طرح دوفوریتی مجلس برای بازگشت به شیوه قبلی بررسی بودجه-راهبرد معاصر

طرح دوفوریتی مجلس برای بازگشت به شیوه قبلی بررسی بودجه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه از تدوین طرح دوفوریتی برای اصلاح ماده ۱۸۲ آیین‌نامه داخلی مجلس درباره بررسی لایحه بودجه سالیانه و بازگشت به شیوه قبلی خبر داد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 11
کد خبر: ۲۴۰۲۲۶

به گزارش راهبرد معاصر؛ جبار کوچکی‌نژاد عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از دومرحله‌ای شدن بررسی لایحه بودجه سالیانه، اظهار داشت: بودجه سال 1403 برای اولین بار با اصلاحی که در ماده 182 آیین‌نامه داخلی مجلس که مربوط به روند بررسی لوایح بودجه است، به صورت دومرحله‌ای بررسی شد به این صورت که ابتدا تبصره و مفاد لایحه و پس از آن جداول بودجه مورد ارزیابی قرار گرفت که این روش مشکلاتی را به وجود آورد.

 

وی در توضیح مشکلات به وجود آمده در روش دومرحله‌ای بررسی بودجه، بیان کرد: این روش زمان بر است و الان که ماه دوم سال رو به پایان است، هنوز لایحه بودجه به طور کامل به دولت ابلاغ نشده است.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: همچنین قرار بود که در این روش جزئیات جداول بررسی شود اما در زمان بررسی آنها در جلسه علنی برخی از جداول از جمله جدول 7، 8 و 12 به صورت کلی رای‌گیری شدند و نمایندگان درباره آنها پیشنهادی ندادند.

کوچکی‌نژاد تصریح کرد: در برخی از جداول هم به دلیل اینکه در مرحله اول و زمان بررسی تبصره‌ها سقف بودجه بسته و تصویب شده بود امکان تغییر و کم یا زیاد کردن آن وجود نداشت و باید در راستای همان سقف تعیین شده تصمیم‌گیری می‌کردیم.

 

وی ادامه داد: بنابراین جمعی از نمایندگان طرح دوفوریتی اصلاح ماده 182 آیین‌نامه داخلی مجلس مربوط به روند بررسی بودجه در مجلس را تدوین کرده‌اند و امضا برای این طرح جمع‌آوری و به هیئت رئیسه ارائه شده تا با توجه به قید دوفوریت در دستور کار جلسات این هفته مجلس قرار گیرد.

 

نماینده رشت در مجلس با بیان اینکه عنوان این طرح اصلاح ماده 182 آیین‌نامه داخلی مجلس است، افزود: در این طرح به دنبال بازگشت به بررسی لایحه بودجه سالیانه به صورت یک مرحله‌ای، یعنی بازگشت به شیوه قبلی هستیم.

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: با توجه به اینکه در روزهای پایانی عمر مجلس یازدهم هستیم تلاش خواهیم کرد که در هفته جاری این طرح را تعیین تکلیف کنیم تا زودتر مصوب شود و دولت که از خرداد ماه تدوین لایحه بودجه 1404 را در دستور کار دارد، مدل بررسی یک مرحله‌ای یا دومرحله‌ای بررسی بودجه را در نظر داشته باشد./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده