پروانه مطب از طبابت تفکیک شد-راهبرد معاصر

پروانه مطب از طبابت تفکیک شد

در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی برای تسهیل اشتغال پزشکان جوان پروانه مطب از طبابت تفکیک و مقرر شد تا صدور پروانه مشاوره روانشناسی با اصلاح راهنمای پروانه از طریق درگاه ملی مجوزها انجام شود.
تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵ - ۰۹ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 29
کد خبر: ۲۴۷۴۹۹

به گزارش راهبرد معاصر؛ در جلسه هشتاد و دوم هیأت مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب و کار که در تاریخ ۲۱/۰۳/۱۴۰۳ برگزار شد، پروانه مطب از طبابت تفکیک شد.

بر این اساس هیأت با تسهیل اشتغال به طبابت و تفکیک آن از «پروانه تأسیس مطب» مندرج در فهرست مجوزهای مصوب شصت و دومین نشست هیأت مقررات‌زدایی به شماره ۳۷۹۶۸/۸۰ مورخ ۱۴۰۱.۳.۱ موافقت کرد. بدین ترتیب پزشکان و دندانپزشکانی که همه تعهدات قانونی خود را انجام داده‌اند، برای اشتغال به طبابت در مراکز درمانی دولتی و عمومی غیردولتی، نیازی به پروانه تأسیس مطب ندارند.

در اجرای بند ششم مصوبات جلسه نظارت ستادی رئیس جمهور شهید از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (مورخ ۳۰/۸/۱۴۰۱)، دبیرخانه هیأت موظف است با همکاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی، بسته سیاستی تسهیل اشتغال پزشکان جوان را به‌ویژه در بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی از طریق اصلاح مقررات و آیین‌نامه اجرایی مصوب هیأت وزیران، به جلسه بعدی هیأت ارایه کند؛ از تاریخ ابلاغ این مصوبه، وزارت بهداشت موظف است وضعیت شهرها از نظر «شاخص جمعیتی» را ماهانه به‌صورت شفاف اعلام کند و کاربرگ استعلام مربوطه را ظرف یک ماه به دبیرخانه هیأت ارسال و امکان پاسخ غیرحضوری و برخط به این استعلام را طی سه ماه ایجاد کند.

همچنین وزارت بهداشت موظف است امکان ارایه خدمت در درمانگاه‌ها و کلینیک‌های ویژه دولتی دانشگاهی و عمومی غیردولتی را برای پزشکان در حال گذراندن تعهد در شهرستان محل تعهد و در خارج از ساعات موظفی مطابق تعرفه‌های مصوب هیأت وزیران (طی دو ماه از ابلاغ این مصوبه) ایجاد کند و گزارش آن را به دبیرخانه هیأت ارایه کند.

اصلاح راهنمای دریافت پروانه اشتغال روانشناسی و مشاوره

نبا بر این گزارش، در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی مقرر شد تا پروانه مشاوره روانشناسی از طریق درگاه ملی مجوزها صادر شود و راهنمای دریافت این مجوز اصلاح شود.

به منظور اجرای حکم بند (پ) ماده ۱۳ قانون تأمین مالی تولید و زیرساخت‌ها (ابلاغی ۱۴۰۳.۰۲.۱۷)، پروانه اشتغال روانشناسی از تاریخ ابلاغ این مصوبه از طریق درگاه ملی مجوزها با این تغییر در شرایط، صادر می‌شود: بنا به درخواست سازمان نظام روانشناسی و مشاوره، شرط آزمون کتبی به شرایط صدور مجوز پروانه اشتغال روانشناسی افزوده می‌شود.

همچنین سازمان مکلف است سالانه دو بار این آزمون را برگزار کند. معیار قبولی در این آزمون، کسب حداقل ۶۰ درصد امتیاز میانگین نمرات تراز یک درصد حائزان بالاترین امتیاز می‌باشد. همچنین شرط تأییدیه سلامت روان از یکی از دارندگان پروانه مشاوره روانشناسی، جزء شروط دریافت این مجوز خواهد بود. این دو شرط جایگزین شرط «تأییدیه صلاحیت حرفه‌ای از سه عضو هیأت علمی و مدرک دوره توانمندسازی مشاوره و مدرک دوره کارورزی مشاوره روانشناسی» می‌شود. همچنین سازمان نظام روانشناسی و مشاوره مکلف است، سامانه نظارت پسینی که در سال گذشته با همکاری دبیرخانه هیأت طراحی کرده را طی یک هفته از ابلاغ این مصوبه عملیاتی کرده و در دسترس عموم قرار دهد تا دارندگان پروانه اشتغال روانشناسی و مشاوره، تحت نظارت کامل قرار گیرند.

هزینه دریافت «پروانه اشتغال مشاوره روانشناسی» با پیشنهاد سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران مبنی‌بر اصلاح به شرح جدول ذیل موافقت می‌شود:

 

تصویب کاربرگ پروانه کسب «دفتر حق‌العمل کاری فروش آهن، فولاد و فلزات (غیر بورسی)»

در این جلسه پروانه کسب «دفتر حق‌العمل کاری فروش آهن، فولاد و فلزات (غیربورسی)» متضمن شرایط، مدارک، زمان و هزینه صدور و تمدید آن به تصویب رسید (شناسنامه این مجوز ممهور به مهر دبیرخانه هیأت جزء پیوست لاینفک این مصوبه است) و دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، مکلف شد تا راهنمای دریافت این مجوز را در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری کند و در دسترس عموم قرار دهد و امکان صدور برخط این مجوز را فراهم کند.

دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور نیز مکلف شد، تا درگاه تخصصی برای صدور این مجوز را به درگاه ملی مجوزهای کشور متصل و مجوز مذکور را برای متقاضیان به‌صورت کاملاً الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کند.

تصویب کاربرگ پروانه فعالیت تشکل مردم نهاد

همچنین در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی کاربرگ مجوز «فعالیت تشکل مردم نهاد» (برای آن دسته از سازمان‌های مردم نهادی که برای فعالیت‌های خود به حساب تجاری بانکی نیاز دارند)، متضمن شرایط، مدارک، زمان و هزینه صدور و تمدید آن به تصویب رسید (شناسنامه این مجوز ممهور به مهر دبیرخانه هیأت، جزء پیوست لاینفک این مصوبه است).

بر این اساس، دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی مکلف شد، راهنمای دریافت این مجوز را در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری کند و در دسترس عموم قرار دهد و امکان صدور برخط این مجوز را فراهم کند.

همچنین وزارت کشور مکلف شد، درگاه تخصصی برای صدور این مجوز را به درگاه ملی مجوزهای کشور متصل و مجوز مذکور را برای متقاضیان به‌صورت کاملاً الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کند.

تصویب کاربرگ مجوز فعالیت «شرکت‌های ارایه دهنده خدمات لجستیکی (موسوم به آماد طرف سوم)» از دیگر مصوبات هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی بود.

در این جلسه، کاربرگ مجوز «شرکت‌های ارایه دهنده خدمات لجستیکی (موسوم به آماد طرف سوم)» متضمن شرایط، مدارک، زمان و هزینه صدور و تمدید آن به تصویب رسید (شناسنامه این مجوز ممهور به مهر دبیرخانه هیأت جزء پیوست لاینفک این مصوبه است) و دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، مکلف شد، راهنمای دریافت این مجوز را در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری کند و در دسترس عموم قرار دهد و امکان صدور برخط این مجوز را فراهم کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شد، درگاه تخصصی برای صدور این مجوز را به درگاه ملی مجوزهای کشور متصل و مجوز مذکور را برای متقاضیان به‌صورت کاملاً الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کند.

تصویب دو کاربرگ پروانه کسب شهربازی و نصب تجهیزات تفریحی

بنا بر این گزاترش در این جلسه دو کاربرگ پروانه کسب «شهربازی» و «نصب تجهیزات تفریحی» متضمن شرایط، مدارک، زمان و هزینه صدور و تمدید آن به تصویب رسید (شناسنامه این دو مجوز ممهور به مهر دبیرخانه هیأت جزء پیوست لاینفک این مصوبه است). پروانه کسب شهربازی (موضوع این مصوبه)، شامل مصادیقی که قانون خاص و یا مصوبه هیأت وزیران دارند (از جمله پارک‌های آبی مربوط به وزارت ورزش و جوانان، شهربازی در مناطق گردشگری و..) نمی‌شود.

دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، مکلف شد راهنمای دریافت این مجوزها را در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری کند و در دسترس عموم قرار دهد و امکان صدور برخط این مجوز را فراهم کند.

همچنین دبیرخانه هیأت عالی نظارت بر سازمان‌های صنفی کشور مکلف شد درگاه تخصصی برای صدور این مجوزها را به درگاه ملی مجوزهای کشور متصل و مجوزهای مذکور را برای متقاضیان به‌صورت کاملاً الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کند.

تصویب کاربرگ «پروانه فعالیت آزمایشگاه همکار مؤسسه تحقیقات خاک و آب در آنالیز مواد کودی»

شناسنامه مجوز «پروانه فعالیت آزمایشگاه همکار مؤسسه تحقیقات خاک و آب در آنالیز مواد کودی» متضمن شرایط، مدارک، زمان و هزینه صدور و تمدید آن به تصویب رسید (شناسنامه این مجوز ممهور به مهر دبیرخانه هیأت جزء پیوست لاینفک این مصوبه است) و دبیرخانه هیأت مقررات‌زدایی، مکلف شد راهنمای دریافت این مجوز را در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری کند و در دسترس عموم قرار دهد و امکان صدور برخط این مجوز را فراهم کند. همچنین مؤسسه تحقیقات خاک و آب کشور مکلف شد درگاه تخصصی برای صدور این مجوز را به درگاه ملی مجوزهای کشور متصل و مجوز مذکور را برای متقاضیان به‌صورت کاملاً الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کند.

ادغام مجوزهای آموزشگاه فنی و حرفه‌ای

همچنین در این جلسه با پیشنهاد سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مبنی‌بر ادغام پروانه تأسیس آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای آزاد که در ۴ نوع الف، ب، ج و د صادر می‌شد (موضوع مصوبات پنجاه و نهمین نشست هیأت به شماره ۳۱۶۷۵/۸۰ مورخ ۲۴/۲/۱۴۰۱)، موافقت می‌شود.

اصلاح کاربرگ خانه مسافر

در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی با توجه به مصوبه هیأت وزیران مبنی‌بر تأییدمحور شدن مجوز خانه مسافر، کاربرگ دو مجوز «بهره‌برداری ۶ماهه خانه مسافر» و «بهره‌برداری سه ساله خانه مسافر» (به شرح پیوست) تصویب شد. احراز برخی از شرایط متقاضی به‌وسیله بازدید نماینده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای صدور مجوز بهره‌برداری ۶ماهه، به تعهد متقاضی تغییر یافت. برای صدور مجوز بهره‌برداری ۶ماهه خانه مسافر، بازدید (نظارت پیشینی) نماینده اداره اماکن فراجا الزامی است.

دبیرخانه هیأت مکلف شد راهنمای دریافت اصلاح شده این مجوز را در درگاه ملی مجوزهای کشور در دسترس عموم قرار دهد. همچنین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف شد درگاه تخصصی برای صدور این دو مجوز را به درگاه ملی مجوزهای کشور متصل و مجوزهای مذکور را برای متقاضیان به‌صورت کاملاً الکترونیک و از طریق درگاه ملی مجوزها صادر کند.

حذف و ادغام مجوزهای سازمان برنامه و بودجه کشور

با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی‌بر حذف مجوز «تأییدیه عدم شمولیت مصادیق مؤسسات و شرکت‌های دولتی موضوع مواد ۳ و ۴ قانون محاسبات عمومی کشور» و ادغام مجوزهای «تأییدیه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بابت مجوزهای ساخت و ساز در حریم و خارج از حریم شهرها» و «تأییدیه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان بابت واگذاری اراضی ملی و دولتی برای اجرای طرح‌های اقتصادی» و همچنین افزایش مدت زمان صدور مجوزهای سازمان هواپیمایی کشوری به شرح پیوست موافقت می‌شود.

امکان تخصیص کد کارگاهی برای نیروهای دورکار تولید محتوا

در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی سازمان تأمین اجتماعی مکلف شد طی یک ماه پس از ابلاغ این مصوبه، امکان تخصیص کد کارگاهی را به فعالیت نیروهای دورکار تولید محتوا، فضاهای اشتراکی، مشاغل سیار و بی‌کانون، مشاغل خانگی و امثال آن، بر اساس شناسه یکتای صادره درگاه ملی مجوزها و به‌ازای کدملی فراهم و صادر کند. بر این اساس، سازمان مذکور مکلف است به کلیه مجوزهای مشاغل خانگی، تحت هر عنوان بدون لحاظ نوع و زمینه فعالیت، کد کارگاهی تخصیص دهد.

اصلاح ضابطه مسئول فنی تولید در واحدهای دامی

در هشتاد و دومین جلسه هیات مقررات‌زدایی مقرر شد دستورالعمل به‌کارگیری مسئول فنی تولید واحدهای دامپروری و گلخانه، متناسب با میزان ظرفیت آن واحد (با همکاری دبیرخانه هیأت)، طی یک ماه تسهیل و نسخه نهایی برای اعمال در درگاه ملی مجوزها به دبیرخانه هیأت ارسال شود.

به منظور تسهیل شرایط دامپروری‌ها، دستورالعمل مسئول فنی بهداشتی (دامپزشکی) این واحدها، متناسب با میزان ظرفیت آن واحد (با همکاری دبیرخانه هیأت)، طی یک ماه تسهیل و برای اعمال در درگاه ملی مجوزها به دبیرخانه هیأت ارسال شود./ایرنا

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده