ورود بشار اسد به مسکو-راهبرد معاصر

ورود بشار اسد به مسکو

ریاست جمهوری سوریه خبر داد که «بشار اسد» رئیس جمهور این کشور عصر سه‌شنبه وارد مسکو شد.
تاریخ انتشار: ۲۲:۲۴ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - 2023 March 14
کد خبر: ۱۷۶۷۳۹

به گزارش راهبرد معاصر بر اساس گزارش ریاست جمهوری سوریه، وی مسکو با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفت‌وگو خواهد کرد.

این سفر در حالی انجام می‌شود که مسکو در تلاش برای عادی سازی روابط میان آنکارا و دمشق است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دسامبر سال گذشته به رسانه‌ها گفت که از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه برای برگزاری نشستی سه‌جانبه با بشار اسد دعوت کرده است. وی افزود قبل از این نشست باید مذاکرات در سطح نمایندگان سرویس‌های ویژه، وزرای دفاع و امور خارجه کشورها برگزار شود.

در تاریخ ۲۸ دسامبر ۲۰۲۲ رایزنی‌ وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه در مسکو به عنوان بخشی از روند عادی‌سازی روابط بین آنکارا و دمشق برگزار شد. در آن نشست با تشکیل کمیسیون مشترک سه‌جانبه موافقت شد. بعد از آن هم قرار شد که نشست وزرای خارجه برگزار شود. دستورکار آن شامل مذاکرات بین رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه با بشار اسد همتای سوری وی خواهد بود.

پیش‌تر مولود چاووش‌اوغلو وزیر خارجه ترکیه هم در کنفرانس خبری (چهارشنبه، ۱۷ اسفند) با حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی خود در آنکارا گفت که مذاکرات فنی در سطح معاونان وزرا هفته آینده در مسکو برگزار و در آن درباره نشست وزرای خارجه گفت‌وگو خواهد شد.

چاووش‌اوغلو ضمن بیان این که ایران تمایل خود برای پیوستن به مذاکرات ترکیه، سوریه و روسیه را ابراز کرده و آنکارا هم از آن استقبال کرده، گفت: بهرحال آستانه تنها قالب باقیمانده (برای پرداختن به) سوریه است. در حال برنامه‌ریزی نشستی بین چهار وزیر خارجه (روسیه، ترکیه، ایران و سوریه) هستیم./فارس

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده