پیش بینی بورس دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳-راهبرد معاصر

پیش بینی بورس دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

ارزش حداقلی معاملات بازار سرمایه در کنار کاهش چشمگیر کدهای فعال بازار، نمایی از احساسات توأم با یأس و نامیدی اهالی تالار شیشه‌ای را منعکس می‌کند. کارشناسان معتقدند، سیاست‌های بانک مرکزی و نوع رویکرد دولت در قبال تولید و بازار سرمایه، بورس را به این نقطه کشانده است. در راستای پیش بینی بورس دوشنبه، می‌توان انتظار جریان فرسایشی معاملات در کنار ارزش پایین دادوستدها را داشت.
تاریخ انتشار: ۲۲:۴۹ - ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 05
کد خبر: ۲۳۹۴۱۲

به گزارش راهبرد معاصر؛ دماسنج اصلی تالار شیشه‌ای در پایان معاملات روز آغازین هفته با افت 0.23 درصدی، معادل پنج هزار و 186 واحد از ارتفاع این شاخص، در سطح دو میلیون و 259 هزار و 731 واحد قرار گرفت.

افت ارتفاع نماگر اصلی بازار سرمایه در حالی اتفاق افتاد که شاخص هم‌وزن به‌‌عنوان نشان‌دهنده روند عمومی قیمت شرکت‌های کوچک و متوسط، عملکردی خلاف جهت را به ثبت رساند. شاخص هم‌وزن نیز با رشد اندک 0.03 درصدی (معادل 192 واحد) در پله 751 هزار واحدی قرار گرفت. 

تابلو بورس اوراق بهادار تهران، ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) را در روز یکشنبه، دو هزار و 956 میلیارد تومان نشان می‌داد. این تابلو همچنین حجم معاملات روز یکشنبه را 7.1 میلیارد برگه سهم نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی در این روز از خروج سرمایه آنها از بازار سهام حکایت دارد. شاخص ورود و خروج پول در پایان معاملات روز یکشنبه بورس، از خروج 84.1 میلیارد تومانی پول حقیقی از سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی خبر می‌دهد.

 بورس تهران در حالی به سالگرد سقوط نماگرهای سهامی در سال 1402 رسیده که پس از گذشت یک سال، بیش از 53 میلیارد دلار از ارزش دلاری خود را از دست داده است. همچنین ارزش معاملات 16 اردیبهشت 1403 نسبت به این شاخص ارزیابی معاملات در تاریخ مشابه سال گذشته، افتی 87 درصدی پیدا کرده است.

 

کارشناسان معتقدند روند فرسایشی بازار سهام، نتیجه سیاست‌های پولی بانک مرکزی و چشم‌داشت دولت به سود تولید است. کوره انتقادات به سمت عملکرد دولت و بانک مرکزی جایی بالا می‌گیرد که نه تورم و نه نرخ ارز هیچ‌کدام به سمت اهداف این دو نهاد نیل نکرده‌اند. در این میان، بورس تهران و سهامداران آن تنها بازنده میدان بودند.

با وجود اینکه در شروع معاملات، خریداران کمی چاشنی مثبت به نقشه معاملات دادند، به‌مرور عرضه‌ها بیشتر شد و بازار نتوانست گرد نشسته بر سهام را بتکاند. ارزش معاملات در محدوده‌های بسیار پایینی قرار گرفته که نمایی از احساسات سرمایه‌گذاران و اهالی تالار شیشه‌ای در مقطع فعلی است.

 نقشه بازار قراردادهای اختیار معامله‌ نیز نشان از تعدیل انتظارات مثبت نسبت به چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار می‌دهد. از این رو، در راستای پیش بینی بورس دوشنبه به نظر می‌رسد ارزش معاملات در همین سطوح باقی بماند و قدرت عرضه‌کنندگان در شروع بازار بیشتر باشد./تجارت نیوز

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده