بازگشت اولین گروه آوارگان سوری از لبنان بعد از ۳ سال-راهبرد معاصر

بازگشت اولین گروه آوارگان سوری از لبنان بعد از ۳ سال

۳۰۰ خانواده از آوارگان سوری که طی حدود ۱۴ سال گذشته بعد از بحران تروریسم در این کشور، در لبنان ساکن شده بودند امروز بعد از یک وقفه ۳ ساله در روند بازگشت این آوارگان، به کشورشان رفتند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 14
کد خبر: ۲۴۰۸۰۵

به گزارش راهبرد معاصر، بعد از حواشی زیادی که طی هفته‌های گذشته درباره مسئله آوارگان سوری در لبنان وجود داشت امروز سه‌شنبه گروهی از آوارگان سوری در اولین سفر بازگشت خود به سوریه از شهر عرسال لبنان به روستاهای قلمون و جراحیر و نیز حومه دمشق منتقل شدند.

 

بازگشت آوارگان سوری به کشورشان بعد از 3 سال وقفه انجام می‌شود و امروز 300 خانواده از این آوارگان از اردوگاه‌های عرسال به روستاهای خود در سوریه برگشتند.

 

سرهنگ «غیاث زعیتر» رئیس اداره امنیت عمومی در استان بعلبک هرمل بر روند بازگشت آوارگان سوری در کنار شعبه اطلاعات ارتش لبنان نظارت داشت.

 

این گروه از خانواده‌های سوری که به کشورشان بازگشتند از مردم و دولت لبنان برای میزبانی از آنها در حدود 14 سال تشکر و قدردانی کردند.

 

وزارت کشور و شهرداری‌های لبنان نیز طی کنفرانسی نقشه راه تنظیم وضعیت حقوقی آوارگان سوری و ساز و کار بازگشت آنها را ارائه کرد.

 

وزارت کشور لبنان اعلام کرد که بحران آوارگان سوری منجر به پیامدهای مختلف و چالش‌های بزرگی در منطقه و به طور خاص لبنان شده است. بازگشت آوارگان سوری به کشورشان در درجه اول یک مسئله انسانی بوده و آنها باید با عزت به کشور خودشان برگردند.

 

منابع لبنانی گزارش دادند که فردا چهارشنبه پارلمان لبنان جلسه‌ای درباره کمک‌های اروپا به لبنان برای میزبانی از آوارگان سوری و مسئله بازگشت این آوارگان تشکیل خواهد داد.

 

منابع امنیتی در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط اعلام کردند که بازگشت اولین گروه از آوارگان سوری به کشورشان بعد از وقفه 3ساله نشان دهنده جدیت در پیگیری پرونده آوارگان بوده و مقدمه‌ای برای بازگشت سایر آوارگان سوری به کشورشان است.

 

این منابع افزودند که پرونده بازگشت داوطلبانه آوارگان سوری این بار به طور جدی در مسیر درست قرار گرفته است. بسیاری از آوارگان تمایل به بازگشت داوطلبانه به سوریه دارند و دولت سوریه نیز همکاری‌های لازم را انجام می‌دهد.

 

بحران آوارگان سوری که طبق آمار غیر رسمی تعداد آنها به بیش از 2 میلیون نفر می‌رسد، در سایه تلاش‌های آمریکا و غرب برای جلوگیری از بازگشت این آوارگان و ترساندن آنها، همچنان ادامه دارد و با توجه به بحران اقتصادی شدیدی که لبنان گرفتار آن است تبدیل به یکی از معضلات اصلی این کشور شده است.

 

در همین راستا شب گذشته سید «حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد شهادت سید «مصطفی بدرالدین» به بحث آوارگان سوری در لبنان اشاره و اعلام کرد: برای رسیدگی به موضوع آوارگان سوری اتفاق نظر میان لبنانی‌ها وجود دارد و جلسه چهارشنبه آینده پارلمان فرصتی برای ارائه پیشنهادهای عملی درباره پرونده آوارگان سوری خواهد بود. آمریکا و اروپا و جامعه بین‌المللی مسئول بازگشت آوارگان هستند. آمریکا و غرب به آوارگان پول می‌دهند تا به سوریه برنگردند.

 

سید حسن نصرالله تاکید کرد: من خواستار اتخاذ یک موضع ملی لبنانی برای باز کردن دریا برای خروج داوطلبانه آوارگان سوری به سمت اروپا هستم. زمانی که چنین تصمیمی گرفته شود همه غربی‌ها و اروپایی‌ها به لبنان می‌آیند تا راه حلی پیدا کنند. از نظر ما راه حل پرونده آوارگان سوریه، تحت فشار قرار دادن آمریکاست که مانع بازگشت آوارگان می‌شود و همچنین دولت لبنان باید به شکل جدی با دولت سوریه گفت‌وگو کند./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده