این افراد دیرتر پیر می‌شوند-راهبرد معاصر

این افراد دیرتر پیر می‌شوند

دانشمندان براساس تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های مربوط به ۳۱۰۱ نفر از سه نسل مختلف، مدعی شده‌اند که تحصیل طولانی‌تر می‌تواند باعث آموزش بهتر می‌شود.
تاریخ انتشار: ۲۳:۳۸ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 11
کد خبر: ۲۴۰۳۶۵

به گزارش راهبرد معاصر؛ دانشمندان براساس تجزیه‌و‌تحلیل داده‌های مربوط به ۳۱۰۱ نفر از سه نسل مختلف، مدعی شده‌اند که تحصیل طولانی‌تر نه‌تن‌ها می‌تواند باعث آموزش بهتر می‌شود، بلکه با افزایش طول عمر پیوند دارد و ممکن است موجب کاهش فرسودگی سلول‌های بدن شود.

به‌طورکلی، این تحقیق جدید نشان می‌دهد که اگر زمان بیشتری را در مدرسه یا به‌طورکلی درحال تحصیل سپری کرده باشیم، بدن ما احتمالاً از نظر سلولی، آرام‌تر پیر می‌شود. «دنیل بلسکی»، اپیدمیولوژیست «دانشگاه کلمبیا» توضیح می‌دهد:

«مدت‌هاست که می‌دانیم افراد با سطح تحصیلات بالاتر، زندگی طولانی‌تری دارند. اما در مورد نحوه وقوع این اتفاق و اینکه آیا سایر تلاش‌های مربوط به ارتقای سطح تحصیلی به افزایش طول عمر کمک می‌کنند یا خیر، چالش‌های زیادی وجود دارد.»

تجزیه‌و‌تحلیل‌ها نشان می‌دهد که ادامه تحصیل به‌اندازه دو سال، می‌تواند ۲ تا ۳ درصد پیری را کُندتر کند. برای انجام این تحقیق، از داده‌های یک پروژه تحقیقاتی استفاده شده است که در آن، گروه بزرگی از ساکنان یک شهر و اکنون برخی از فرزندان و نوه‌های آن‌ها از سال ۱۹۴۸ به بعد بررسی شده‌اند.

دانشمندان از داده‌های به‌دست‌آمده در کنار الگوریتم Epigenetic clock استفاده کردند که برای اندازه‌گیری سن بیولوژیکی از طریق نشانگر‌های DNA طراحی شده است. سپس با بررسی ارجاعات متقابل بین خواهر و برادر‌ها و بین کودکان و والدین آنها، توانستند تا حدودی تأثیرات تحصیل را مشخص کنند.

آن‌ها سپس از رویکردی با نام «پویایی آموزشی» استفاده کردند که از طریق آن می‌توان میزان تحصیلات یک فرد در مقایسه با والدین خود و در مقایسه با خواهران و بردارانش را مشخص کرد.

«گلوریا گراف»، دیگر اپیدمیولوژیست «دانشگاه کلمبیا» توضیح می‌دهد: «ما متوجه شدیم که روند صعودی در پویایی آموزشی، هم با کاهش سرعت پیری و هم کاهش خطر مرگ مرتبط است.»

البته دلیل این اتفاق هنوز توسط دانشمندان مشخص نشده و در این مطالعه نیز مورد توجه نبوده است. محققان در واقع تنها پیوند بین این دو مقوله را کشف کرده‌اند.

مطمئناً به‌عنوان یکی از دلایل می‌توان گفت که تحصیلات عالی معمولاً منجر به شغل و درآمد بهتر می‌شود و این امر توانایی پرداخت هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و به‌طور کلی دسترسی به سبک زندگی سالم‌تر را برای انسان‌ها فراهم می‌کند.

نتایج پژوهش حاضر در مجله JAMA Network Open منتشر شده است. / صد آنلاین

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده