مرشایمر: اسرائیل بازنده بزرگ و ایران برنده است-راهبرد معاصر
واکنش روسیه به تصمیم آمریکا برای استقرار سامانه موشکی در آلمان سید حسن نصرالله: هدف غرب لطمه زدن به ارزش‌های مرتبط با جهاد، شهادت و مقاومت بود واکنش ایران به ادعای استفاده از تسلیحات تهران توسط یمن آمریکا تحریم‌هایی را علیه رژیم صهیونیستی اعمال کرد طعنه رهبر انصارالله به فرار ناو آمریکایی: شما از شیر غران، گریخته‌اید، نه یک موش! نتانیاهو: هر توافقی باید به اسرائیل اجازه دهد به جنگ بازگردد موافقتنامه جامع همکاری ایران و روسیه بزودی امضا می‌شود استقرار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در آینده نزدیک حماس: تاکنون هیچ خبر جدیدی درباره مذاکرات به ما داده نشده است سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در شمال نوار غزه قالیباف و پوتین دیدار کردند سرویس اطلاعات خارجی روسیه: واشنگتن به دنبال جایگزین برای زلنسکی است وضعیت زندانیان ایرانی محور گفت‌وگوی سفیر ایران و معاون وزیر دادگستری ترکیه واکنش کرملین به بیانیه پایانی نشست ناتو قرارداد یک میلیارد دلاری مراکش با رژیم صهیونیستی در بحبوحه جنگ در غزه

مرشایمر: اسرائیل بازنده بزرگ و ایران برنده است

جان مرشایمر، استاد برجسته روابط بین‌الملل با اشاره به تحولات غرب آسیا بعد از طوفان الاقصی و تقابل ایران با رژیم صهیونیستی و آمریکا در منطقه می‌گوید که رژیم صهیونیستی بازنده بزرگ است.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۸ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 19
کد خبر: ۲۴۱۴۳۲

به گزارش راهبرد معاصر،  جان مرشایمر، استاد روابط بین‌الملل در جلسه ای که در مرکز مطالعات مستقل (CIS) استرالیا در خصوص تحولات خاورمیانه (غرب آسیا) برگزار شد درباره وضعیت غزه و اینکه چرا رژیم صهیونیستی و آمریکا در تقابل با ایران در منطقه شکست خورده‌اند سخنرانی کرد.

 

مرشایمر در ابتدا با اشاره به تحولات منطقه بیان می‌کند که در تقابل ایران و رژیم صهیونیستی و همچنین تقابل ایران و آمریکا در منطقه، اسرائیل و ایالات متحده بازنده هستند.

 

وی گفت: «اسرائیل بازنده بزرگ است. اسرائیل امروز به صورت جدی در دردسر عمیق است و امید کمی به خروج از این شرایط دارد.»

 

مرشایمر همچنین در ادامه بیان می‌کند: «معتقدم که آمریکا هم بازنده است اما نه به اندازه‌‌ای که اسرائیل باخته و ایران برنده شده است.»

 

این استاد روابط بین‌الملل در بخشی از سخنرانی خود با اشاره به تقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا با ایران اظهار داشت: «تا یکم آوریل (حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در سوریه) جنگ بین ایران و اسرائیل و ایران و آمریکا جنگ در سایه بود. این خیلی مهم است که بفهمیم ما جنگ را نمی‌خواستیم. ما نمی‌خواستیم ببینیم که ایران و اسرائیل به سمت جنگ رو در رو پیش می روند. ایرانی‌ها هم تشدید تنش را نمی‌خواستند. تنها کسی که خواستار تشدید اوضاع بود، اسرائیل بود.»

 

وی در ادامه با بیان اینکه اسرائیل تمام تلاشش را برای ورود آمریکا به جنگ با ایران کرد، گفت: «آنچه که در اول آوریل اتفاق افتاد این است که اسرائیل سفارت ایران در دمشق را هدف قرار داد... ایران نیز تاکید کرد که تلافی خواهد کرد. آمریکا از این اقدام اسرائیل عصبانی شد.»

 

مرشایمر با اشاره به عملیات وعده صادق و تلافی و پاسخ ایران و هدف قرار دادن مراکز نظامی رژیم صهیونیستی در 14 آوریل و همچنین عدم پاسخ متناسب از سوی رژیم اسرائیل به ایران بیان کرد که در اینجا رژیم صهیونیستی بزرگترین بازنده بود.

 

وی در خصوص دلایل خود برای بازنده دانستن رژیم صهیونیستی گفت: «اول، اسرائیلی‌ها در حالی که در 2005 باتلاق غزه را ترک کردند، مجدد در همان باتلاق گیر افتادند. هیچ راه خروجی ندارند و هیچ راه‌حلی هم برای این مشکل ندارند... آن‌ها غزه را غیرقابل زندگی کردند و فلسطینی‌ها حاضر به خروج نیستند... آن‌ها در یک دردسر عمیقی افتادند.»

 

این استاد روابط بین‌الملل افزود: «دوم، اسرائیلی‌ها معتقد بودند که بازدارندگی آن‌ها بستگی به تشدید تسلط دارد. به این معنی که وقتی کسی به من ضربه‌ای زد من شدیدتر از او ضربه خواهم زد... اما اکنون خیلی واضح است که اسرائیل تسلط بر تنش با حزب‌الله و ایران ندارد... آن‌ها نمی‌توانند درگیری با حزب‌الله را متوقف کنند.»

 

وی در ادامه در خصوص سومین دلیل بازنده بودن رژیم صهیونیستی تصریح می‌کند که اکنون ایران و دیگر گروه‌ها از جمله حزب‌الله، حماس و حوثی‌ها (ارتش ملی یمن) قادر به توسعه توانایی خود برای هدف قرار دادن رژیم صهیونیستی هستند.

 

مرشایمر ادامه داد: « یکی دیگر از مشکلات اسرائیل این است که اکنون به یک دولت منفور نسبت به گذشته در جهان تبدیل شده است.»/ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده