افت شاخص کل بورس با کوتاه آمدن شاخص‌سازها-راهبرد معاصر

افت شاخص کل بورس با کوتاه آمدن شاخص‌سازها

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه، همه شاخص های عملکردی بورس هم راستا شدند.
تاریخ انتشار: ۱۸:۲۳ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 20
کد خبر: ۲۱۹۴۴۳

به گزارش راهبرد معاصر؛ بازار سرمایه امروز برخلاف روزهای گذشته روند نزولی داشت و بخشی از رشد روزهای گذشته امروز از بین رفت. البته امروز برخلاف سایر روزهای منفی بازار، عرضه زیادی از سوی فروشندگان اتفاق نیفتاد.

در جریان معاملات امروز، شاخص سازها از روند صعودی خود کوتاه امدند و بالاخره رشدشان متوقف شد. طی روزهای گذشته شاخص های بورس عملکردی خلاف جهت یکدیگر داشته و امروز همه شاخص ها قرمزپوش شدند.

* جریمه 5 هزار میلیارد تومانی یک خودروساز و زیان سهامداران

صبح امروز رییس سازمان تعزیرات حکومتی از تایید جریمه 5 هزار میلیارد تومانی گروه خودروسازی بهمن خبر داد. پس از این اظهارنظر، ارزش سهام شرکت بهمن که با نماد «خبهمن» در بورس تهران معامله می‌شود سقوط 5 درصدی را ثبت کرد تا سهامداران این شرکت نیز متضرر شوند.

* رشد اقتصادی و رشد بورس رابطه دوسویه ندارند

حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: رابطه بین بازار سهام و اقتصاد کل در کشور‌های مختلف با ساختار‌های اقتصادی متفاوت یکسان نیست. در کشور‌های توسعه‌یافته با بازار سهام عمیق و پویا رابطه علّی دوسویه‌ بین رشد اقتصادی و رشد بورس برقرار است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد در ایران، اما رشد اقتصادی و اثر معناداری بر بازار سهام ندارد و جهش‌های ارزی و رشد تورم دلیل اصلی رشد بورس تهران هستند. رابطه دوسویه اقتصاد کلان و بازار سهام و میزان اثرگذاری آن‌ها بر یکدیگر همواره از موضوعات چالشی در اقتصاد ایران بوده است.

وی افزود: بازار سهام از طریق آسان‌تر کردن تحرک سرمایه در بلندمدت، جذب سرمایه‌های خارجی و تامین نقدینگی در رشد اقتصادی اثر داشته است. از طرف دیگر، رشد اقتصادی یک کشور نیز می‌تواند به عنوان کاتالیزوری برای رشد بازار سهام عمل کند.

* افت کم رمق شاخص های بورس

در پایان معاملات روز چهارشنبه بیست و نهم آذر ماه 1402، شاخص کل بورس تهران هزار و 637 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین‌تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 210 هزار و 218 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 7 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با کاهش هزار و 538 واحد در رقم 761 هزار و 360 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 2 دهم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 59 واحدی به رقم 26 هزار و 579 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با کاهش 149 واحد به سطح 137 هزار و 863 واحد رسید.

* تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 356 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

امروز نماد وبملت (بانک ملت)، شیران (سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران) و شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای خبنیان (بنیان دیزل)، کرومیت (توسعه معادن کرومیت کاوندان) و بمپنا (تولید برق عسلویه مپنا) تعلق داشت.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 11 هزار و 818 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 756 میلیارد تومان بود که 6 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با کاهش 27 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 4 هزار و 924 میلیارد تومان رسید.

* رشد ارزش صف‌های خرید بورس

در معاملات چهارشنبه، 53 نماد صف خرید داشتند و 40 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با رشد 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 140 میلیارد تومان افزایش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 21 درصدی به 306 میلیارد تومان رسید./فارس

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده