بلای وحشتناکی که بطری‌های پلاستیکی بر سر بدن انسان می‌آورد-راهبرد معاصر

بلای وحشتناکی که بطری‌های پلاستیکی بر سر بدن انسان می‌آورد

بطری پلاستیکی آب مدت زیادی است که جایگزین بطری های شیشه ای شده ااست اما اینکار تا چه اندازه درست؟ بطری پلاستیکی بلای عجیبی سر بدن می آورد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - ۰۳ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 23
کد خبر: ۲۴۶۵۷۲

به گزارش راهبرد معاصر، نانوپلاستیک‌ها تهدیدی بزرگ‌تر از میکروپلاستیک‌ها برای سلامت انسان هستند و این به خودی خود خبر خوبی نیست. خبر بدتر این است که طبق یک مطالعه جدید، یک بطری معمولی یک لیتری (۳۳ اونس) آب به طور میانگین حاوی ۲۴۰۰۰۰ قطعه پلاستیکی است. محققان به این نتیجه رسیدند که بسیاری از این قطعات از نظر تاریخی کشف نشده اند و نشان می‌دهد که نگرانی‌های بهداشتی مرتبط با آلودگی پلاستیکی ممکن است به طور چشمگیری دست کم گرفته شود.


 
این مطالعه که روز دوشنبه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شد، اولین مطالعه‌ای است که آب بطری را از نظر وجود "نانو پلاستیک" - ذرات پلاستیکی با طول کمتر از ۱ میکرومتر یا یک هفتادم عرض یک میکرومتر ارزیابی می‌کند.

 

یافته‌ها نشان می‌دهد که آب بطری‌شده می‌تواند ۱۰۰ برابر بیشتر از تخمین‌های قبلی حاوی ذرات پلاستیکی باشد، زیرا مطالعات قبلی فقط میکروپلاستیک‌ها یا قطعاتی بین ۱ تا ۵۰۰۰ میکرومتر را در نظر می‌گرفتند.


نانوپلاستیک‌ها تهدیدی بزرگ‌تر از میکروپلاستیک‌ها برای سلامت انسان هستند، زیرا به اندازه کافی کوچک هستند تا به سلول‌های انسان نفوذ کنند، وارد جریان خون شوند و بر اندام‌ها تأثیر بگذارند.

 

نانوپلاستیک‌ها همچنین می‌توانند از طریق جفت به بدن نوزادان متولد نشده منتقل شوند. دانشمندان مدت‌ها به وجود آن‌ها در آب بطری مشکوک بودند، اما فاقد فناوری شناسایی تک تک نانو ذرات بودند.

 

برای غلبه بر این چالش، نویسندگان همکار این مطالعه یک تکنیک میکروسکوپی جدید اختراع کردند، یک الگوریتم مبتنی بر داده را برنامه ریزی کردند و از هر دو برای تجزیه و تحلیل تقریباً ۲۵ بطری یک لیتری آب خریداری شده از سه برند محبوب در ایالات متحده استفاده کردند و نتیجه این شد که آن‌ها ۱۱۰۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰۰ ذره پلاستیکی ریز در هر لیتر پیدا کردند که ۹۰ درصد آن‌ها نانوپلاستیک بودند./ صد آنلاین

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده