افزایش دوبرابری قراردادهای تجاری ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴-راهبرد معاصر

افزایش دوبرابری قراردادهای تجاری ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه اکسپو گفت: برآورد ما افزایش دوبرابری میزان قرارداد‌های تجاری ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۴ نسبت به دوره‌ قبل است.
تاریخ انتشار: ۲۰:۱۱ - ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 April 24
کد خبر: ۲۳۷۸۰۳

به گزارش راهبرد معاصر؛ مجید تکبیری، رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه‌های ایران اکسپو در نشست خبری امروز اظهار کرد: به روز‌های آخر نمایشگاه نزدیک می‌شویم و تلاش تیم اجرایی ما بسیار بیشتر شده و روز‌های سخت و فشرده کاری را سپری می‌کنیم.

رئیس ستاد برگزاری ششمین‌نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (ایران اکسپو ۲۰۲۴) افزود: ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (IRAN EXPO ۲۰۲۴)، به عنوان بزرگترین رویداد صادراتی کشور با پیش بینی بازدید بیش از ۲۰۰۰ تاجر و بازرگان خارجی است که تا کنون از بیش از ۸۰ کشورجهان ثبت نام کرده اند، از تاریخ ۸ لغایت ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

او گفت: می‌توان گفت که رویداد‌های مهمی نظیر ایران اکسپو، جدای از معرفی توانمندی‌های صادراتی کشورمان در حوزه‌های مختلف، زمینه‌های قابل توجهی را برای ارتباط میان فعالان اقتصادی ایران و فعالان اقتصادی خارجی که به توانمندی‌های کشورمان نیازمند هستند، ایجاد می‌کند و عملا به مثابه یک حلقه واسطه جهت پیوند دادن تولید کنندگان و کارآفرینان ایرانی با آن دسته از کشورها، شرکت‌ها و افرادی عمل می‌کند که به توانمندی‌های کشورمان به شدت نیاز دارند.

وی با بیان اینکه برآورد ما افزایش دوبرابری میزان قرارداد‌های تجاری در ایران اکسپو ۲۰۲۴ نسبت به دوره‌ی قبل است گفت: به دنیا ثابت کردیم که کشورمان تحریم پذیر نیست و بازار تجاری ایران برای کشور‌های خارجی بسیار جذاب است.

تکبیری با بیان اینکه پیش بینی حدود ۴ هزار مذاکره B2B در ایام برگزاری نمایشگاه داریم گفت: برای این دوره با مجموعه تخصصی، دانشکده تجارت دانشگاه تهران قرارداد بستیم و برای نمایشگاه ۳۰۰ مترجم مسلط به هفت زبان زنده دنیا آموزش تخصصی دیده اند.

او گفت: امسال، استقبال شرکت‌های داخلی و تجار خارجی به نحوی است که برآورد‌ها حاکی از حضور بیش از ۲۰۰۰ تاجر و بازرگان از بیش از ۸۰ کشور دنیا است که این آمار تا به امروز است و در حال افزایش می‌باشد.

تکبیری افزود: همچنین در دوره‌ی قبل، برآورد ما آن بود که بیش از یک میلیارد قرارداد تجاری منعقد شود ولی چند ماه پس از برگزاری نمایشگاه، ارزیابی‌ها نشان داد که بیش از دو میلیارد دلار قرارداد تجاری بین شرکت‌های ایرانی و تجار خارجی بسته شده است و استقبالی که شرکت‌ها و تجار کشور‌های مختلف از این نمایشگاه داشتند، قابل توجه بود.

وی گفت: براساس نظرسنجی که با همکاری سازمان توسعه تجارت از میزان رضایت‌مندی شرکت‌کنندگان خارجی داشتیم، بیش از ۸۵ درصد از تجار بین‌المللی برای حضور در دورِ بعدی نمایشگاه ابراز تمایل کرده و عنوان کرده بودند در نمایشگاه بعدی با برنامه بیشتری در نمایشگاه حاضر می‌شوند، چون برای بسیاری از تجار خارجی که سال پیش در نمایشگاه شرکت کردند، کار با ایران جذاب است.

رئیس ستاد برگزاری نمایشگاه ایران اکسپو ۲۰۲۴ اظهار کرد: قریب به ۶۰ درصد تُجاری که سال گذشته در نمایشگاه حضور پیدا کردند، برای اولین بار بود که در ایران حاضر می‌شدند و دیدگاه‌های آنان نسبت به صنایع، گردشگری و پتانسیل‌های تجاری ایران بعد از شرکت در دورِ اول نمایشگاه، تغییر کرد و از همین رو در این دوره با تعداد بیشتری برای حضور اعلام آمادگی کردند.

تکبیری گفت: هیات تجاری از ۵ قاره دنیا در نمایشگاه داریم که برخی کشورها با هیات‌های بلندپایه در نمایشگاه حاضر می‌شوند. برخی کشور‌ها مثل چین، روسیه، پاکستان، هند، عراق و برخی کشور‌های آفریقایی با هیات‌های تجاری بالای ۶۰ نفر و حتی چین با بیش از ۱۰۰ تاجر در این نمایشگاه حضور خواهند داشت. همچنین هیات‌های تجاری از کشور‌های شرق آسیا، کشور‌های همسایه، آفریقایی، اروپایی و آمریکای لاتین در نمایشگاه، داریم. بعضی کشور‌ها مثل کشور‌های همسایه نیز در سطح وزیر و رئیس اتاق بازرگانی در نمایشگاه حضور خواهند داشت. در مجموع بیش از ۲۰۰۰ تاجر و بازرگان برای حضور در ایران اکسپو ۲۰۲۴ تا این زمان تایید شده است و در حال پیگیریِ امور مربوط به حضور آنها هستیم./باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده