«بی‌بی» در مارپیچ نزولی انتقام‌جویی جنگ غزه-راهبرد معاصر
«راهبرد معاصر» گزارش می‌دهد؛

«بی‌بی» در مارپیچ نزولی انتقام‌جویی جنگ غزه

علاوه بر نسل کشی در غزه و حملات به فلسطینیان در کرانه باختری، حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه خطر تنش در منطقه و فراتر از آن را افزایش داده است. تا زمانی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مسیر خود ادامه دهد، این روند نزولی تنها با سرعتی بیشتر ادامه خواهد یافت و پایانی برای آن قابل‌تصور نیست.
رامین بخشی؛ کارشناس مسائل بین‌الملل
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 11
کد خبر: ۲۳۹۵۷۴

رژیم صهیونیستی در مارپیچ نزولی انتقام‌جویی جنگ غزه

 

به گزارش «راهبرد معاصر»؛ جامعه بین‌المللی و بسیاری از صهيونيست‌ها به این نتیجه دست یافته‌اند بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مصمم است به هر قیمتی در قدرت باقی بماند و مهم نیست تلاش‌هایش برای تضعیف استقلال دستگاه قضایی، شبانه‌روز معترضان را به خیابان‌ها بکشاند و با تهدید سربازان به تحریم سربازی به دلیل اعتراض، ساختار نظامی را تضعیف کند. 

 

مهم نیست با نخست‌وزیری وی رژیم صهیونیستی هفتم اکتبر ۲۰۲۳ میلادی در اساسی‌ترین مسئولیت خود، یعنی حمایت از شهروندانش شکست خورد. نتانیاهو در پاسخ به آن حمله وعده انتقام داد و سه اولویت تعیین کرد:

 

  • نابودی حماس
  • بازگرداندن گروگان‌ها به خانه
  • اطمینان از اینکه هیچ حمله‌ای در آینده از غزه قابل انجام نباشد.
سوابق نشان می‌دهد، از میان بیش از یکصد گروگانی که از دست حماس آزاد شده‌اند، تنها دو نفر به‌وسیله ارتش صهیونیستی نجات یافته‌اند

بسیاری از ناظران دستیابی به این اولویت‌ها را با روش‌هایی که وی تاکنون برای پیشبرد جنگ به کار گرفته است، تقریباً غیرممکن می‌دانند؛ اما همین روش‌ها در صورت به تعویق افتادن انتخابات تا زمان پیروزی در جنگ، به بقای وی در قدرت کمک می‌کنند.

 

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از همان ابتدا اعلام کرد، جنگ ماه‌ها طول خواهد کشید. نزدیک به 6 ماه بمباران و تخریب مداوم غزه نتیجه غیرقابل‌تصوری به بار آورده است. با تغییر افکار عمومی آمریکا نسبت به عملکرد رژیم صهیونیستی، بسیاری از آمریکایی‌ها اکنون این سؤال را مطرح می‌کنند، آیا این جنگ نسل‌کشی است؟ 

 

برای بسیاری از آمریکایی‌ها و دیگر مردم جهان روشن است حتی اگر ارتش صهیونیستی تمام اعضای فعلی حماس را بکشد، دست‌کم برخی اعضای خانواده‌ فلسطینیان کشته‌شده (که تعدادشان تاکنون ۳۲ هزار نفر گزارش‌شده و رو به افزایش است) خواهان انتقام خواهند بود. تفکراتی همچون آزادی و استقلال با از بین رفتن مردم نمی‌میرند.

 

هدف دوم نتانیاهو، یعنی بازگرداندن همه‌ گروگان‌ها به خانه نیز باید زیر سؤال برود. سوابق نشان می‌دهد، از میان بیش از یکصد گروگانی که از دست حماس آزاد شده‌اند، تنها دو نفر به‌وسیله ارتش صهیونیستی نجات یافته‌اند. این آمار از تعداد گروگان‌هایی که ارتش صهیونیستی در حین فرار کشته (سه نفر) نیز کمتر است. 

 

دیپلماسی و نه بمباران، راه مؤثرتر برای پایان دادن به فلاکت اسیران و خانواده‌هایشان است. نتانیاهو که بر دیپلماسی منجر به آزادی بسیاری از گروگان‌ها نظارت داشته است، بیش از هر کسی باید این را درک کند.

 

چند روز پس از حمله هفتم اکتبر، جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به رژیم صهیونیستی توصیه کرد با خشم کورکورانه عمل و اشتباهات واشنگتن را بعد از ۱۱ سپتامبر تکرار نکند. با وجود این توصیه، واکنش رژیم صهیونیستی به حمله حماس اغلب بر انتقام‌جویی و تمایل به عقب‌نشینی از قوانین جنگ متمرکز بود. 

 

با وجود اینکه نتانیاهو با بی‌احترامی، تحقیر و نادیده گرفتن دیدگاه‌های مهم‌ترین متحد صهیونیست‌ها، این رژیم را به سمت به خطر انداختن روابط خود با آمریکا و خدشه‌دار کردن جایگاه صهیونیسم میان بسیاری از آمریکاییان سوق داده است، همچنان به رویه خود ادامه می‌دهد. 

 

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با تکرار رفتار خود در قبال رؤسای جمهور پیشین آمریکا نشان داده است توانایی و تمایل به خجالت‌زده کردن رئیس‌جمهور این کشور را دارد. نشانه‌هایی وجود دارد که صبر بایدن در حال لبریز شدن است. در تماس تلفنی پرتنشی، بایدن به نتانیاهو هشدار داد حمایت‌های آتی آمریکا منوط به تغییر رویکرد رژیم صهیونیستی است.

 

رفتار نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اداره جنگ و مدیریت روابط دوجانبه، موقعیت داخلی بایدن و وجهه بین‌المللی واشنگتن را خدشه‌دار کرده است. رژیم صهیونیستی در کمتر از یک سال از رژیمی که به طور گسترده مورد حمایت آمریکایی‌ها قرار می‌گرفت، به رژیمی تبدیل شده که باعث ناامیدی بخش فزاینده ای از جمعیت این کشور است. 

 

این نتیجه پذیرش مجازات جمعی به‌وسیله رژیم صهیونیستی، تمایل به استفاده از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی و تمایل آن به وارد کردن ضربات وحشتناک به غیرنظامیان بی‌گناه (ساکنان غزه، روزنامه‌نگاران، کارکنان بهداشتی و امدادگران) در تلاش برای ریشه‌کن کردن حماس است. 

 

به دنبال حملات اخیر، تصور چنین افراط‌گرایی گسترده‌ای غیرممکن به نظر می‌آمد. با جنایت‌های رژیم صهیونیستی در غزه بخش اعظم جهان وحشت‌زده شد و به این نتیجه دست یافت باید جایگزینی مناسب برای جنگ غزه وجود داشته باشد تا فلسطینیان بتوانند از امنیت، آرامش و صلح پایدار برخوردار شوند.

 

اما نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مخالف است. علاوه بر نسل کشی در غزه، تصاحب اراضی و حملات به فلسطینیان در کرانه باختری، حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه نیز خطر تنش در منطقه و فراتر از آن را افزایش داده است. فشار داخلی بر سران کشورهای منطقه‌ای که روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی برقرار کرده‌اند، در حال افزایش است. 

 

نظرسنجی اخیر نشان داد، یهودیان آمریکایی احساس امنیت کمتری می‌کنند. آمریکایی‌ها بر سر درگیری خارجی با هم در حال نزاع هستند و تا زمانی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به مسیر خود ادامه دهد، این روند نزولی تنها با سرعتی بیشتر ادامه خواهد یافت و پایانی برای آن قابل‌تصور نیست.

 

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده