منطق ساخت مساجد در پارک‌های بزرگ چیست؟-راهبرد معاصر

منطق ساخت مساجد در پارک‌های بزرگ چیست؟

موضوع ساخت مسجد در پارک قیطریه این روزها سروصدای زیادی به پا کرده است اما این موضوع چه منطقی دارد و چرا شهرداری تصمیم گرفته در پارک‌های بزرگ اقدام به ساخت مسجد کند؟
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۹ - ۰۹ فروردين ۱۴۰۳ - 2024 March 28
کد خبر: ۲۳۴۰۸۹

به گزارش راهبرد معاصر، شهر تهران هم اکنون حدود 2400 پارک و بوستان دارد که در مقایسه با 79 پارک در ابتدای انقلاب 30 برابر شده است.


این اقدام مبارک نیاز جدیدی را در کنار رشد کمی پارک‌ها بوجود آورده است و آن توجه به بهره مندی بالاتر مردم از پارک ها به عنوان امکانی حیاتی و با ارزش است.


پارک‌ها بعنوان بخش مهمی از ریه های کلان شهر تهران در کاستن از آلودگی هوا، جایگاه پراهمیتی به واسطه نقش ویژه در تفرجگاه های شهری و توسعه رفاه و آسایش شهروندان دارد. رویکردها نسبت به این سرمایه بزرگ در ادوار مختلف مدیریت شهری متفاوت بوده است.


به طور نمونه با برداشته شدن حصار پارک‌ها در دهه 70، رفته رفته پارک‌ها به جولانگاه انواع بزهکاری ها، محل تجمع معتادان و ساقیان مواد مخدر و اخیرا سگ گردانی های پرتعداد شده است به نحوی که حضور بسیاری از کودکان و خانواده ها را ناممکن کرده است.

درخواست‌ها و مطالبات متعدد مردمی برای بازگرداندن امنیت به پارک‌ها و مقابله با بزهکاری ها به صورت روزافزون در حال انجام است به نحوی که فقط در سامانه «فارس من» چند صد هزار امضا خطاب به مسئولین در پویشهای متعدد در این زمینه به ثبت رسیده است.

شهردار تهران معتقد است نوع نگاه نسبت به پارک ها باید جامع باشد.


زاکانی ضمن تاکید به توسعه کمی پارک ها به ویژه در مناطق دارای سرانه فضای سبز پایین، بر توسعه خدمات مورد نیاز مردم در پارک ها و کیفی سازی فضاهای سبز و خدمات نیز تاکید دارد تا بتوان علاوه بر استفاده از هر پارک به عنوان تفرجگاه و گسترش زمینه آسايش و سلامت شهروندان با توسعه خدمات در پارک ها، امکان میزان حضور اقشار مختلف مردم را در این فضاهای مفرح شهری بیشتر کرد تا همزمان در سایه گسترش کمی همراه با ارتقاء کیفی و خدمات در پارک ها حضور اقشار مختلف مردم امکان پذیرتر شود.


زاکانی برای پارک های مختلف نیز در کنار خدمات عمومی قائل به ایجاد خدمات تخصصی نیز هست، بطور مثال در پارک پردیسان با همکاری سازمان محیط زیست پیگیر ایجاد بزرگترین موزه حیات وحش با ذخائر بی نظیر موجود کشور بوده تا زمینه خوبی برای حضور تخصصی مردم بویژه جوانان و نوجوانان فراهم شود.


از طرفی تاکید می کند که ممانعت از تبدیل پارک ها به فضاهای بی دفاع شهری و حضور بزهکاران در آن از طریق بازگشت حصارها بعنوان یک قاعده کلی و به دلایل مختلف منطقی نیست و می بایست شرایطی ایجاد کرد که طیفهای مختلف مردم در پارک‌ها با حضور بیشتر و مدیریت خودشان در کنار دریافت خدمات از مدیریت شهری، فضا را امن و پر آسایش نمایند، راهی که مدیریت شهری آن را انتخاب نموده است.


توسعه خدمات فرهنگی اجتماعی در پارک ها فراخور امکان هر پارک و از جمله طرح ساخت مساجد در پارک‌های بزرگ بخشی از این برنامه جذاب و اثربخش است. در این طرح ساخت مجموعه های ورزشی، بازارچه های محلی و رستوران‌های باکیفیت و کم هزینه در صورت امکان و اقتضائات هر پارک از دیگر مواردی است که اقشار مختلف مردم را برای حضور در پارک‌ها تشویق می کند.


در همین رابطه ساخت مسجد در پارک قيطريه مطرح شد که به کمپین جدید ضدانقلاب علیه شهرداری تهران تبدیل شده است. کمپینی که برخی افراد غیرمطلع را هم ناخواسته همراه خود کرده است.


بهانه آنها قطع چند درخت در پارک قيطريه است که شهردار تهران در این زمینه توضیح داده است که قرار نیست هیچ درختی قطع شود.


زاکانی می گوید در بازدید میدانی که هفته قبل از محل احداث مسجد داشتم، تاکید کردم هیچ درختی نباید قطع شود و بر این اساس نقشه اولیه احداث مسجد تغییر کرد و در حال حاضر، فقط چند نهال کوچک در محل نقشه جدید قرار دارد که قرار شد آنها نیز به بخش دیگری از پارک در کنار مسجد منتقل شود.


زاکانی به مردم و شهروندان تهرانی اطمینان داد که پیشنهادات و نظرات آنها را حتما در دستور کار قرار خواهد داد و همه تلاش خود را برای رضایتمندی و ارتقا سطح خدمت رسانی و فرهنگی اماکن شهر تهران از جمله پارک‌ها به کار خواهد بست و جو سازی های غیر منطقی و خلاف واقع سر سوزنی تاثیر در اراده شورای شهر و شهرداری برای خدمت به مردم نخواهد داشت./ فارس

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده