اتحادیه اروپا واردات الماس از روسیه را تحریم کرد-راهبرد معاصر

اتحادیه اروپا واردات الماس از روسیه را تحریم کرد

اتحادیه اروپا با اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه از جمله واردات الماس از این کشور و افزایش سقف قیمت نفت برای صادرات این کشور موافقت کرده است.
تاریخ انتشار: ۲۳:۵۸ - ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 18
کد خبر: ۲۱۹۱۰۰

به گزارش راهبرد معاصر؛ روزنامه هامبورگر ابند بلات آلمان گزارش داد: اتحادیه اروپا با تحریم‌های جدید علیه روسیه موافقت کرده است که بر اساس آن الماس‌های امپراتوری پوتین دیگر اجازه ورود به اتحادیه اروپا را ندارند.

به این ترتیب کشور‌های عضو اتحادیه اروپا به دلیل جنگ روسیه علیه اوکراین، تحریم‌های جدیدی علیه مسکو وضع کردند. شورای کشور‌های عضو این اتحادیه روز دوشنبه در بروکسل اعلام کرد، این تحریم‌ها شامل ممنوعیت واردات الماس روسیه نیز می‌شود. این ممنوعیت از اول ژانویه ۲۰۲۴ اعمال خواهد شد و شامل الماس و جواهرات الماس وارداتی مستقیم از روسیه می‌شود. این تحریم‌ها بعداً برای الماس‌های روسی که در کشور‌های ثالث فرآوری شده‌اند نیز اعمال خواهد شد.

این بسته اقدامات همچنین شامل افزایش سقف قیمتی برای صادرات نفت روسیه به کشور‌های ثالث است که اخیراً به ندرت مؤثر بوده است. علاوه بر این، محدودیت‌های تجاری و اقدامات تنبیهی برای کالا‌های مختلف در نظر گرفته شده است. این موارد همچنین بر افراد و سازمان‌های حامی جنگ روسیه، از جمله کشور‌هایی که با باتری‌های لیتیومی، ترموستات‌ها و برخی مواد شیمیایی به مسکو کمک می‌کنند نیز تاثیر می‌گذارد.

برخلاف انگلیس، اتحادیه اروپا هنوز ممنوعیتی برای واردات الماس از روسیه صادر نکرده بود که عمدتاً این مسئله به دلیل مقاومت بلژیک بود. شهر بندری فلاندرز آنتورپ در این کشور یکی از مهم‌ترین مراکز الماس جهان از قرن شانزدهم بوده است. روسیه نیز به نوبه خود بزرگترین تولید کننده الماس خام در جهان است.

علاوه بر اقدامات تنبیهی اقتصادی، اتحادیه اروپا قصد دارد بیش از ۱۰۰ فرد و سازمان را که از جنگ روسیه علیه اوکراین حمایت می‌کنند، تحریم کند. این افراد دیگر نمی‌توانند دارایی در اتحادیه اروپا داشته باشند و دیگر اجازه ورود به اتحادیه اروپا را نخواهند داشت. گفته می‌شود که افراد مربوطه از بخش‌های نظامی، دفاعی و فناوری اطلاعات روسیه هستند.

آخرین بسته تحریمی تصویب شده علیه روسیه در ماه ژوئن به اجرا درآمد و شامل ابزاری برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌هایی بود که قبلاً اعمال شده است. ممنوعیت‌های گسترده واردات نفت خام، زغال سنگ، فولاد، طلا و کالا‌های لوکس و همچنین اقدامات تنبیهی علیه بانک‌ها و موسسات مالی علیه روسیه هم قبلا اعمال شده بود. / تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده