رمزگشایی از تصمیم دیوان عالی آمریکا برای ترامپ-راهبرد معاصر
گزارش «نیویورک تایمز»؛

رمزگشایی از تصمیم دیوان عالی آمریکا برای ترامپ

نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تصمیم دیوان عالی کشورش را برای خود پیروزی بزرگ توصیف کرد. بنابراین، ناظران انتظار دارند تصمیم گیری درباره پرونده حمله به کنگره به بعد از انتخابات ریاست جمهوری موکول شود.
تاریخ انتشار: جمعه ۱۵ تير ۱۴۰۳ - 05 July 2024

رمزگشایی از تصمیم دیوان عالی آمریکا برای ترامپ

 

به گزارش «راهبرد معاصر»؛ دیوان عالی آمریکا در حکمی اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق این کشور برای اقدامات رسمی مصونیت دارد، اما در زمینه اقدامات خصوصی مصونیت نخواهد داشت. اکنون پرونده حمله طرفداران ترامپ به کنگره بررسی خواهد شد که کدام یک از اقدامات ترامپ مشمول مصونیت است و کدام یک نیست. 


به نظر می آید تصمیم دیوان عالی ایالات متحده برای اتهامات علیه ترامپ تصمیم گیری در زمینه حمله 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره را تا پس از انتخابات ریاست جمهوری به تعویق بیندازد. در صورت پیروزی، انتظار می رود وزارت دادگستری اتهامات علیه وی را لغو کند.

ناظران سیاسی و حقوقی ماه ها قبل پیش بینی می کردند چنین تصمیمی گرفته شود؛ ترامپ نیز این تصمیم را پیروزی خود دانست


ساختار حقوقی ای که در 6 ماه گذشته حیثیت ترامپ را لکه دار کرده بود، دوشنبه یکی از مهم ترین خبرهایی را که وی از زمان شروع کارزار انتخاباتی دریافت کرده بود، داد. دیوان عالی ایالات متحده که اکثریت محافظه کار آن با نمایندگان مورد حمایت ترامپ تقویت شده است، حکم داد رئیس جمهور سابق تا حدی از پیگرد قانونی به دلیل کیفرخواست مربوط به «تلاش هایش برای ناکام گذاشتن انتقال قدرت پس از انتخابات 2020» مصونیت دارد.

 


طبق تصمیم دادگاه، رؤسای جمهور از حمایت قابل توجهی برای اقدامات رسمی خود برخوردارند. ناظران سیاسی و حقوقی ماه ها قبل پیش بینی می کردند چنین تصمیمی گرفته شود؛ ترامپ نیز این تصمیم را پیروزی خود دانست.


برای جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا که به دنبال دوره دوم ریاست جمهوری خود است، حکم دیوان عالی برای تلاش هایش که به دنبال خطرناک توصیف کردن ترامپ بود، مفید تلقی نمی شود. تیم بایدن فوری این حکم را به‌عنوان شاهد دیگری از تهدیدی دانستند که رئیس‌جمهور سابق برای این کشور برجسته می کند.


در بیانیه‌ای که به یکی از مشاوران ارشد کمپین بایدن نسبت داده می‌شود، آمده است: حکم امروز واقعیت‌ها را تغییر نمی‌دهد، بیایید درباره آنچه 6 ژانویه اتفاق افتاد بسیار شفاف باشیم؛ ترامپ پس از شکست در انتخابات 2020 منفجر شد و گروهی را تحریک کرد نتیجه انتخابات آزاد را باطل کنند.

 
زمانی که ترامپ درباره وقایع 6 ژانویه 2021 با محاکمه مواجه شد، جمهوری خواهان در سنا به محکومیت وی رأی ندادند، زیرا آنها ساختار دیوان کیفری را مناسب ترین مکان برای بازجویی ترامپ می دانستند. همین جمهوری‌خواهان اکنون از ترامپ برای بار دوم حمایت می‌کنند، مرحله ای که در آن رئیس‌جمهور سابق وعده رویکرد افراطی در قبال عوامل و قدرت های اجرایی داده است.


ترامپ در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز مدعی شد، سال‌ها به وسیله دموکرات‌ها، ازجمله باراک اوباما رئیس‌جمهور اسبق و بایدن آزار دیده است، ولی اکنون در رقابت های انتخاباتی در هر نظرسنجی با اختلاف زیادی پیشتاز هستند و قدرت آمریکا را دوباره احیا خواهند کرد.


ترامپ همیشه راه خود را دنبال کرده است؛ ترکیبی از گردش‌های روزانه، بازی گلف و چند گردهمایی ماهانه همراه با چند جلسه دادگاه که در سال 2023 و اوایل سال جاری شرکت ‌کرد. به نظر می‌آمد وی از چنین لحظات و هیاهوی رسانه‌ای پس از آن لذت می‌برد. در آوریل، زمانی که تقریباً قطعی محاکمه کیفری اش جدی دنبال می شود شادی اش محو شد.

ترامپ در مصاحبه‌ای با فاکس نیوز مدعی شد، سال‌ها به وسیله دموکرات‌ها، ازجمله باراک اوباما رئیس‌جمهور اسبق و بایدن آزار دیده است


ترامپ در محاکمه ای 6 هفته ای درباره 34 اتهام جعل سوابق تجاری که به گفته دادستان ها برای مخفی کردن پرداخت رشوه به ستاره فیلم های مستهجن در دوره رقابت های انتخاباتی 2016 بود، مجرم شناخته شد و بعید است حکم دیوان عالی آن را به تأخیر بیندازد. با وجود این، در حالی که برخی اعضای تیم ترامپ نگران احتمالات هستند، برخی ناظران معتقدند قاضی ترامپ را مجبور می‌کند در مدت رقابت‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری پشت میله‌ها یا در حصر خانگی بماند.

 


واقعیت های حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه به وسیله گروه اوباش طرفدار ترامپ و دروغ های کلی وی درباره پیروزی در انتخابات 2020 در هفته های بعد از انتخابات مطمئناً هیچ اثری در جلب نظر رأی دهندگان و کمکی به خودش نمی کند.

 
احتمال دارد دادگاهی کوچک توجه افکار عمومی را دوباره به آنچه در آن روز در واشنگتن رخ داد منحرف کند، اما تیم حقوقی ترامپ در به تعویق انداختن امور متخصص هستند و ممکن است محاکمه ترامپ قبل از انتخابات رخ ندهد. حتی اگر این اتفاق بیفتد، هرگونه پیگرد واقعی مرتبط با اقدامات ترامپ در تلاش برای باقی ماندن در قدرت، غیرقابل پیگیری باقی می ماند. امید به برگزاری محاکمه ای کوچک ممکن است بهترین گزینه برای دموکرات هایی باشد که به دنبال حفظ رویکرد تضعیف کننده انتخاباتی ترامپ هستند.

 

ارسال نظر
پربیننده ترین اخبار