توسعه همکاری‌های مشترک ایران و روسیه در زمینه فناوری‌های گاز-راهبرد معاصر

توسعه همکاری‌های مشترک ایران و روسیه در زمینه فناوری‌های گاز

مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران در دیدار با مقامات فدراسیون انرژی روسیه با تاکید بر اهمیت همکاری‌های دوجانبه بین دو کشور در صنعت گاز، بر لزوم تحلیل دقیق و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری و هماهنگی بیشتر فیمابین تأکید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۴۷ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 13
کد خبر: ۲۴۰۵۸۸

به گزارش راهبرد معاصر؛  حسینعلی محمدحسینی، در نشست مشترک شرکت ملی گاز ایران و فدراسیون انرژی روسیه ضمن اشاره به علاقه‌مندی ایران جهت توسعه روابط میان این شرکت و خانه گاز با روسیه، بر شروع فرآیند هوشمندسازی در زنجیره گاز در ایران اشاره کرد و گفت: از پیشنهاد فدراسیون انرژی روسیه مبنی بر ایجاد میزگرد و پنل‌های تخصصی در حوزه‌های دیجیتال سازی، هوشمندسازی و رصد و تحلیل داده‌ها در هفته انرژی روسیه و هم‌چنین در کنگره انرژی در سن پترزبورگ روسیه، بر ضرورت شکل‌گیری فعالیت‌ها و اقدامات مشترک استقبال می‌کنیم.

 

محمدحسینی با تأکید بر ضرورت رصد، مطالعه و سیاست‌گذاری بازارهای انرژی جهان در یک مرکز مشترک، بر انتقال تجربیات مشترک در حوزه‌هایی هم‌چون کاهش میزان هدررفت گاز، هوشمندسازی سیستم‌های اندازه‌گیری و ارتقای مقاوم‌سازی تأسیسات گاز در برابر حملات تروریستی و خرابکارانه تأکید کرد و گفت: ظرفیت‌های قابل توجهی در صنعت گاز ایران جهت صادرات، واردات، پالایش، انتقال گاز و تبیین فعالیت‌های مشترک در این حوزه وجود دارد و جمهوری اسلامی ایران برای ارایه تعریفی درخصوص زمینه‌ همکاری مشترک در این حوزه‌ها آمادگی خود را اعلام می‌کند.

 

در ادامه این نشست، نمایندگان و مقامات فدراسیون روسیه ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم‌نامه فی‌مابین با شرکت ملی گاز ایران به عنوان سندی پایه و راهنما، بر لزوم تحلیل دقیق و شناسایی ظرفیت‌ها و فرصت‌های همکاری و هماهنگی بیشتر جهت ایجاد فضاهای همکاری مشترک تأکید کردند.

 

گفتنی است، ایجاد یک مرکز تحقیقات و مطالعه مشترک در حوزه گاز، ایجاد هاب‌ گازی در شمال ایران و سوآپ گازی و هم‌چنین تجارت گاز و برق از دیگر محورهای این نشست بود.

 

در این نشست، طرفین بر ادامه مذاکرات از طریق تشکیل کارگروه تخصصی، قبل از کنگره سن پترزبورگ در روسیه، برای نهایی کردن حوزه‌های هدف همکاری تصریح کردند./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده