هم دستی غول‌های فناوری با صهیونیسم جنایتکار-راهبرد معاصر
«راهبرد معاصر» گزارش می‌دهد؛

هم دستی غول‌های فناوری با صهیونیسم جنایتکار

اعتراضات کارکنان گوگل و اخراج گروهی ادامه دارد و همچنان فلسطین مظلوم است که میان کینه و نسل کشی جنایتکار گرفتار شده و غول‌های فناوری نیز تنها برای دلارهای رژیم صهیونیستی هم دست جانی شده‌اند و حتی به کارکنان خود رحم نمی‌کنند.
ملیحه زرین پور؛ کارشناس مسائل اجتماعی
تاریخ انتشار: ۱۳:۱۸ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 07
کد خبر: ۲۳۹۴۷۳

هم دستی غول‌های فناوری با صهیونیسم جنایتکار

 

به گزارش «راهبرد معاصر»؛ غزه همچنان زیر آتش جنایت صهیونیست ها می سوزد، هر روز تعداد شهدا بیشتر و سکوت مدعیان حقوق بشر سنگین تر می شود؛ تاکنون بیش از ۴۰ هزار زن و بچه، پیر و جوان قربانی جنایت های صهیونیست ها شده اند.
 
رژیم غاصب صهیونیستی همچنان در میان سکوت مجامع بین المللی در حال نسل کشی در فلسطین است. هرچند مجامع بین المللی در سکوت نظاره گر حجم بالای کشتار و به شهادت رساندن انسان های بی گناه هستند، اما مردم مدت هاست فضای سکوت را شکسته اند و در حال اعتراضات گسترده به جنایت های غیرانسانی صهیونیست ها هستند؛ از اعتراضات گسترده دانشجویان در آمریکا گرفته تا تجمعات بی شمار اعتراضی در سراسر دنیا.

گوگل آوریل اعلام کرد، ۲۸ کارمند خود را به دلیل اعتراض به پروژه نیمبوس که قراردادی ۱.۲ میلیارد دلاری و به طور مشترک به وسیله دو شرکت غول فناوری گوگل و آمازون برای ارائه خدمات ابری به رژیم صهیونیستی منعقد شده، اخراج کرده است


اخراج پس از اعتراض

شاید یکی از مهم ترین اعتراضات، اعتراض کارکنان شرکت گوگل در قالب کمپین «هیچ فناوری ای برای آپارتاید» باشد؛ اعتراض به انعقاد و مفاد قرار «نیمبوس» میان گوگل و رژیم صهیونیستی که از همان زمان انعقاد قرارداد آغاز شد، همچنان ادامه دارد و سبب اخراج گروهی کارکنان گوگل شده است؛ موضوعی که هر بار خبرساز می شود و اعتبار این شرکت فناوری اطلاعات را به شدت زیر سؤال برده است.


گروهی از کارکنان شرکت فناوری گوگل شکایتی را به هیئت کارگری مربوطه در آمریکا ارائه و اعلام کردند، این شرکت نزدیک به ۵۰ کارمند خود را به دلیل اعتراض به قرارداد غیرقانونی با رژیم صهیونیستی اخراج کرده است.


گوگل آوریل اعلام کرد، ۲۸ کارمند خود را به دلیل اعتراض به پروژه نیمبوس که قراردادی ۱.۲ میلیارد دلاری و به طور مشترک به وسیله دو شرکت غول فناوری گوگل و آمازون برای ارائه خدمات ابری به رژیم صهیونیستی منعقد شده، اخراج کرده است.


این اخراج بدون مقاومت شرکت گوگل به پروژه نیمبوس نسبت داده می شود، زیرا به دنبال سرپوش گذاشتن بر محتوای سیاه قرارداد یادشده است.


ادعای گوگل

کارکنان معترض می گویند، دلیل اعتراضشان حمایت گوگل و آمازون از توسعه ابزارهای نظامی رژیم صهیونیستی است، اما گوگل ادعا می کند پروژه ارتباطی با کارهای نظامی، تسلیحات و سرویس های اطلاعاتی ندارد.


این در حالی است که مونتس، کارمند سابق گوگل گفت، گوگل با اخراج گروهی کارکنان معترض سعی در سرکوب و سازماندهی اعتراضات دارد و این پیام را به نیروهای خود فرستاد تا بدانند مخالفت را تحمل نمی کند.


اما پشت پرده نیمبوس و دلیل اعتراضات به آن چیست؟ چرا کارکنان گوگل می بایست به چنین قراردادی واکنش نشان دهند؟ باید عنوان کرد، قرارداد تازه گوگل با رژیم صهیونیستی غیر اخلاقی و نگران کننده است، زیرا غول‌های فناوری مانند گوگل و آمازون در حال تبدیل شدن به شرکای نظارت دیجیتال رژیم صهیونیستی و به دنبال سرکوب دیدگاه‌های طرفدار فلسطین به صورت آنلاین هستند. در واقع قرار است گوگل با رصد و احساس خوانی افراد به کمک جنایت ها و کشتار فلسطین بیاید.

 
پشت پرده نیمبوس

پروژه نیمبوس قراردادی ۱.۲ میلیارد دلاری سامانه محاسبات ابری است که به وسیله گوگل و آمازون ساخته شده است و به رژیم صهیونیستی و ارتش آن کمک می‌کند تا با بهره گیری از هوش مصنوعی ابعاد جنایت های خود را گسترده تر کند. عنوان می شود این پروژه تشخیص چهره، دسته‌بندی خودکار تصاویر، ردیابی اشیا و حتی تجزیه و تحلیل احساسات دارد و مدعی دارا بودن قابلیت ارزیابی محتوای احساسی تصاویر، گفتار و نوشتار است.


آریل کورن، ۲۸ ساله و یکی از کارمندان گوگل که این شرکت را ترک کرده بود، گفت، این شرکت از سوءاستفاده سیستمی فلسطینیان سود می‌برد. وی افزود: به گوگل پیوستم تا فناوری‌هایی را که جوامع گرد هم می‌آورند و زندگی مردم را بهبود می‌بخشند، ترویج کنم؛ نه خدمت به رژیم صهیونیستی که طبق اعلام دو سازمان برجسته حقوق بشری جهان در ارتکاب جنایت آپارتاید دست دارد.

پروژه نیمبوس قراردادی ۱.۲ میلیارد دلاری سامانه محاسبات ابری است که به وسیله گوگل و آمازون ساخته شده است و به رژیم صهیونیستی و ارتش آن کمک می‌کند تا با بهره گیری از هوش مصنوعی ابعاد جنایت های خود را گسترده تر کند


گوگل ادعا می‌کند از هوش مصنوعی برای آسیب رساندن به مردم، ساخت سلاح یا نظارت برخلاف قوانین بین المللی استفاده نمی‌کند. پروژه نیمبوس را می توان نمود عینی سوءاستفاده غول های فناوری جهان نظیر گوگل و آمازون از اطلاعات و داده های جهانی هم راستا با کمک به رژیم‌ صهیونیستی دانست که هدف اصلی آن مجهز کردن ارتش این رژیم به فناوری های پیشرفته هوش مصنوعی است.

 


انتشار اسناد و مدارکی دال بر همکاری شرکت های مطرح آمازون و گوگل با رژیم صهیونیستی برای تجهیز ارتش و دستگاه های امنیتی این رژیم به فناوری های پیشرفته هوش مصنوعی جنجال های زیادی به پا کرده است.

 
اسناد نفوذ رژیم صهیونیستی در گوگل

فارغ از اعتراض کارکنان گوگل در همکاری این شرکت با رژیم اشغالگر قدس، کمک به تجهیز ارتش جنایتکار صهیونیستی و انتشار اسناد و مدارکی دال بر ناخوشایند بودن هدف پروژه فوق، باید عنوان کرد به طور کلی انعقاد قرارداد گوگل با رژیم صهیونیستی نکته و نگرانی اساسی به دنبال دارد و آن اینکه رژیم صهیونیستی می تواند به کمک لابی ها و  منابع مالی حامیان خود، از قدرتِ نفوذ و تاثیرگذاری قابل توجهی بر دستورکارهای شرکت های فناوری بزرگ نظیر گوگل برخوردار باشد.


این موضوع به خودی خود نگرانی عظیم کارکنان گوگل در اعتراضات پی در پی و بی توجهی گوگل و اخراج کارکنان را نشان می دهد، چه رسد به ادامه ماجرا و اهداف شومی که در پشت پرده پروژه سیاه وجود دارد.

 
بیرون زدن دُم خروس گوگل

کارکنان معترض می گویند، پروژه نیمبوس از توسعه ابزارهای نظامی رژیم صهیونیستی حمایت می‌کند، اما گوگل مدعی است نیمبوس برای کاری بسیار حساس، محرمانه یا نظامی مرتبط با سلاح‌ها یا سرویس‌های اطلاعاتی، منعقد نشده است. با وجود این ، دُم خروس گوگل با اخراج گروهی کارکنان معترضش بیرون زده است و به شاهدی همچون دم روباه نیاز ندارد.


زلدا مونتس، کارمند سابق و دستگیرشده گوگل در جریان اعتراضات علیه پروژه نیمبوس در بیانیه کمپین «هیچ فناوری ای برای آپارتاید» گفت: گوگل در تلاش است ترس در کارکنان ایجاد کند. کارکنان عضو این کمپین خواستار برگشت به سر کار خود، دریافت حقوق معوقه و صدور بیانیه از سوی گوگل هستند که حقوق کارکنان برای ایجاد تشکیلات را نقض نخواهد کرد.


اعتراضات کارکنان گوگل و اخراج گروهی ادامه دارد و همچنان فلسطین مظلوم است که میان کینه و نسل کشی جنایتکار گرفتار شده و غول های فناوری نیز تنها برای دلارهای رژیم صهیونیستی هم دست جانی شده اند و حتی به کارکنان خود رحم نمی‌کنند.


حال چگونه می توان توقع داشت تصویر اشک کودک فلسطینی در آغوش  مادر شهیدش را منتشر کند؛ دیگر نمی توان روی گوگل برای انتشار اخبار صحیح حساب باز کرد. به نظر می آید مجامع حقوق بشری باید تدبیری درست و روشن بینانه برای این وضع ناخوشایند بیندیشند.

 

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده