پیش بینی بورس سه شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۲-راهبرد معاصر

پیش بینی بورس سه شنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۲

نشانه‌های مثبتی که روز شنبه در بازار سهام بروز پیدا کرد، رشد پرقدرت نماگرهای سهامی در روز میانی هفته را در پی داشت. از این رو، به نظر می‌رسد عطش اهالی بازار برای خرید، بازار را به سوی مثبت دامنه نوسان در ادامه هفته هدایت کند.
تاریخ انتشار: ۲۲:۰۵ - ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 18
کد خبر: ۲۱۹۰۷۴

به گزارش راهبرد معاصر؛ در پایان معاملات روز میانی هفته، دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای با رشد 1.65 درصد، معادل 35 هزار و 827 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و 207 هزار و 651 واحدی قرار گرفت.

افزایش ارتفاع نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن، به‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی موازی را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با رشد 1.12 درصدی (معادل هشت هزار و 458 واحد)، تا پله 764 هزار واحدی پیش رفت. شاخص‌ کل فرابورس نیز با رشد 0.94 درصدی، معادل 246 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح 26 هزار و 640 واحدی قرار گرفت.

 تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را در روز دوشنبه، هشت هزار و 418 میلیارد تومان نشان می‌داد. گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات روز میانی هفته را هم 12.2 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

 
کارشناسان معتقدند هر چه حجم معاملات در محدوده‌های فعلی شاخص کل، سطوح بالاتری را لمس کند، چشم‌انداز روشن‌تری از موج تازه بازار در ذهن سهامداران ترسیم می‌شود. چرا که ورود سهامداران تازه‌نفس، راه تداوم صعود را هموارتر می‌کند.


همچنین بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز حکایت از ورود سرمایه آنها به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه در پایان معاملات روز دوشنبه بورس، خبر از ورود 147 میلیارد و 700 میلیون تومانی پول حقیقی به سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی می‌دهد.

 
همان‌گونه که در گزارش قبلی ذکر شد، عملکرد غیرمنتظره آمارهای بورس تهران در روز شنبه، نوید رشدی قدرتمند در معاملات روز میانی هفته را می‌داد. هیجان اهالی بازار در روز معاملاتی قبلی، به جریان دادوستدهای دوشنبه نیز سرایت کرد. خروج قابل ملاحظه هزار و 48 میلیارد تومانی پول از صندوق‌های درآمد ثابت نشان از عطش اهالی بازار سرمایه برای خرید دارد.


از این رو به نظر می‌رسد جریان ورود و خروج پول به بازار سهام، در دو روز انتهایی هفته ادامه یابد. زمزمه‌های تشکیل جلسه‌ای در راستای تجدید ارزیابی گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با حضور بانک‌ها، نماینده بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان بورس نیز تب و تاب معاملات این گروه را بیش از دیگر صنایع بالا برد.

 

با کندل قدرتمند روز میانی هفته در نمودار شاخص کل بورس، این نماگر از مقاومت مینور خود عبور کرد. همچنین در حال حاضر شاخص بالاتر از سقف فشردگی تشکیل شده در خرداد و تیرماه سال جاری قرار گرفته است.

این موضوع باعث خواهد شد تا نماگر اصلی تالار شیشه‌ای مانع مهمی تا میانه کانال دو میلیون و 300 هزار واحدی پیش روی خود نداشته باشد. در صورت تداوم پمپاژ اخبار مثبت و تقویت محرک‌ها می‌توان انتظار داشت، دماسنج بورس در هفته‌های ابتدایی زمستان به این ارتفاعات دسترسی پیدا کند./تجارت نیوز

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار