واکنش پکن به فشار و تحریم علیه ایران-راهبرد معاصر
واکنش روسیه به تصمیم آمریکا برای استقرار سامانه موشکی در آلمان سید حسن نصرالله: هدف غرب لطمه زدن به ارزش‌های مرتبط با جهاد، شهادت و مقاومت بود واکنش ایران به ادعای استفاده از تسلیحات تهران توسط یمن آمریکا تحریم‌هایی را علیه رژیم صهیونیستی اعمال کرد طعنه رهبر انصارالله به فرار ناو آمریکایی: شما از شیر غران، گریخته‌اید، نه یک موش! نتانیاهو: هر توافقی باید به اسرائیل اجازه دهد به جنگ بازگردد موافقتنامه جامع همکاری ایران و روسیه بزودی امضا می‌شود استقرار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در آینده نزدیک حماس: تاکنون هیچ خبر جدیدی درباره مذاکرات به ما داده نشده است سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در شمال نوار غزه قالیباف و پوتین دیدار کردند سرویس اطلاعات خارجی روسیه: واشنگتن به دنبال جایگزین برای زلنسکی است وضعیت زندانیان ایرانی محور گفت‌وگوی سفیر ایران و معاون وزیر دادگستری ترکیه واکنش کرملین به بیانیه پایانی نشست ناتو قرارداد یک میلیارد دلاری مراکش با رژیم صهیونیستی در بحبوحه جنگ در غزه

واکنش پکن به فشار و تحریم علیه ایران

نماینده چین در سازمان ملل متحد، واشنگتن را عامل مخرب در فرایند اجرای برجام خواند و خواستار لغو هرچه سریع‌تر تحریم‌های یکجانبه علیه ایران و احیای برجام شد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۷ - ۰۵ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 25
کد خبر: ۲۴۶۹۷۸

به گزارش راهبرد معاصر؛  «مذاکرات به منظور از سرگیری پایبندی به برجام، انرژی مثبت و امید جدیدی را به خاورمیانه و جهان که هر دو با درگیری‌ و بی‌ثباتی مواجه هستند، به همراه می‌آورد» این‌ها بخشی از سخنان سفیر چین در سازمان ملل فو کونگ در جلسه روز گذشته (دوشنبه) شورای امنیت است که خواستار ازسرگیری مذاکرات به منظور اجرای مجدد برجام شد.


روزنامه چاینا دیلی گزارش کرد، جمهوری اسلامی ایران و گروه موسوم به 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) در سال 2015، توافق برجام را به امضا درآوردند و متعهد شدند تا ایران در قبال دریافت یکسری امتیازات و کاهش تحریم‌ها، بخشی از فعالیت هسته‌ای خود را کاهش داد.


با این‌حال، ترامپ پس از روی کار آمدن، تمامی تعهدات دولت قبلی آمریکا در قبال برجام را نادیده گرفت و بدون توجه به پایبندی کامل ایران به این توافق هسته‌ای و درخواست‌های بین‌المللی برای ادامه اجرای برجام، این توافق را پاره کرد و سیاست «فشار حداکثری» را در قبال جمهوری اسلامی پیش گرفت.


طبق این گزارش، فو با تأیید تلاش‌های اتحادیه اروپا، تصریح کرد که پکن بعنوان هماهنگ‌کننده، «ترغیب به ازسرگیری مذاکرات را میانجیگری کرده است و همچنان قصد دارد نقش کلیدی هماهنگ‌کننده را ادامه دهد».


نماینده چین در سازمان ملل به نقش مخرب آمریکا در توقف اجرای برجام اشاره کرد و گفت: «ایالات متحده به صورت یکجانبه از این توافق جامع خارج شد و فشار حداکثری به ایران تحمیل کرد و موجب طولانی‌شدت بحران هسته‌ای شد».


وی سپس از ایالات متحده خواست تا مسئولیت را برعهده گیرد و شرایطی را برای احیای هرچه سریع‌تر برجام فراهم آورد.


فو با اشاره به این موارد  گفت که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، «همکاری مفید دوجانبه بین کشورها را خدشه‌دار کرد و انصاف و عدالت بین‌المللی را نقض کرد و به شدت قوانین و روابط بین‌المللی را نقض کرد».


سفیر چین در سازمان ملل در ادامه از واشنگتن خواست تا تحریم‌های «غیرقانونی» علیه ایران و همچنین علیه شرکت‌ها و اشخاص کشورهای ثالث به دلیل تعامل با ایران را لغو کند.


فو همچنین در خصوص تأثیرات مثبت لغو تحریم‌های ایران و کشورهایی که با تهران همکاری دارند، توضیح داد: «چنین چیزی، حق ایران برای تعامل در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری خارجی را احیای می‌کند و برای تمامی طرف‌ها شرایطی را به وجود می‌آورد تا همکاری تجاری و اقتصادی عادی با ایران را تقویت کنند و مسیر را برای تقویت و پیشبرد فرایند مذاکرات هموار می‌کند».


این دیپلمات چین با تأکید بر بی‌اثر بودن رویکرد فشار و تحریم علیه ایران گفت: «فشار به ایران هیچ کمکی به موضوع نمی‌کند و ارتباط و گفت‌وگو، رویکرد صحیح است».
وی گفت: «حفظ این توافق به حفظ صلح و ثبات منطقه‌ای در راستای منافع مشترک کشورهای منطقه کمک می‌کند».


فو ادامه داد: «کشورهای خاص باید، استفاده از موضوع هسته‌ای ایران را برای پیشبرد برنامه‌های ژئوپولتیکی متوقف کنند و از ارتباط دادن مذاکرات هسته‌ای با دیگر موضوعات خودداری کنند زیرا چنین چیزی تنها، فرایند مذاکرات را مختل می‌کند و تلاش‌های دیپلماتیک مرتبط با موضوع هسته‌ای ایران را تضعیف می‌کند».

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده