جلالی: فیفا انتخاب مدیرفنی را الزامی کرد-راهبرد معاصر

جلالی: فیفا انتخاب مدیرفنی را الزامی کرد

رئیس کمیته توسعه و پیشرفت فدراسیون فوتبال گفت: فدراسیون جهانی فوتبال تعیین سمت تکنیکال دایرکتور (مدیر فنی) را به کشورهای عضو الزام و به همه فدراسیون‌ها اعلام کرده است که تکنیکال دایرکتور چه وظایف و جایگاهی دارد.
تاریخ انتشار: ۱۷:۱۱ - ۱۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 08
کد خبر: ۲۴۸۸۳۷

به گزارش راهبرد معاصر؛ مجید جلالی در نشست خبری امروز (دوشنبه) خود اظهار داشت: مسئله تکنیکال دایرکتوری (مدیریت فنی) یک موضوع کاملاً جدید است. فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) تعیین سمت تکنیکال دایرکتور (مدیر فنی) را به کشورهای عضو الزام و به همه فدراسیون‌ها اعلام کرده است که تکنیکال دایرکتور چه وظایف و جایگاهی دارد.

وی با بیان اینکه همه مسائل فنی از نگاه فیفا زیرمجموعه مدیر فنی محسوب می‌شود، تصریح کرد: برای اجرای این دستورالعمل فیفا، از کارگروه خودم خواهش کردم کل دستورالعمل فوق را ترجمه کنند و می‌توانیم آن را در اختیار سایر استان‌ها قرار بدهیم. به صراحت گفته شده است که مدیران فنی، برنامه‌های توسعه فنی ملی کشور خود را تعریف و اجرا می‌کنند. برای جا انداختن این موارد در کشورمان و فدراسیون فوتبال با موانعی مواجه هستیم که ان‌شاءالله برطرف خواهد شد.

مدیر فنی فدراسیون فوتبال با اشاره به نادیده گرفته شدن این سمت در فدراسیون بیان کرد: هویت مدیر فنی در اساسنامه ما دیده نشده است و جایی در چارت فدراسیون فوتبال ندارد. ما باید این هویت را شکل بدهیم. برنامه‌ای تدوین کردیم که در خلال آن، کلیدی‌ترین موضوعات در توسعه و پیشرفت فوتبال باید طراحی، اجرا، نظارت و ارزیابی شود.

جلالی با بیان اینکه باید بدانیم چه نقشه‌ای برای پیشرفت در فوتبال داریم، خاطرنشان کرد: چارتی به هیات رئیسه فدراسیون ارائه کردم که کارمان با تصویب آن در فدراسیون فوتبال بهتر پیش می‌رود؛ چه من در سمت مدیر فنی باشم و چه فردی دیگر. باید وضعیت فوتبال را کاملاً تحلیل کنیم و ببینیم چه فرصت‌ها و تهدیدهایی داریم. مرحله سوم، نوع پیاده‌سازی برنامه است و ببینیم کارمان پیش می‌رود یا خیر. همچنین هر سال باید عملکرد خودمان را ارزیابی کنیم.

وی با بیان اینکه ۱۶ کارگروه در حوزه‌های مختلف تشکیل داده، گفت: این کارگروه شامل حدود ۱۵۰ نفر از نخبگان و فرهیختگان فوتبال است. پس از شش ماه کار، تمام داده‌های کارگروه‌ها را گرفتیم و کارگروه ویژه‌ای تشکیل دادیم که متشکل از ۱۶ نفر از برجسته‌ترین کارشناسان هستند. من تخصصی برای برنامه‌نویسی در سطح کلان کشور نداشتم و به سراغ دانشگاهیان رفتم. به آنها گفتم فدراسیون فعلاً شرایط پرداخت دستمزد را ندارد و شما در خلال اجرای برنامه‌ها حق‌الزحمه بگیرید.

مدیر فنی فدراسیون فوتبال در ادامه عنوان کرد: روی شش کشور دنیا مطالعه داشتیم تا ببینیم برنامه توسعه آنها چه شاخصه‌هایی دارد. اصل‌های بومی‌سازی و عملیاتی شدن در این موارد اهمیت زیادی دارد. برنامه‌ای جامع و استراتژیک برای سال ۱۴۱۴ در سه بخش اماده کردیم که بخش چهار ساله اول دوره تغییر است. در این دوره می‌بینیم چه چیزهایی باید تغییر کند. بخش چهار ساله دوم به دوره پیشرفت برمی‌گردد که باید ببینیم چه چیزهایی باعث پیشرفت فوتبال ایران می‌شود.

جلالی درباره دوره سوم این برنامه اظهار داشت: دوره نتیجه، دوره بعدی ماست که باید در مدار نتایج باثبات قرار بگیریم و به پیشرفت ملموسی برسیم تا همه نسبت به آینده فوتبال امیدوار باشند. وقتی این برنامه منتشر شد، همه متخصصان و رسانه‌ها می‌توانند نظرات اصلاحی خود را بگویند و ۲.۵ ماه برای لحاظ کردن این نظرات داشتیم. دستورالعملی برای تغییر نظام آموزشی مربیان طراحی کردیم.

جلالی: فیفا انتخاب مدیرفنی را الزامی کرد/ باید ببینیم DNA فوتبال ما به کدام کشور نزدیک است

وی با اشاره به تعداد بالای مربیان فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: در کشورمان دارای بیشتر از ۴۰ هزار مربی هستیم، اما عیبی ندارد مربیان کمتر و باکیفیتی داشته باشیم. برنامه ما چنین رویکردی دارد تا طی پنج سال آینده صاحب مربیانی به‌روز و به‌مراتب باکیفیت‌تر از همیشه باشیم. در سرفصل‌های آموزشی همه دوره‌های مربیگری بازنگری کردیم. برنامه‌ای در جهت استعدادیابی و ارتقای فوتبال پایه تدارک دیدیم تا به AFC ارائه کنیم.

مدیر فنی فدراسیون فوتبال با بیان اینکه کمیته فنی تاکنون شاخصه‌های لازم برای انتخاب مربیان تیم‌های ملی را دسته‌بندی کرده‌اند، تصریح کرد: فیفا از سال آینده به مدت پنج سال، هر سال قرار است جام جهانی نوجوانان را در قطر برگزار کند. بازیکنانی که زیر ۱۱ سال هستند، باید چند سال دیگر در جام جهانی نوجوانان بازی کنند و باید تیم‌های زیر ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ ساله تشکیل بدهیم. مربیانی که می‌توانیم در این رده‌ها بیاوریم، دسته‌بندی کرده‌ایم.

جلالی در مورد برنامه‌های آتی کمیته فنی فدراسیون بیان کرد: اگر فیفا اجازه بدهد، در مرداد امسال همایشی برای همه سرمربیان تیم‌های ملی و لیگ برتری خواهیم داشت که آرسن ونگر به‌صورت آنلاین در آن شرکت می‌کنند. تفاهم‌نامه‌ای برای استفاده از گروه‌های متخصص با دانشگاه تهران امضا کردیم. با علی آقامحمدی هم جلسه‌ای داشتیم و می‌خواهیم فوتبال خیابانی را از روستاها شروع کنیم. جلسات متعددی داشتیم که آنها چنین کاری را با نظارت فدراسیون انجام بدهند.

وی در ادامه اظهارات خودش اظهار داشت: کارگروهی تشکیل دادیم که ببینیم DNA فوتبال ما به کدام کشور نزدیک است تا با آنها تعامل کنیم و از آن کشور، مربی و مدرس بیاوریم. به این نتیجه رسیدیم که DNA فوتبال ما در همه زمینه‌ها به اسپانیا خیلی نزدیک است. این کشور در همه حوزه‌های فوتبال سرآمد دنیاست و برنامه‌ریزی ما این است که از اسپانیا مربی بیاوریم؛ البته نه با هر کیفیتی.

مدیر فنی فدراسیون فوتبال درباره تداخل‌ها در کار کمیته فنی و نیز لزوم تشکیل اتحادیه بازیکنان فوتبال گفت: وقتی نهادی تشکیل می‌شود و کار این نهاد پیش‌تر توسط سایر نهادها انجام می‌شد، تداخلی در وظایف پیش می‌آید. بخش‌هایی می‌گویند چرا شما این کار را می‌کنید که درست می‌گویند و من به دستورالعمل فیفا استناد می‌کنم. ایجاد این هماهنگی زمان‌بر است. همچنین باید توسعه ذی‌نفعمان خودمان را ببینیم و مدرسان، بازیکنان، مربیان و داوران باید اتحادیه داشته باشند./خبرورزشی

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده