بانک‌های متخلف از پرداخت وام مسکن جریمه می‌شوند-راهبرد معاصر

بانک‌های متخلف از پرداخت وام مسکن جریمه می‌شوند

نجفی گفت: در برنامه هفتم برای الزام بانک‌ها برای اعطای تسهیلات مسکن مقرر شد کاهش توان تسهیلات‌دهی در انتظار آن‌ها باشد.
تاریخ انتشار: ۲۱:۳۲ - ۳۰ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 21
کد خبر: ۲۱۹۵۵۵
تعداد نظرات: ۱ نظر

به گزارش راهبرد معاصر، ابراهیم نجفی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره راهکار تنبیه بانک‌هایی که وام ساخت و خرید مسکن را اعطا نمی‌کنند، گفت: مجلس در حوزه مسکن چندین مصوبه داشته است که یکی بحث قانون جهش تولید مسکن و دیگری هم بحث کنترل اجاره‌بها بود.

 

وی ادامه داد: در قانون جهش تولید مسکن مصوب شد که بانک‌ها ۳۶۰ میلیون در سال اول در حوزه تسهیلات ساخت مسکن هزینه کنند که تحقق آن حدود ۱۰ درصد بود و از بین این بانک‌ها فقط بانک مسکن به تعهدات خود و چیزی که در مجلس مصوب شده بود عمل کرد.

 

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس اظهار کرد: با وجود اینکه مجلس در قانون جهش تولید مسکن مصوب کرده بود که بانک‌هایی که از این قانون استنکاف کنند ۲۰ درصد جریمه می‌شوند، اما شاهد این جریمه نبودیم.

 

نجفی بیان کرد: در برنامه هفتم برای اجرای یک سیستم تشویقی و تنبیهی برای بانک‌ها به منظور اینکه ملزم به اعطای تسهیلات مسکن شوند، مقرر شد کاهش توان تسهیلات‌دهی در انتظار آن‌ها باشد.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: در برنامه هفتم علاوه بر اینکه این موضوع مشخص شد در قانون بودجه هم نیز تعیین شده بود، اما بانک‌ها همیشه در برابر اعطای تسهیلات مقاومت می‌کنند و قوانین مجلس و دولت را اجرایی نمی‌کنند.

 

وی با بیان اینکه درصدد ایجاد یک سازوکار قانونی برای تنبیه بانک‌های متخلف هستیم، بیان کرد: راهکار اندیشیده شده که در برنامه هفتم نیز مصوب شد این بود که بانک‌هایی که به اعطای تسهیلات تمکین نمی‌کنند ۲۰ درصد جریمه شوند و بانک مرکزی توان تسهیلات‌دهی آن‌ها را پایین بیاورد و از محل کاهش اعتبار آن‌ها به سایر بانک‌هایی که در حوزه اعطای وام ساخت مسکن موفق عمل کرده‌اند، اعتبارات لازم را تخصیص دهد.

 

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس اضافه کرد: این قانون علاوه بر برنامه هفتم در قوانین بودجه نیز مصوب شد. سازمان امور مالیاتی باید این بند قانونی را اجرایی و عملیاتی کند تا اگر دولت این موضوع را در لایحه بودجه ۱۴۰۳ نگنجاند باز هم اجرایی شود.

 

عضو کمیسیون عمران مجلس بیان کرد: دولت در دو بخش مسکن‌سازی می‌کند به این صورت که زمین ۹۹ ساله رایگان را در اختیار مردم قرار می‌دهد تا مردم در آن ساخت‌وساز کند و بخش دیگر این است که مردمی که زمین دارند با گرفتن تسهیلات شروع به ساخت‌و‌ساز کنند.

 

وی گفت: اگر بانک‌ها در این حوزه‌ها با دولت و مجلس همراه باشند می‌توانیم به شعار دولت برای ساخت چهار میلیون مسکن یعنی آنچه در قانون جهش تولید مسکن آمده است، عمل کنیم./ باشگاه خبرنگاران

ارسال نظر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بازنشسته تأمین اجتماعی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۰ - ۱۴۰۲/۱۲/۱۰
0
0
پرداخت وام 50 الی 100 میلیونی بدون ضامن در بهمن ماه سال 1400 توسط دولت و هم بانک مرکزی به همه بانک‌ها ابلاغ شد ولی متاسفانه مسئولین بانک ها بی رفاه کارگران و غیره انجام نمی دهند و پرداخت وام 50 الی 100 میلیونی بدون ضامن به بازنشستگان تامین اجتماعی خودداری کردند چرا؟
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار