تاجبخش:کار سازمان هواشناسی پیش‌گویی نیست-راهبرد معاصر

تاجبخش:کار سازمان هواشناسی پیش‌گویی نیست

تاجبخش گفت: کار سازمان هواشناسی پیش‌گویی نیست، طبق نقشه‌ها بارش در پاییز داشتیم اما در زمستان هم اگر بارش وجود داشته باشد باز هم باکمبود آب روبرو هستیم.
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۴ - ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 18
کد خبر: ۲۱۹۰۳۲

به گزارش راهبرد معاصر؛ سحر تاجبخش رئیس سازمان هواشناسی کشور در پاسخ به باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص عدم تحقق وعده های بارش نرمال و فرانرمال برای پاییز امسال گفت: کار سازمان هواشناسی کشور پیش گویی نیست و ما براساس نقشه های هواشناسی این پیش بینی ها را انجام داده ایم. آنچه که از خرداد ماه تا پایان شهریور ماه نشان داد روند افزایش بارش بود و ما از خرداد تا شهریور ماه اعلام کردیم.

او گفت: آنچه را که می‌بینیم براساس مدل‌ها و معادلات است و شرایط را زودتر اعلام می کنیم و اطلاعات براساس پیش گویی نیست و طبق معادلات جو است. آنچه که از خردادماه تا شهریورماه شاهد آن بودیم براساس اطلاعات مدل‌ها بود که نشان دهنده بارش در کشور به ویژه نیمه غربی بود و این الگو تا شهریور ماه هم به اجرا رسید و تا مهرماه افزایش بارش را داشتیم اما در آبان و آذر بارش خوبی نداشتیم و نکته ضروری این است که پیش بینی‌های بلندمدت بر پایه احتمالات بیان می‌شود که ما هم آن را اعلام کردیم.

رئیس سازمان هواشناسی با بیان اینکه حتما سناریوهای بدبینانه برای منابع آبی دیده شده است، ادامه داد: منابع آبی در چند سال متوالی با مشکل مواجه بودند و باید راهکارهای متفاوتی برای آن داشته باشیم باید توجه داشت کشور ما در کمربند نیمه خشکی و خشک قرار دارد و مدیریت منابع آبی باید در دستور کار جدی قرار بگیرد و این برنامه حتی اگر بارش نرمال داشتیم در دستور کار قرار دارد.

وی گفت: در زمستان هم با توجه به اتفاقاتی که در تغییر اقلیم رخ داده قطعا باید سناریوی بدبینانه داشته باشیم. چهار سال گذشته ذخایر برف ناچیز داشتیم. روند افزایش قابل ملاحظه دما در شرق اروپا و گرمایش زمین خود از مهم ترین دلایل برای کاهش بارش ها بوده است‌.

او بیان کرد: طی سالهای اخیر شاهد بارش‌ها و مخاطرات به صورت تاثیرگذار ناشی از تغییر اقلیم هستیم و در این شرایط مسأله مهم مدیریت مخاطرات است و ما اثر افزایش دما را می‌بینیم. سال ٢٠٢٣ گرمترین سال بوده و روند رخداد جوی را تحت تاثیر قرار داده که این باعث بر هم زدن شرایط جو زمین و سطح اقیانوس‌ها شده است، برای مدیریت این شرایط برنامه‌هایی را اعلام کردیم.

تاجبخش در این خصوص اینکه تصویری که امروز در فضای مجازی منتشر شده مبنی بر کوه‌های پر برف در ترکیه و کوه‌های خشک ایران در نزدیکی مرز با ترکیه اظهار داشت: الگوی بارش در کشورهای هم مرز لزوما نمی‌تواند شبیه به هم باشد چرا که توپوگرافی و مسیرهای جوی در این زمینه نقش مهمی دارد و متفاوت از هم هستند و قرار نیست سامانه‌های بارشی ترکیه حتما وارد ایران شوند ضمن اینکه باید توجه داشت میانگین بارش در ترکیه ۵٠٠ میلی متر و در ایران ٢٣٠ میلی‌متر است.

وی در خصوص این موضوع که چرا در کشور خشکی مانند عربستان شاهد بارش هستیم اما بارش ایران هر ساله کاهش پیدا می‌کند و آیا این کشورها و کشورهای همسایه از فناوری خاصی برای باروسازی ابرها استفاده می‌کنند، ادامه داد: در عربستان هم موضوع توپوگرافی منطقه مطرح می‌شود و شرایط مناطق پایین تر از خلیج فارس متفاوت است و توپوگرافی موقعیت ها تعیین کننده هستند ضمن اینکه در عربستان نرخ بارش ۶ میلی متر کاهش پیدا کرده و فعلا عربستان و کلا در خاورمیانه با کاهش بارش و خشکی دست و پنجه نرم می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: باروری ابرها هر چند یک موضوع علمی و در حال انجام است اما سازمان جهانی هواشناسی اعلام می‌کند و این اقدام فعلا به حدی برای از بین بردن خشکسالی نرسیده است و کشورهای فعال در این حوزه در مرحله توسعه و تحقیق هستند و این اقدام به صورت آزمایشگاهی انجام شده اما در علمیات بزرگ توصیه و تایید نشده است./باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده