یک میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن پشت در بسته بانک‌ها-راهبرد معاصر

یک میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن پشت در بسته بانک‌ها

تقاطع آمار وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی از یک میلیون متقاضی واجد شرایط خبر می‌دهد که تاکنون موفق به دریافت وام ساخت مسکن نشده‌اند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۸ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 05
کد خبر: ۲۳۹۲۶۹

به گزارش راهبرد معاصر؛ مطابق آمار وزارت راه و شهرسازی در قالب طرح نهضت ملی مسکن هم‌اکنون 2.5 میلیون واحد نهضت ملی مسکن مراحل ساخت خود را آغاز کرده و از این تعداد 1.8 میلیون سرپرست خانوار برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده‌اند. 0.7 میلیون متقاضی نیز در حال طی مراحل اولیه برای معرفی به نظام بانکی هستند.


از طرفی از 1.8 میلیون متقاضی نهضت ملی مسکن که جهت دریافت تسهیلات به نظام بانکی معرفی شدند، کمتر از 0.8 میلیون متقاضی موفق به انعقاد قرارداد تسهیلات با بانک شده‌اند.


به معنای دیگر این آمار آن است که 55 درصد از متقاضیان واجد شرایطی که مراحل آماده‌سازی زمین و تسهیلات را در بانک طی کردند، موفق به انعقاد قرارداد با بانک نشده‌اند.


نکته مهم اینکه انعقاد قرارداد با نظام بانکی به معنای دریافت تسهیلات نیست و تا زمانیکه وام متقاضی به دست برسد راه طولانی وجود دارد.


مطابق قانون جهش تولید مسکن، نظام بانکی مکلف به پرداخت سالانه 20 درصد از تسهیلات خود به بخش مسکن است اما در طول 3 سال گذشته عملکرد بانک‌ها با تعهدات قانونی فاصله دارد./ فارس

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده