هزینه مسکن در سبد خانوارها کاهش می‌یابد؟-راهبرد معاصر

هزینه مسکن در سبد خانوارها کاهش می‌یابد؟

وزیر راه و شهرسازی مهرداد بذرپاش از افزایش وام مسکن به 700 میلیون تومان در صورت صنعتی سازی خانه‌ها خبر داد که کارشناسان معتقدند بخشی از نقدینگی مورد نیاز سازندگان را برطرف می‌کند اما کافی بودن آن محل نقد است.
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۱ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 20
کد خبر: ۲۱۹۴۳۵

به گزارش راهبرد معاصر؛ خرید خانه برای خیلی‌ها رویا شده قیمت فقط در سال منتهی به آبان 60 درصد رشد داشته است، اجاره هم تقریبا 50 درصد سبد هزینه خانوارها را تشکیل ‌می‌دهد که نیمی از درآمد قشر متوسط را در برمی‌گیرد.

در این میان دولت افزایش تسهیلات ساخت صنعتی مسکن، را دنبال می‌کند که قرار است 35 درصد افزایش یابد با این هدف که تولید خانه در کشور بیشتر شود.

وزیر راه و شهرسازی مهرداد بذرپاش می‌گوید که «اگر سازندگان طرح نهضت ملی مسکن به‌جای سنتی‌سازی به شکل صنعتی کار کنند، وام هر واحد مسکونی از 550 میلیون به حدود 700 میلیون تومان افزایش می‌یابد» و تا پایان سال جاری 500 هزار قطعه زمین‌ در قالب صنعتی‌سازی در پروژه نهضت مسکن ملی اجرا می‌شود.

 

در این باره افشین محمدی، کارشناس مسکن، معتقد است که اگر نقدینگی به خوبی تامین شود «هزینه ساخت مسکن در مدل صنعتی نصف خواهد شد» و قیمت یک متر آپارتمان تا 20 درصد و زمان تحویل از یکسال به 6 ماه کاهش می‌یابد.

طبق اطلاعات مرکز آمار، هزینه ساخت در ساختمان‌ها یک و دو طبقه متری 9 میلیون و 300 هزار تومان است./فارس

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار