کرانه باختری و ایران؛ بزرگترین چالش‌های اسرائیل-راهبرد معاصر

کرانه باختری و ایران؛ بزرگترین چالش‌های اسرائیل

با روی کار آمدن هرتسی هالوی به عنوان رئیس جدید ستاد ارتش رژیم صهیونیستی، مسئله چالش‌های فراروی رژیم صهیونیستی در دوره تصدی گری وی بیش از گذشته مطرح می‌شود.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۵ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 January 22
کد خبر: ۱۶۹۵۱۲

به گزارش راهبرد معاصر، روزنامه عبری زبان معاریو در یادداشتی در این زمینه اعتراف کرد، اسرائیل و به تبع آن هالوی با با چالش‌های سختی در دوره پیش رو مواجه است که یکی از مهم‌‌ترین آنها اوضاع کرانه باختری (خیزش مردمی و انتفاضه مسلحانه) است در حالی که ایران همچنان مهم‌‌ترین چالش امنیتی اسرائیل باقی خواهد ماند.

 

به نوشته این رسانه عبری زبان، توجه رسانه‌ای گسترده‌ای که به انتصاب هالوی و حضورش در جایگاه جدیدش صورت گرفته است، بیش از آن که ناشی از خود این پست و جایگاه باشد، نشأت گرفته از اختلافات و تنش‌‌هایی است که این روزها در اسرائیل بین سطوح سیاسی و نظامی به وجود آمده و به دنبال تغییر ریشه‌ای در مسئولیت‌های ارتش اسرائیل به ویژه در نحوه تعامل با اداره غیر نظامی (مناطق اشغالی 1967) و تغییر در اختیارات وزرای کابینه است.

 

به زعم این رسانه عبری زبان با وجود آن که سخنان (و ادعاهای) زیادی در ر ابطه با حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران وجود داشت، اما احتمال بزرگتر آن است که شرایط در دوره نخست وزیری بنیامین نتانیاهو و ریاست ستاد هالوی صورت خواهد گرفت و این شرایط به حدی غافلگیر کننده خواهد بود که حتی امکان تصمیم گیری در رابطه با انجام جنگ هم وجود نخواهد داشت.

 

این رسانه با وجود آن که به سناریوهای این جنگ هم پرداخت و ضرباتی که سپاه پاسداران در این جنگ بر اسرائیل وارد خواهد آورد و ظرفیت‌های ایران در ضربه زدن به اسرائیل از طریق شلیک موشک، هواپیماهای بدون سرنشین و حتی محور مقاومت پرداخت و در عین حال به نقل از کارشناسان خبر داد که این سناریوها می‌توانند حقیقی نباشند، اما اعتراف کرد که جامعه اسرائیل از تمامی شکست‌ها و ناکارآمدی‌های ساختار امنیتی و نظامی اسرائیل اطلاع نداشته و بسیاری از بسیاری از اقدامات صورت گرفته از تلاش برای شلیک موشک تا ورود هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف قرار دادن نقاط اسرائیل در سال‌های اخیر بی اطلاع است.

 

به اعتراف این رسانه عبری زبان با وجود آن که اسرائیل از لحاظ عملیاتی توانمندی‌های تهاجمی قابل توجهی دارد، اما این توانمندی برای انجام تهاجم احتمالی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران کافی نیستند، چون شکاف‌های و خلأهای بزرگی در این ساختار به چشم می‌خورند.

 

در بخش دیگری از این یادداشت در تایید این مسئله آمده است: گرچه سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل، موساد، هم از اقدامات قدرتمند علیه ایران حمایت می‌کند، اما تاکید دارد که این اقدامات باید پیشگیرانه باشد و بیش از آن که جنگ علنی و کلاسیک انجام شود، موساد خواهان آن است که جنگ خاموش و در سایه علیه برنامه هسته‌ای ایران ادامه پیدا کند.

 

در پایان این نوشتار هم با اشاره به افزایش مبارزات فلسطینیان در کرانه باختری که باعث شده است واحدهای بیشتری از نیروهای احتیاط به یگان‌های خود فراخوانده شده و در کرانه باختری مشغول انجام ماموریت گردند، تاکید شده است، چنین رویکردی باعث شده است تا برنامه‌های رئیس ستاد ارتش برای بهبود کارآمدی ارتش و بستن شکاف‌های موجود این ساختار که در راستای آماده سازی برای جنگ چند جبهه‌ای صورت می‌گیرد، دچار اختلال شود./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده