جزئیات پیمان پولی ایران و روسیه-راهبرد معاصر

جزئیات پیمان پولی ایران و روسیه

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی با تشریح جزئیات پیمان پولی ایران و روسیه گفت: این اقدام تحریم‌ناپذیر است و فرآیند آن از طریق پول‌های ملی انجام می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۱۹ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 09
کد خبر: ۲۴۸۹۹۵

به گزارش راهبرد معاصر؛  «محسن کریمی» معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی در تشریح جزئیات پیمان پولی ایران و روسیه گفت: دو اقدام پیمان پولی بین دو کشور و پرداخت‌های کارتی مسافران نهایی شده و پیمان پولی از هفته‌های آینده و پرداخت‌های کارتی از اواخر ماه آگوست عملیاتی می‌شود.

 

کریمی تأکید کرد: پیمان پولی میان ایران و روسیه از نوع خط معاوضه نقدینگی بین دو کشور است که یک رویکرد برای دلارزدایی و کاهش خطرات آسیب‌پذیری در برابر تحریم‌هاست.

 

به گفته این مقام مسئول در بانک مرکزی، این اقدام تحریم‌ناپذیر است و فرآیند آن از طریق پول‌های ملی انجام می‌شود.

 

او در ادامه تصریح کرد:‌ پیمان پولی که بین دو بانک مرکزی منعقد شده در واقع از نوع خط معاوضه نقدینگی بین دو کشور هست که خوب خیلی مصطلح است. شما می‌دانید که شاید نظیر یک دهه، یک و نیم دهه پیش قرارداد‌های کارنسی سوآپ بین بانک‌های مرکزی کشور‌ها متداول بود که یک رویکرد برای دلار زدایی است. رویکردی برای کاهش آسیب‌پذیری از خطرات تحریم توسط امریکایی‌ها در واقع یک اقدام تحریم ناپذیر است. ما یکسری اقدامات داریم از نوع تحریم شکنی ولی این اقدام از نوع تحریم ناپذیری است یعنی غیر قابل تحریم می‌کند کشوری را که با پول ملی خودش در توافق با بانک مرکزی باشد.

 

کریمی همچنین گفت: بیش از یک دهه است که بانک مرکزی برای ارز مسافری اسکناس دلار می‌دهد؛ یک گام جدید برداشته شد یعنی بعد از این به سمتی می‌رویم که با کشور‌های همسو از طریق کارت بانکی خودشان همان سهمیه ارزی خودشان پرداخت می شود.مثلاً مسافر متقاضی ارز در خودپرداز روسیه به اندازه سهمیه ارزی خودش می‌تواند روبل دریافت کند و از حساب خودش ریال کم شود. 

 

او با تأکید براینکه این یک پروژه کلان هست و قرار نیست یکدفعه از اول شهریور اتفاق بیفتد، ادامه داد: از 2 سال قبل زیر ساخت‌های فنی آماده شده؛ از اول شهریور فاز اولش عملیاتی میشود یعنی اینکه کارت‌های شتاب ایران در خودپرداز‌های روسیه کار می‌کنند تا پایان سال میلادی جاری کارت‌های روسیه توی پذیرنده‌های فروشگاهی ایران پردازش می‌شود.

 

معاون امور بین‌الملل بانک مرکزی افزود: از آنجایی که خودپردازهایمان خیلی اسکناس‌های درشت ندارد بعد از این بعد از پایان سال جاری میلادی وارد فاز سوم می‌شویم که آن زمانی است که کارت‌های ایران در پذیرنده‌های فروشگاهی روسیه پذیرش می‌شود.

 

پس بنابراین از اول شهریور توی مغازه‌ها با کارت شتاب نمی‌شود خرید کرد، در روسیه از خودپرداز‌ها روبل می توان دریافت کرد و به جای اینکه اینجا صف بسته شود و سواستفاده های احتمالی و کنسل کردن بلیط بعد از دریافت ارز مسافرتی... از بین می رود و هر کسی وارد کشور روسیه شد می تواند همانجا ارز سهمیه ای خود را دریافت کند./ تسنیم

 

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار