم بام‌افکن
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
0
کاش دولت دوازدهم گوش شنوایی برای این حرفها داشته باشه
زهرا فدایی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
1
آمریکایی ها از سر استیصال تلاش می کنند هر اقدامی را برای براندازی نظام ایران انجام دهند. 40 سال است که در تلاشند ولی روز به روز ایران اسلامی در حال پیشرفت و بالندگی است
رضایی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۹
0
0
عناصر نفوذی در داخل که اخیرا هم چند نطق داشتند و به دنبال القاء ناتوانی نظام در عبور از مشکلات هستند بخشی از پروژه ضدایرانی آمریکا هستند.