بانک مرکزی: کاهش ذخایر خارجی بانک مرکزی به معنای ارزپاشی نیست-راهبرد معاصر

بانک مرکزی: کاهش ذخایر خارجی بانک مرکزی به معنای ارزپاشی نیست

معاون اقتصادی بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه تعدیل ذخایر خارجی بانک مرکزی اصلا به معنی ارزپاشی نیست، اعلام کرد: در سنوات گذشته نیز در طول سال ذخایر خارجی بانک مرکزی تعدیل شده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۶ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 20
کد خبر: ۲۱۹۳۷۰

به گزارش راهبرد معاصر؛ محمد شیریجیان معاون اقتصادی بانک‌مرکزی درباره اظهارات مطرح شده در خصوص کاهش ذخایر خارجی ارزی بانک مرکزی و ارتباط آن با ارزپاشی در بازار ارز، اظهار داشت: برخی افراد تحلیل‌هایی از کاهش ذخایر خارجی بانک مرکزی ارائه کرده‌اند و این در حالیست که در سنوات گذشته نیز در طول سال ذخایر خارجی بانک مرکزی تعدیل شده است.

 

وی با تأکید براینکه تعدیل ذخایر خارجی بانک مرکزی دلایل مختلفی دارد و اصلا به معنی ارزپاشی بانک مرکزی نیست، تصریح کرد: یکی از دلایل تعدیل ذخایر خارجی بانک مرکزی این بود که دولت سال گذشته سهمی از ذخایر صندوق توسعه ملی استقراض کرد و ریال آن را از بانک مرکزی تحویل گرفت که ارز آن امسال عرضه شد.

 

به گفته معاون اقتصادی بانک مرکزی، دلیل دیگر کاهش ذخایر خارجی به واسطه دسترسی به منابع ارزی بود که در سال‌های گذشته ریال آن به دولت داده شده بود اما ارز آن مسدود ماند و با آزادسازی این منابع، ارز به واردکنندگان تخصیص داده شده است./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار