واکنش تند ترامپ به رد صلاحیت خود-راهبرد معاصر

واکنش تند ترامپ به رد صلاحیت خود

رییس جمهور سابق آمریکا به حکم دادگاه عالی کلرادو که او را برای حضور در انتخابات مقدماتی این ایالت فاقد صلاحیت اعلام کرده است، واکنش نشان داد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 20
کد خبر: ۲۱۹۴۰۲

به گزارش راهبرد معاصر. دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا در واکنش حکم دادگاه عالی کلرادو که او را برای شرکت در انتخابات مقدماتی این ایالت فاقد صلاحیت اعلام کرده است، گفت که دولت کنونی آمریکا از وزارت دادگستری به عنوان سلاح استفاده می‌کند.

 

ترامپ جانشین وی در کاخ سفید یعنی جو بایدن را «تهدیدی علیه دموکراسی» خواند و حکم دادگاه عالی کلرادو را نیز «نقشه‌ای با حمایت جو بایدن برای مداخله در انتخابات» توصیف کرد.

 

براساس حکم دادگاه کلرادو، ترامپ به دلیل نقش‌آفرینی در شورش ششم ژانویه ۲۰۲۱ و حمله حامیانش به ساختمان کنگره آمریکا، فاقد صلاحیت ریاست جمهوری بوده و در نتیجه نمی‌تواند در انتخابات مقدماتی ایالت کلرادو شرکت کند.

 

رییس جمهور سابق آمریکا گفت: تعجبی ندارد که جو بایدن فاسد و چپ‌های افراطی با توسل به هر ابزاری، برای متوقف کردن ما به تقلا افتاده‌اند. آنها برای پیروزی در این انتخابات، با نقض قانون اساسی آن هم در سطحی بی‌سابقه هیچ مشکلی ندارند!

 

وی اضافه کرد: جو بایدن تهدیدی برای دموکراسی است. بله او یک تهدید است. آنها برای مداخله انتخاباتی سطح بالا، از قوه مجریه به عنوان سلاح استفاده می‌کنند چون مقابل ما در حال تجربه شکست سختی هستند.

 

کارزار انتخاباتی ترامپ همچنین در بیانیه‌ای، حکم دادگاه کلرادو را محکوم کرد و از درخواست تجدید نظر در دیوان عالی آمریکا علیه این حکم خبر داد.

 

در این بین، ویوِک راماسوامی، دیگر نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا متعهد شده است مادامی که ترامپ در انتخابات مقدماتی کلرادو شرکت نکند، او نیز از حضور در انتخابات این ایالت انصراف خواهد داد.

 

تصمیم دادگاه کلرادو که تمام قضات آن را فرمانداران دموکرات صادر کرده‌اند، نخستین حکم تاریخ آمریکا محسوب می‌شود که براساس بند ۳ متمم چهاردهم قانون اساسی این کشور، یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری رد صلاحیت می‌شود.

 

در بیانیه کارزار انتخاباتی ترامپ آمده است: دادگاه عالی کلرادو که تمام قضاتش را دموکرات‌ها انتصاب کرده‌اند، مطابق انتظار علیه ترامپ حکم صادر کرد و از طرح تحت حمایت بنیاد سوروس و چپ‌گراها برای مداخله در یک انتخابات به نیابت از جو بایدن فاسد و از طریق حذف نام ترامپ از فهرست نامزها و سلب حق رای از رای‌دهندگان کلرادو، حمایت کرده است. کاملا به دیوان عالی آمریکا اعتماد داریم که خیلی زود به سود ما رای و به این پرونده‌سازی غیرآمریکایی پایان خواهد داد./ مهر

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده