دستور مخبر برای ساماندهی سامانه‌های حوزه تجارت-راهبرد معاصر

دستور مخبر برای ساماندهی سامانه‌های حوزه تجارت

معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت صمت دستور داد تا سامانه‌های متعدد حوزه تجارت ساماندهی شود.
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۴ - ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 15
کد خبر: ۲۴۰۹۶۶

به گزارش راهبردمعاصر؛ جلسه ساماندهی مشکلات اتحادیه‌های زیرمجموعه اتاق اصناف تهران با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار و بر ارتقا همکاری و همیاری اصناف با دولت برای نظارت، کنترل‌ و تنظیم بازار تاکید شد.

 مخبر در این جلسه که رؤسای اتحادیه‌های زیرمجموعه اتاق اصناف تهران و همچنین مسئولان دستگاه های مربوطه حضور داشتند، بر ضرورت برگزاری جلسات منظم دستگاه‌های ذیربط با اتحادیه‌ها تأکید کرد و گفت: باید در این جلسات مسائل و مشکلات اصناف مختلف با کمک دستگاه‌های دولتی و وزارتخانه‌ها دسته‌بندی و رفع شود و در صورت نیاز قانونگذاری لازم در این زمینه صورت پذیرد.

وی گسترش مناسبات دیپلماتیک و ارتباطات سیاست خارجی در دولت سیزدهم را فرصتی بسیار مناسب برای بخش خصوصی و تجار ایرانی برشمرد و گفت: در مذاکرات دوجانبه مقامات و سران کشورهای همسایه و منطقه از فعالیت و ورود بخش خصوصی و تجار ایرانی در آن کشورها استقبال می‌شود که این نشانگر اعتماد بین المللی و سابقه تاریخی فعالیت بازرگانان و صنعتگران ایرانی است.

 

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین در این جلسه بر حل مشکلات اصناف پارچه و نخ به ویژه فعالان حوزه تولید چادر مشکی و پوشش بانوان، حل مشکلات تسهیلات ارزی و ریالی با کمک بانک مرکزی و مسائل مالیاتی واحدهای صنفی تأکید کرد.

 

مخبر با اشاره به کنترل و نظارت مستمر دولت بر تنظیم بازار، بر نقش اصناف و اتحادیه‌ها در مدیریت رسته‌های تولیدی و خدماتی تأکید کرد و از آنها خواست تا در راستای تقویت این جایگاه، به‌عنوان یکی از بازوان همیار دولت، در کنار دستگاه‌های مسئول همکاری و مشارکت فعالانه‌ای داشته باشند.

 

همچنین معاون اول رئیس‌جمهور به وزارت صمت دستور داد تا سامانه‌های متعدد حوزه تجارت ساماندهی شود.

 

در این جلسه سید محمد هادی سبحانیان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام 7 برابر شدن تعامل سازمان مالیاتی با اصناف گفت: تسهیل تکالیف مالیاتی و ارائه اظهارنامه‌ها، بهره‌گیری از ماده 100 برای کمک به اصناف، پرداخت مالیات در 15 قسط و صددرصد بخشودگی برخی جرایم مالیاتی از جمله اقدامات سازمان مالیاتی برای کمک به اصناف در دولت سیزدهم بوده است.

 

همچنین روسای اتحادیه‌ها با قدردانی از مخبر برای پیگیری‌های مشکلات اصناف و بازدیدهای میدانی از واحدهای صنفی به ویژه دستورات لازم برای بازسازی اماکن صنفی و بازسازی و کمک‌های لازم به خسارت‌دیدگان به تشریح مسائل و مشکلات خود در زمینه‌های مختلف از جمله اعطای تسهیلات برای تولیدکنندگان صنفی، تسهیل مجوزها برای بازسازی اماکن صنفی، ساماندهی و نظم بخشی در اماکن صنفی، مشکلات حق بیمه کارگران اصناف، لزوم برخی از اصلاحات در نظام توزیع کالاهای مورد نیاز مردم، ناهماهنگی در نرخ خدمات برخی اصناف، حل مشکلات ثبت سفارش در سامانه تجارت و تخصیص ارز، حل مشکلات بانکی، گسترش روابط وزارتخانه‌های تخصصی با اصناف مربوطه و جلوگیری از قاچاق کالا پرداختند./تسنیم 

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده