پیش بینی قیمت دلار ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ / دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی باز می‌گردد؟-راهبرد معاصر

پیش بینی قیمت دلار ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ / دلار به کانال ۴۰ هزار تومانی باز می‌گردد؟

امروز قیمت دلار در تمام بازار‌ها اعم از داخلی و همسایه روند کاهشی داشت. دیروز این اسکناس آمریکایی متاثر از توافقات اولیه هسته‌ای در تهران، با فشار فروش مواجه شد. آیا دلار به ارزش ذاتی خود یعنی نرخ ۴۵ هزار تومانی باز می‌گردد؟
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۷ - ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 06
کد خبر: ۱۷۵۷۹۳

به گزارش راهبرد معاصر، قیمت دلار امروز نیز در روند کاهشی قرار گرفت. این اسکناس آمریکایی تا ارزش ذاتی خود یعنی محدوده ۴۵ هزار تومانی ۶ هزار تومان فاصله دارد. این قیمت از سوی کارشناسان متعددی در روزهای گذشته پیش‌بینی شده بود و اکنون با توافق اولیه تهران و آژانس و افزایش عرضه، در حال رسیدن به محدوده مورد انتظار است.

فشار فروش بالا رفت

معامله‌گران علاوه بر نتایج بعدی نشست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چشم انتظار نشست شورای حکام نیز هستند. به نظر می‌رسد این موضوع موجب شده که انتظارات معامله‌گران به طور موقت تغییر کند و فشار فروش در بازار بیشتر شود.

دیروز خریدار کم بود و افزایش عرضه باعث شد، امروز قیمت دلار هزار و ۶۰۰ تومان کاهش یابد. فعالان بازار ارز ،نرخ ۵۰ هزار تومانی را کف حمایتی این اسکناس آمریکایی می‌دانند و احتمال می‌دهند اگر این محدوده بشکند قیمت دلار تا ۴۵ هزار تومان پایین بیاید.

از سوی دیگر برخی کارشناسان بازار احتمال نوسان‌گیری بازارساز از قیمت دلار را پیش‌بینی می‌کنند و معتقدند قیمت تا محدوده ۴۵ هزار تومان پایین‌ می‌آیند و بعد به شکل شارپی کانال عوض خواهد کرد.

نوسان‌گیری، اصلاح یا اخبار مساعد سیاسی؟

در حال حاضر دیدگاه‌های متفاوتی برای این روند اصلاحی قیمت دلار مطرح است. برخی این کاهش قیمت را ناشی از اخبار مذاکرات هسته‌ای می‌دانند و گروهی نیز آن را نتیجه اقدامات دولت و اصلاح خود بازار می‌دانند.

اکو ایران امروز در گزارشی به روند کاهشی قیمت دلار اشاره کرد و نوشت: بررسی روند ۱۰ ساله نشان می‌دهد که روندهای نزولی دلار پایدار نبوده و در نهایت دوباره با جرقه ریسک‌های سیاسی رشد کرده است. حال اگر کسری گریبانگیر بودجه کشور شود در حقیقت مانند روغنی است که بعدها با یک جرقه، بازار ارز را به آتش می‌کشد.

این رسانه به کسری بودجه دولت در سال آینده اشاره کرد و افزود: دولت تصمیم دارد نرخ ارز گمرکی مبنای واردات را که بانک مرکزی افزایش داده بود به سطح ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کاهش دهد. این سطح قیمتی برای محاسبه تعرفه واردات، درآمدهای دولت را از محل حقوق گمرکی کاهش می‌دهد و بر اساس بررسی‌ها این سطح برای سال بعد، بودجه را با کسری مواجه خواهد کرد.

کاهش دلار در تمام بازارها

امروز قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا کاهش هزار و ۳۷۴ تومانی نسبت به دیروز داشت. قیمت دلار امروز ۱۵ اسفند در این مرکز ۴۳ هزار و ۴۴۲ تومان کشف شد. این اسکناس آمریکایی در آخرین معامله نقدی بازار آزاد در پله اول کانال ۵۰ هزار تومان بسته شد.

بازارهای موازی نیز سیگنال کاهشی به دلار تهران دادند. دلار هرات ۵۰ هزار و ۲۰۰ تومان شد و دلار سلیمانیه با قیمت ۵۰ هزار و ۵۱۰ تومان معامله شد. درهم امارات که هفته گذشته تا محدوده ۱۶ هزار تومان بالا رفته بود امروز به قیمت ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان رسید.

راهی غیر از صعود داریم؟

در همین راستا مجتبی دیبا کارشناس اقتصادی با اشاره به تعیین قیمت دلار در بلند‌مدت به تجارت‌نیوز گفت:«برمبنای حجم نقدینگی و چشم‌انداز دولت برای فروش نفت، قیمت دلار در بلندمدت تعیین می‌شود. اما فعلا با اخبار و اطلاعاتی که شاهد آن هستیم نمی‌توانیم بلندمدت را پیش‌بینی کنیم و باید قدم به قدم حوادث را تحلیل کنیم.»

وی افزود:«با توجه به اخبار متفاوت در فضای سیاسی و اخبار بی‌شمار ایران در فضای بین المللی، باید دید روند قیمت دلار در بازار با توجه به ارزپاشی و تلاش دولت برای مهار قیمت دلار، چگونه رقم می‌خورد. در غیر این صورت بازار به روال طبیعی خود ادامه می‌دهد.»

این کارشناس بازارهای مالی پیش از این پیش‌بینی کرده بود که:«قیمت دلار تا پایان سال به محدوده 45 تا 46 هزار تومان ورود می‌کند و آمدن خبرهای نامساعد بین‌المللی یا خبرهای خوب، می‌تواند این کفه را به سمت بالا یا پایین سوق دهد.»

وی همچنین با اشاره به لایجه بودجه 1402 در مجلس خاطرنشان کرد:«با توجه به کسری بودجه و حداقل تورم 40 تا 60 درصدی در سال آینده، به نظر می‌رسد راهی جز صعود در بازارهای مالی نمی‌توان متصور بود.»

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده