آیین‌نامه جامع حمایت از نخبگان ایرانی تصویب شد-راهبرد معاصر

آیین‌نامه جامع حمایت از نخبگان ایرانی تصویب شد

سخنگوی دولت از تصویب آیین‌نامه جامع حمایت از نخبگان ایرانی خبر داد و گفت: وزارتخانه‌های علوم و بهداشت موظف‌اند سالانه معادل ۲۰ درصد از ظرفیت جذب اعضای هیئت علمی خود در دانشگاه را به نخبگان اختصاص دهند.
تاریخ انتشار: ۲۱:۱۷ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 February 27
کد خبر: ۱۷۴۸۳۵

به گزارش راهبرد معاصر، علی بهادری جهرمی، سخنگو و دبیر هیئت دولت گفت: در راستای دستور رئیس‌جمهور درخصوص تدوین دستورالعملی به منظور حمایت مؤثر از نخبگان، هیئت وزیران آیین‌نامه «حمایت از نخبگان ایرانی» را تصویب کرد.

وی تصریح کرد: براساس این آیین‌نامه و به منظور حمایت از پژوهش‌های نخبگان و ارتقای عملکرد و تأثیرگذاری آن‌ها، پژوهانه استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی به نخبگان اعطاء می‌شود. شیوه‌نامه نحوه اعطای پژوهانه خدمات آزمایشگاهی نخبگان توسط بنیاد ملی نخبگان با همکاری وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور تهیه و ابلاغ می‌گردد.

سخنگوی دولت گفت: وزارتخانه‌های علوم و بهداشت همچنین موظف شدند با همکاری بنیاد ملی نخبگان و در چارچوب مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، زمینه پذیرش رتبه‌های برتر کنکور سراسری و المپیادهای دانش‌آموزی را تا مقطع تحصیلی دکتری در رشته‌های گروه علوم پایه و علوم انسانی و همچنین اعطای بورس عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها را برای این عزیزان فراهم نمایند.

بهادری‌جهرمی گفت: علاوه بر این، به منظور ارتقای مشارکت نخبگان در توسعه علم و فناوری و حل چالش‌های فناورانه ملی و جذب نخبگان در بنگاه‌های اقتصادی کشور، طرح اشتغال یک هزار نخبه در سال اجرا می‌شود.

وی گفت: با هدف استفاده از ظرفیت علمی و حرفه‌ای متخصصین و نخبگان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی، فناوری و صنعتی داخلی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت توسعه فناوری‌های نوظهور و پیشرفته در کشور، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور موظف شد با همکاری بنیاد ملی نخبگان «برنامه جامع حمایت از همکاری و جذب نخبگان و متخصصین ایرانی خارج از کشور» را با هدف جذب و همکاری سالانه یک هزار نفر از این متخصصین تدوین نماید.

سخنگوی دولت گفت: هیئت وزیران همچنین با هدف تسهیل و راه‌اندازی شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان و فناور از سوی نخبگان و متخصصان ایرانی داخل و خارج از کشور، وزارت امور اقتصادی و دارایی را موظف کرد از طریق دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی ایران با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، نسبت به کمک به ایجاد، راه‌اندازی و تأسیس شرکت، ایجاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد اقتصادی و پارک‌های علم و فناوری توسط نخبگان در چارچوب قوانین و مقررات مربوط اقدام نمایند و فرآیندهای سرمایه‌گذاری، جذب سرمایه و تسهیلات و اخذ مجوزهای آن‌ها را تسهیل کنند.

بهادری‌جهرمی تأکید کرد: به موجب مصوبه دولت و در راستای تأمین مسکن نخبگان در سراسر کشور، نخبگان و سرآمدان علمی فاقد مسکن، در چارچوب قانون جهش تولید مسکن، در اولویت برخورداری از مزایای قانون هستند. وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و بنیاد، زمین مورد نیاز برای تأمین مسکن نخبگان و سرآمدان علمی را در چارچوب قانون جهش تولید مسکن فراهم نماید. همچنین در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار، نخبگان فاقد مسکن فارغ‌التحصیل یا دانشجوی تحصیلات تکمیلی نیز مشمول تسهیلات خرید یا ساخت مسکن و همچنین تسهیلات ودیعه مسکن مشابه اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها می‌شوند.

وی گفت: در راستای توسعه حمایت‌های بیمه‌ای از نخبگان نیز دولت به بنیاد ملی نخبگان اجازه داد از نخبگان فاقد بیمه متقاضی بهره‌مندی از حمایت‌های بیمه‌ای با رعایت قوانین و مقررات تا حداکثر ۷۰ درصد حق بیمه افراد مشمول در قالب کمک هزینه پوشش بیمه‌ای نخبگان، حمایت‌های لازم را انجام دهد. امتیاز مقرر در این ماده شامل پوشش درمانی نخبگان و افراد تحت تکفل وی نیز خواهد شد. ارائه کمک هزینه حمایت از پوشش بیمه تکمیلی برای نخبگان برخوردار از بیمه‌های پایه، از دیگر اقدامات بنیاد ملی نخبگان در این زمینه خواهد بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: همچنین به منظور تحقق مرجعیت علمی و حمایت از دانشمندان برتر کشور و سرآمدان علمی، بنیاد ملی نخبگان مکلف است طرح حمایت از سرآمدان علمی کشور را تدوین کند.

بهادری‌جهرمی گفت: براساس مصوبه هیئت وزیران، وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف هستند با همکاری بنیاد ملی نخبگان و سازمان اداری و استخدامی کشور، سالانه معادل ۲۰ درصد از ظرفیت جذب اعضای هیئت علمی خود در دانشگاه و همچنین مؤسسات پژوهشی وابسته به دستگاه‌های اجرایی را به نخبگان اختصاص دهند.

سخنگوی دولت در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر این و به‌منظور جذب و نگهداشت نخبگان و استفاده بهینه از ظرفیت علمی و فناوری فارغ‌التحصیلان دوره‌های دکتری مورد تأیید دو وزارتخانه علوم و بهداشت، بنیاد ملی نخبگان و وزارتخانه‌های مذکور موظفند نسبت به اشتغال حداقل یک هزار نفر از محققان پسا دکتری براساس آیین‌نامه مصوب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اقدام کنند./ فارس

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده