خروج کارکنان سفارت آمریکا در هائیتی در تاریکی شب-راهبرد معاصر

خروج کارکنان سفارت آمریکا در هائیتی در تاریکی شب

بنابر گزارش‌ها، آمریکا کارکنان سفارت خود در هائیتی را به علت شرایط وخیم امنیتی، از راه هوایی خارج کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۰ - ۲۱ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 11
کد خبر: ۲۳۲۲۶۵

به گزارش راهبرد معاصر، گزارش ها حاکی از آن است که آمریکا کارکنان سفارت خود در شهر پورتوپرنس پایتخت هائیتی را به علت شرایط وخیم امنیتی در تاریکی شب و از راه هوایی از مقر سفارت خانه خارج کرده است.

 

این تصمیم زمانی اتخاذ شد که دهها نفر از اعضای مسلح یک باند تبهکار در این کشور، سفارت خانه را محاصره کرده و سعی در تصرف آن داشتند.

 

گروه‌های تبهکار و شورشی در هائیتی از 29 فوریه تاکنون تهاجم خود را برای سرنگونی دولت فعلی این کشور آغاز کرده و در همین راستا بسیاری از ایستگاه های پلیس، زندان ها و بیمارستان ها را غارت کرده و قصد تصرف مکان های استراتژیک مانند بنادر و فرودگاه ها را دارند.

 

براساس این گزارش، شدت حمله این شورشیان در اواخر روز جمعه زمانی بیشتر شد که دهها تبهکار در یکی از مناطق مهم و کلیدی شهر پورتوپرنس که مقر وزارت خانه ها دولتی، سفارت خانه ها، کنسولگری ها، بانک ها، هتل ها، دادگاه عالی و نیز دفتر ریاست جمهوری است، گردهم آمدند تا این مکان های حساس را تصرف کنند.

 

گزارش ها حاکی از آن است که این تبهکاران مقر وزارت کشور را که پس از زمین لرزه مهیب سال 2010 ساخته شده بود، به آتش کشیده و پیش از عقب رانده شدن توسط نیروهای ارتش، کاخ ریاست جمهوری را نیز آتش زدند.

 

یک روزنامه هائیتی در گزارشی نوشت: باندهای تبهکار در این کشور عملیاتی سیستماتیک را برای بیرون راندن پلیس از قلب استراتژیک شهر پورتوپرنس آغاز کرده‌اند. جنوب شهر سقوط کرده و دیگر درباره آن شکی نیست.

 

براساس این گزارش، به نظر می رسد پلیس تا حدی کنترل منطقه را در دست گرفته اما دولت های خارجی از شهروندان خود خواسته‌‌اند تا هر چه سریعتر هائیتی را ترک کنند.

 

روز گذشته روزنامه میامی هرالد گزارش داد که نیروهای دریایی ارتش آمریکا برای کمک به تامین امنیت سفارتخانه این کشور و تخلیه کارکنان غیرضروری سفارت خانه، وارد شهر پورتوپرنس شدند. مقامات دفاعی آمریکا به این روزنامه گفتند عملیات تخلیه کارکنان در نیمه شب از راه هوایی و از طریق بالگرد به درخواست وزارت خارجه آمریکا انجام شد.

 

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان اظهار کرد به دلیل شرایط بسیار وخیم امنیتی در هائیتی، سفارت آلمان و نمایندگی موقت این کشور در پورتوپرنس، به همراه برخی نمایندگان دیگر کشورهای اروپایی، این کشور را به مقصد جمهوری دومنیکن ترک کردند.

 

شرایط امنیتی در هائیتی از زمان به قدرت رسیدن آریل هنری در سال 2021، رو به وخامت گذاشته و از آن زمان تاکنون باندهای تبهکار که هزینه های خود را از راه آدم ربایی، قاچاق مواد مخدر و اخاذی بدست می آورند، کنترل بیش از 80 درصد شهر پوروپرنس را در دست گرفته‌اند./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده