بررسی دستاوردهای سفر هیات نظامی ایرانی به عمان در تهران-راهبرد معاصر
مخبر: فرصت خوبی برای توسعه روابط ایران و چین وجود دارد ادای احترام 90 تن از سران و مقامات کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای به مقام رئیس جمهور شهید و همراهان حضور رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی امیر سرتیپ هادیان: یک تیم مجرب مشغول بررسی حادثه بالگرد رئیس‌جمهور و همراهان هستند بیانیه پایانی ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری اختتامیه ششمین دوره «مجلس خبرگان رهبری» آغاز شد تشییع پیکر شهدای کادر پرواز شهادت در پایگاه یکم شکاری ارتش رهبر انقلاب در دیدار «رئیس مجلس لبنان»: ملت ایران از حادثه تلخ اخیر به عنوان یک فرصت استفاده خواهد کرد رهبر انقلاب در دیدار «رئیس جمهور تونس»: همدلی‌های کنونی میان ایران و تونس باید تبدیل به همکاری‌های میدانی شود امیر قطر با رهبر انقلاب دیدار کرد رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر پاکستان: سفر اخیر آقای رئیسی به پاکستان می‌تواند نقطه عطفی در روابط دو کشور باشد «علی باقری کنی» سرپرست وزارت امور خارجه شد رئیس اقلیم کردستان عراق وارد تهران شد وزیر خارجه مصر: خواستار تقویت روابط با ایران هستیم حسینی‌پور سرپرست معاونت امور مجلس رئیس‌‎جمهور شد

بررسی دستاوردهای سفر هیات نظامی ایرانی به عمان در تهران

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور در برنامه تهران ۲۰ به بررسی دستاوردهای سفر هیات نظامی ایرانی به عمان پرداخت.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۱۰ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 01
کد خبر: ۱۷۵۰۳۸

به گزارش راهبرد معاصر،‌ امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، شب گذشته با حضور در برنامه تهران ۲۰ درباره دستاوردهای سفر اخیر اعضای نیروی دریایی ایران به عمان به گفتگو پرداخت و گفت: یکی از ماموریت‌های ما دیپلماسی دفاعی است. هردو کشور جزو فرماندهان نشست حاشیه اقیانوس هند هستیم و بخشی از این سفر به نشست آیونز اختصاص داشت؛ علاوه بر آن ما روابط منطقه‌ای هم داریم.

 

دریادار ایرانی با بیان اینکه این سفرها موجب امضای تفاهم نامه‌های فی ما بین می‌شود، گفت:
ایران و کشور عمان سالانه یک رزمایش امداد و نجات برگزار می‌کنند که محل این رزمایش یک سال در ایران و یک سال در عمان است. در این نوبت پیشنهادمان این بود که سطح رزمایش افزایش پیدا کند. علاوه بر آن نقش پررنگی در آیونز داشته باشیم

 

چرا که منطقه نیاز به حضور مداوم دارد. با این اقدامات اقتصاد کشور را نیز تحت تاثیر قرار دادیم. همکارانم در مناطق تحت خط حضور دارند. امروز خیلی کشورهای غیر موجه که از کیلومترها دورتر آمدند، می‌خواهند جا پایی در اینجا داشته باشند. با توجه به ظرفیت دو کشور امکان این همکاری برای برقراری امنیت وجود دارد.

 

وی ادامه داد: برنامه ریزی برای ایجاد یک رزمایش داریم و از همه کشورهای حاشیه اقیانوس هند دعوت به همکاری کردیم تا امسال با حضور کشورهای دیگر این رزمایش برگزار بشود. این رزمایش هر سال با حضور ایران، چین و روسیه برگزار می‌شد و امسال اعضایی از منطقه نیز خواهد داشت.

 

امیر دریادار ایرانی اضافه کرد: مضاف بر اینکه می‌خواهیم یک مرکز امنیتی دریایی را در چابهار ایجاد کنیم و یک صندلی برای عمان پیش بینی کردیم. در عمان هم این فرصت برای ما ایجاد شده بود.

 

وی با ذکر این نکته که سه کشور پاکستان، ایران و عمان باید تبادل ارتباطات داشته باشند، گفت: با ایجاد مراکز امنیتی بین این سه کشور کمک رسانی به کشتی‌ها صورت می‌گیرد. ما یک مرکز تجسس دریایی به روز داریم تا اگر درخواستی بشود به دیگران امدادرسانی کنیم. در عمان هم همین مجموعه زیر نظر نیروی دریایی است. این رزمایش بسیار فضای خوبی بود و در بحث مناسبات نظامی و امنیت دریایی اتفافات خوبی رقم خورد.

 

دریادار ایرانی خاطرنشان کرد: همچنین یک همایش دوسالانه نیز داریم که امسال ششمین همایش ملی و چهارمین دوره بین المللی آن برگزار شد. امسال توفیق داشتیم که یک بیمارستان مجهز با اتاق عمل به روز را روی کشتی تاسیس کنیم که یک بانک‌خون نیز در کنارش قرار داشت. همچنین در طول دریانوردی دو عمل جراحی با موفقیت به انجام رسید.

 

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: نحوه ارتباط شناگر با ساحل نیز در این کشتی حائز اهمیت است. پزشک جراح می‌تواند حین کار ارتباط با هر بیمارستانی داشته باشد. این ظرفیت را امروز نه فقط در اختیار خودمان بلکه در اختیار همه کشتی‌های منطقه خواهیم گذاشت.

 

وی با ذکر این نکته که یکی از مهمترین ویژگی‌های جنوب شرق کشور ظرفیت دسترسی و ژئوپلتیک است که همه روی آن بحث می‌کنند، افزود: برخی از درگیری‌های دنیای امروز به همین حوزه برمیگردد. در بخش سواحل مکران نگاه به اصل بهره‌گیری از نعمتی است که خداوند به ما داده و از طریق این سواحل به اقیانوس وصل می‌شویم. طول سواحل مکران ما ۸۰۰ کیلومتر است و دو استان را در برمی‌گیرد.

 

دریادار ایرانی با بیان اینکه در این ۸۰۰ کیلومتر بنادری مانند سیریک، راس الشیر، جاسک، زرآباد، کنارک، چابهار و گواتر وجود دارد، افزود: ما بین اینها روستاهای زیادی وجود دارد. عمده سمت نگاه مردمان این مناطق به صیادی است اما این حداقل بهره‌مندی کشور ما از سواحل زیبا است.

 

وی گفت: قطعا در چند حوزه اصلی مانند شیلات، صنعت و گردشگری زمینه بکر برای فعالیت وجود دارد که نیازمند توجه مردم خصوصا سرمایه داران به این حیطه است. هر دو قوه مقننه و مجریه نگاه ویژه و همت جدی دارند تا این سواحل رونق پیدا کنند. سرمایه دار باید بداند که چون این مناطق متصل به اقیانوس است می‌تواند آنچه تولید می‌کند را صادر کند./ فارس

 

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده