طالبان:ورود دانشجویان دختر به دانشگاه های کشور ممنوع است-راهبرد معاصر

طالبان:ورود دانشجویان دختر به دانشگاه های کشور ممنوع است

 وزارت تحصیلات عالی افغانستان اعلام کرد دانشجویان دختر تا اطلاع ثانوی اجازه ورود به دانشگاه‌های این کشور را نخواهند داشت.
تاریخ انتشار: ۲۳:۵۳ - ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - 2022 December 20
کد خبر: ۱۶۴۷۷۵
تعداد نظرات: ۱ نظر

به گزارش راهبرد معاصر از خبرگزاری آناتولی، در نامه‌ای که روز سه‌شنبه به امضای ندا محمد ندیم وزیر تحصیلات عالی دولت طالبان خطاب به تمام دانشگاه‌های دولتی و خصوصی صادر شد، آمده است: به اطلاع همه شما می‌رساند که دستور توقف تحصیل اناث را تا اطلاع ثانوی سریعاً اجرا کنید.

این تصمیم پس از نشست دولت طالبان اعلام شد. این مصوبه ضربه‌ای تازه به حقوق دختران و زنان تحت حاکمیت طالبان محسوب می‌شود

ممنوعیت اخیر تحصیلات عالی، کمتر از سه ماه پس از آن صورت می‌گیرد که هزاران دختر و زن در سراسر افغانستان در امتحانات ورودی دانشگاه شرکت کردند و بسیاری از آنها آرزو داشتند تدریس و پزشکی را به عنوان شغل آینده انتخاب کنند.

اکثر دختران نوجوان در افغانستان پیش تر از تحصیلات دبیرستانی تعلیق شده‌اند و پذیرش دانشگاه نیز برایشان به شدت محدود شده بود.

طالبان در ماه اردیبهشت طی تصمیمی ناگهانی و با چرخشی قابل توجه صبح همان روزی که قرار بود دبیرستان‌های دخترانه بازگشایی شوند، مانع از بازگشت دختران به مدارس متوسطه شدند.

چندین مقام طالبان می‌گویند که ممنوعیت دختران از تحصیل در مقطع متوسطه موقتی است، اما در مقاطع مختلف دلایل و بهانه‌های زیادی برای این تعطیلی بر می شمارند: از کمبود بودجه گرفته تا زمان مورد نیاز برای بازسازی برنامه‌های درسی مطابق با آنچه که آن را اسلامی می‌دانند./ایرنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۰۲
0
0
خدای ساخته ذهن طالبان و داعش، اهریمن صفت و فاقد قداست و عدالت و سزاوار عبادت نیست. طالبان بجرم جنایات و تجاوزات بیشمار مستحق قصاص اند و کسی که مجرم است نمیتواند حد شرعی جاری کند. داعش و طالبان علیرغم اختلافات ظاهری و نمایشی، دو روی یک سکه اند و یک هدف را دنبال میکنند.امثال اعضای طالبان افراد جاهل و فقیرند که طمع پول و لذت تجاوز و جنایت با توجیهات دینی انها را مجذوب این گروههای سازمان یافته کرده که درصورت کشته شدن شهید محسوب و خانواده انها در رفاه ابدی خواهند بود.
تحلیل های برگزیده