پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه ۲۸ آذر ۱۴۰۲-راهبرد معاصر

پیش‌ بینی قیمت طلا و سکه ۲۸ آذر ۱۴۰۲

قیمت طلا و سکه امروز با کاهش ۱۰۰ تومانی دلار روند نزولی داشت. با وجود اینکه انس جهانی طلا افزایش محدودی نیز داشت اما روند نزولی بازار ارز، سکه‌ امامی را در آستانه برگشت به کانال ۲۸ میلیونی قرار داده است.
تاریخ انتشار: ۲۱:۵۹ - ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 18
کد خبر: ۲۱۹۰۷۲

به گزارش راهبرد معاصر؛ امروز قیمت طلا و سکه برخلاف روز شنبه روند متوازنی داشت. در حالی امروز قیمت طلا و سکه در سرازیری کاهش قیمت قرار گرفت که دلار کاهش قیمت ۱۰۰ تومانی داشت. روند نزولی بازار طلا، سکه امامی را در آستانه برگشت به کانال ۲۸ میلیونی قرار داده است.

 معامله‌گران بازار طلا و سکه معتقدند با وجود اینکه امروز انس جهانی طلا روند افزایشی محدودی دارد اما بازارهای جهانی در آستانه تعطیلات سال نو میلادی هستند و طلای جهانی بازیگر چندان فعالی در روزهای آینده نیست.

 
با وجود روند نزولی قیمت طلا و سکه اما معامله‌گران روند کاهشی در این بازار را نهایتا تا ۱۰ درصد دیگر می‌دانند و معتقدند آنچه که مهمترین اثر را بر بازارهای مالی می‌گذارد تورم است و این موضوع تغییری نکرده است. بنابراین توقع ریزش‌های شارپی را نباید از این بازار داشته باشیم.


در روزهای گذشته تحلیلگران بازار محدوده قیمتی ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی را کف حمایتی سکه امامی عنوان کردند. فعلا این منطقه برای سکه حفظ شده است و با شکست این کف حمایتی می‌توان گفت روند قیمت در بازار فلز زرد نزولی خواهد شد. هر چند به اعتقاد فعالان بازار فلز زرد شکست این کف حمایتی نیز مستلزم خبرهای قوی‌ از نظر سیاسی است.

گفتنی است انس جهانی طلا در لحظه نگارش این گزارش با رقم ۲۰۲۳ دلاری در حال معامله است.


 در همین راستا جواد فلاحیان کارشناس اقتصادی با اشاره به نوسانات قیمت انس جهانی طلا در هفته‌های اخیر به تجارت‌نیوز گفت: «طلای جهانی اکنون در منطقه تعادلی قرار دارد. به نظر می‌رسد حرکت دلار و نوسانات انس جهانی به نحوی قیمت طلا را در بازار داخلی پوشش می‌دهد.»

وی به همبستگی قیمت دلار با بازار طلا اشاره کرد و افزود: «وقتی قیمت دلار پایین می‌آید شدت کاهش قیمت سکه بیشتر می‌شود. در ریزش‌های دلار ریزش شدیدتری در طلا می‌بینیم و آن هم به خاطر حباب در بازار فلز زرد است.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اگر سد سیاستگذار نباشد دلارو متعاقب آن طلا و سکه به راحتی می‌تواند در کانال‌های بالاترِ قیمتی قرار بگیرد، افزود: « مردم به طور طبیعی در برابر کاهش ارزش پول ملی از افت ارزش دارایی‌هایشان محافظت می‌کنند. در شرایط رکود بازارها نیز موضوع تخریب یک بازار و جهش بازار دیگر نوسانات قیمتی را به همراه دارد.»

وی با تاکید بر اقدامات سیاست‌گذار برای مهار قیمت‌ها در بازارهای مالی به ویژه دلار، خاطرنشان کرد: «قیمت‌ها مسیر حرکتی خود را می‌روند. با این وجود نمی‌توانیم شاهد رشد عجیب و غریبی در قیمت طلای داخلی طی ماه‌های آینده باشیم.»

 امروز ۲۷ آذر ۱۴۰۲ قیمت سکه امامی با کاهش ۵۳۳ هزار تومانی به کف کانال ۲۹ میلیونی برگشت و با رقم ۲۹ میلیون و ۶۱ هزار تومان معامله شد. سکه‌ بهار افت ۳۰۲ هزار تومانی داشت و با قیمت ۲۵ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان معامله شد. این در حالی است که قیمت این قطعه روز شنبه برای ساعاتی به کانال ۲۶ میلیونی ورود کرد.

امروز قیمت نیم‌سکه با رقم ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد و کاهش ۱۰۰ هزار تومانی داشت. ربع سکه نیز با افت ۵۰ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان معامله شد. سکه گرمی روی رقم پنج میلیون و ۷۹۵ هزار تومانی ایستاد و افت محدود پنج هزار تومانی داشت.

 در روز جاری قیمت طلا نیز ارزان شد. هر مثقال طلای ۱۸ عیار با افت ۲۶ هزار تومانی با رقم ۱۰ میلیون ۶۱۹ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار کاهش پنج هزار و ۶۰۰ تومانی داشت و با رقم دو میلیون و ۴۵۱ هزار تومان معامله شد. قیمت طلای دست دوم نیز به دو میلیون و ۴۱۸ هزار تومان رسید.

امروز حباب سکه در تمام قطعات کاهشی شد. حباب سکه‌‌ امامی ۵۲۸ هزار تومان، سکه بهار ۲۶۶ هزار تومان، نیم‌سکه ۷۶ هزار تومان، ربع سکه ۳۸هزار تومان و سکه گرمی هزار تومان افت داشت. در روز جاری حباب سکه بهار به کانال یک میلیونی برگشت./تجارت نیوز

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده