قالیباف: بودجه تا آخر هفته نهایی می‌شود-راهبرد معاصر

قالیباف: بودجه تا آخر هفته نهایی می‌شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نهایی شدن لایحه بودجه تا آخر هفته در مجلس گفت: مجلس ایرادات شورای نگهبان به بودجه را نهایتاً تا چهارشنبه برطرف می‌کند.
تاریخ انتشار: ۲۳:۱۴ - ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 13
کد خبر: ۱۷۶۶۲۹

به گزارش راهبرد معاصر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در در گفت‌وگوی ویژۀ خبری در رابطه با بودجه سال آینده اظهار کرد: مجلس در این ایام در سه نوبت کاری بررسی بودجه را انجام داد و الان مراحل شورای نگهبان را طی می‌کند انشالله آخرین هفته نهایی خواهد شد.

وی افزود: مجلس نهایتا در روز چهارشنبه و پنجشنبه ایرادات شورای نگهبان را برطرف خواهد کرد و انشالله لایحه با رفع ایرادات، به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

قالیباف در رابطه با قدرت خرید مردم در سال آینده گفت: ما در سال ۱۴۰۱ حدود متوسط ۱۰ درصد را در حقوق ها افزایش دادیم و در انتهای سال نیز ۲۰ درصد به طور متوسط به حقوق سال ۱۴۰۲ اضافه کردیم. سعی کردیم افرادی که ۱۰ میلیون تومان به پایین حقوق می گیرند از مالیات معاف کنیم و این کمک به معیشت مردم است.

وی خاطر نشان کرد: در بودجه سال آتی ۷ درصد کاهش مالیاتی در حوزه تولید داشتیم. در بودجه ۱۴۰۱ مجلس کالابرگ الکترونیکی را تصویب کرد و دولت را مکلف کرده بود در ماجرای حذف ارز ترجیحی کالابرگ توزیع کند. این مسئله به قدرت خرید مردم کمک می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: قبول دارم که به مردم فشار اقتصادی وارد شده است اما می‌شود با سیاست‌های جبرانی و معافیت مالیاتی این مسئله را جبران کنیم.

قالیباف درباره حقوق سربازان گفت: مجلس می‌تواند درباره افزایش حقوق سربازان تصمیم‌گیری کند. گزارشی که از نیروهای مسلح داشتیم این بود که خیلی از سربازان به دلیل مشکلات معیشتی به خدمت سربازی نمی آمدند اما با افزایش حقوقی که برای سربازان انجام شده سربازان برای حضور در خدمت سربازی تمایل پیدا کردند.

وی ادامه داد: باید در حوزه سربازی بازنگری شود و این موضوع در دستور کار مجلس قرار دارد. امسال یک رقم قابل توجهی در تبصره ۱۸ برای این مسئله قرار دادیم که کسانی که خدمت سربازی شان تمام می‌شود با توجه به حرفه‌ای که دارند مشغول به کار شوند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما با توجه به صحبت‌هایی که با نیروهای مسلح در محضر مقام معظم رهبری داشتیم به این جمع‌بندی رسیدیم که برای بهینه سازی خدمت وظیفه سربازی نیاز به بازنگری مجدد در این حوزه است. انشالله با دستوری که مقام معظم رهبری دادند با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح انشالله بتوانیم در شیوه سربازی تجدید نظر داشته باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما با توجه به صحبت‌هایی که با نیروهای مسلح در محضر مقام معظم رهبری داشتیم به این جمع‌بندی رسیدیم که برای بهینه سازی خدمت وظیفه سربازی نیاز به بازنگری مجدد در این حوزه است. انشالله با دستوری که مقام معظم رهبری دادند با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح انشالله بتوانیم شیوه سربازی را تجدید نظر داشته باشیم.

قالیباف درباره معافیت های مالیاتی و درآمد های حاصل از مالیات خاطر نشان کرد: ما در حوزه مالیات بخشی معافیت مالیاتی داشتیم که واقعاً باید معافیت مالیاتی می‌داشتند. مثلاً برخی از موسسات مثل کمک آموزشی ها که درآمدهای هنگفتی هم داشتند از مالیات معاف بودند در صورتی که باید از اینها مالیات اخذ شود. ما بیشتر فرار مالیاتی زیادی داشتیم و عمدتاً مالیات ها از افراد جز گرفته می شد.

وی ادامه داد: باتوجه به طرحی که در مجلس به تصویب رسیده و همچنین با پای کار آمدن وزارت اقتصاد به سراغ دانه‌درشت‌ها خواهیم رفت. کسانی که درآمدهای زیر ۲۰۰ یا ۳۰۰ میلیون تومان دارند نرخ مالیاتی شان صفر است اما کسانی که فرار مالیاتی داشتند آنها باید مالیات بدهند. با این کار بدون اینکه فشاری به اقشار کم درآمد بیاید درآمد مالیاتی افزایش پیدا خواهد کرد.

رئیس مجلس درباره تخصیص اعتبار به دستگاه‌ها گفت: ما می‌گوییم اعتبار لازم وجود دارد چنانچه احساس کنیم اعتبار بیشتری نیاز است. برای تأمین اعتبار در کالاهای اساسی و سرآمد به ویژه در دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی هیچ گاه و هیچ وقت هیچ محدودیتی نداشتیم چون این موضوع با جان و معیشت مردم ارتباط دارد و حداقل هایی هست که مجلس و دولت باید آن را فراهم کنند.

قالیباف درباره قانون حمایت از معلولان گفت: ما در مجلس به این موضوع توجه ویژه داشتیم. بخش مربوط به معلولان یک ردیف مستقل بود اما در این لایحه دولت آن را در بودجه سال آینده به جاهای مختلف تقسیم کرده است. ما مستمری آنها را که دولت پیشنهاد ۲۰درصد داشت به ۴۰ درصد افزایش دادیم. برای معلولانی که هیچ منبعی ندارند و اقشاری که تحت حمایت کمیته امداد هستند شامل افزایش ۴۰ درصدی مستمری می شوند و ان شالله این سیاست‌های جبرانی کمک حال آنها شود و در واقع مجلس برای سیاست‌ها جبرانی آنها کم نگذاشته است.

وی درباره ساختار بودجه گفت: من اقرار می کنم که در این دو سه سال مجلس و دولت نتوانستند در اصلاح ساختار بودجه اقدام جدی کنند. شب گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی برگزار و دستور جلسه در رابطه با اصلاح ساختار بودجه بود. وقتی از اصلاح ساختار بودجه صحبت می کنیم یعنی باید به بحث مربوط به ناترازی ها و درآمد پایدار و همه عوامل موثر در بودجه توجه کنیم. در این رابطه باید درآمدها مصارف و صندوق های بازنشستگی و همچنین رابطه مالی بین دولت و نفت و از سوی دیگر هدفمندی یارانه ها از موضوعات مهمی است که در اصلاح ساختار وجود دارد مورد توجه قرار بگیرد./فارس

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده