تشویق معلمان به اضافه کار برای جبران کمبود معلم در مهر ۱۴۰۳-راهبرد معاصر

تشویق معلمان به اضافه کار برای جبران کمبود معلم در مهر ۱۴۰۳

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تلاش برای تمدید بازنشستگی معلمان و تشویق معلمان شاغل به اضافه کار گفت:هم‌اکنون هزینه ساعت حق‌التدریس ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است که جذابیت کافی برای معلمان ندارد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۸ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 08
کد خبر: ۲۳۹۸۹۰
تعداد نظرات: ۱ نظر

به گزارش راهبرد معاصر. علی فرهادی؛ سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره کمبود معلم در مدارس اظهار کرد: در مهرماه 1402 ، 203 هزار کمبود معلم داشتیم، از سوی دیگر نتایج آزمون استخدام معلمان با تأخیر اعلام شد به همین دلیل برای کنترل کمبود معلم در مهر 1403 چند راهکار اتخاذ کردیم.

 

وی افزود: امسال حدود 105 هزار ردیف استخدام به آموزش و پرورش اختصاص یافته است و بر این اساس 32 هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی و 72 هزار نفر از طریق آزمون استخدامی، جذب خواهند شد.

 

فرهادی ادامه داد: افراد پذیرفته شده در مرحله اولیه آزمون استخدامی در ماه‌های خرداد و تیر در کانون‌های ارزیابی بررسی و پس از آن نتایج نهایی اعلام خواهد شد، در ماه‌های مرداد و شهریور هم دوره آموزشی این افراد در دانشگاه فرهنگیان برگزار خواهد شد تا با آمادگی نسبی اول مهر به کلاس‌های درس بروند.

 

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت: اضافه کار معلمان شاغل و بازنشسته به صورت ساعات حق‌التدریس یکی از روش‌های جبران کمبود معلم است، پیش‌بینی می‌کنیم امسال حدود 67 هزار نفر از آموزش و پرورش بازنشسته شوند اما تلاش می‌کنیم بازنشستگی معلمان را به تأخیر انداخته و ادامه تدریس آنها را تمدید کنیم.

 

فرهادی بیان کرد: تلاش می‌کنیم معلمان علاوه بر 24 ساعت تدریس موظف در هفته، ساعاتی را هم به عنوان حق‌التدریس فعالیت داشته باشند. هم اکنون از هر 10 نفر معلم دو نفر به صورت اضافه تدریس فعالیت می‌کند و انگیزه کافی ندارند، هزینه ساعت حق‌التدریس معلمان 40 تا 50 هزار تومان است بنابراین به لحاظ مالی انگیزه لازم را ندارند.

 

وی افزود: افزایش هزینه پرداختی به معلمان بابت ساعات حق‌التدریس را به شورای حقوق و دستمزد پیشنهاد دادیم که از آن استقبال شد و نرخ حق‌التدریس معلمان دو برابر خواهد شد. هم‌اکنون ارتباط خوبی بین وزارت آموزش و پرورش با سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی شکل گرفته که علت آن هم شفافیت و ارائه آمار دقیق است./ تسنیم

ارسال نظر
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فرهنگی بازنشسته
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
0
0
حق التدریس ساعتی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان
نهایت ظلم و بی مهری و بی توجهی به معلمان حق التدریس است در زمانی که معیشت تابع دلار و طلا در جهان است
واقعا ما معلمان حق التدریس خجالت زده ی زن و فرزندانمان هستیم
تحلیل های برگزیده