وحشت غرب از استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران-راهبرد معاصر
قاضی‌زاده هاشمی در نشست خبری: رئیس‌جمهور باید دارای جامعیت باشد پزشکیان با آیت‌الله جوادی آملی دیدار کرد پخش زنده اقامه نماز ظهر جمعی از نخبگان و مدال‌آوران علمی به امامت رهبر انقلاب بررسی نحوه اجرای قانون ساماندهی خودرو در دستور هفته جاری مجلس پیام رهبر انقلاب: برائت از جلادان غزه به همه جهان تسری یابد انتشار فهرست کابینه دولت پزشکیان غیرواقعی است نامه نمایندگان به منظور درباره احکام بازنشستگان فرهنگی انهدام باند توزیع مواد مخدر در نوار مرزی جنوب غرب توسط سپاه پاسداران برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها در صدا و سیما امروز شنبه 26 خرداد رهبر انقلاب: برائت امسال باید فراتر از موسم حج در همه‌ جای جهان تسرّی یابد حمایت خاتمی از کاندیداتوری پزشکیان اطلاعیه جدید ستاد انتخابات صداوسیما درباره ماجرای نظرسنجی‌ها مخبر در تماس با پوتین: ايران مصمم به اجرای همه توافقات است قالیباف: خدمت و پیشرفت بر مسائل فرهنگی اثرگذار است پورمحمدی: در کوتاهترین مدت به فیلترینگ خاتمه می‌دهم
حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با «راهبرد معاصر» مطرح کرد:

وحشت غرب از استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران

حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه جمهوری اسلامی با کنار زدن سلطه غرب و استبداد شاهنشاهی توانست به ملت هویت ببخشد و مردم با استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تمدنی نوین را پایه‌ریزی کردند، گفت: انقلاب اسلامی پایگاه‌های نظام سلطه و نظام سلطنتی را درهم فروریخت، کشور را از سلطه غرب نجات داد و مسیر جدیدی را برای توسعه و آبادانی کشور فراهم کرد.
حسین کنعانی مقدم؛ کارشناس مسائل غرب آسیا
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - ۱۲ بهمن ۱۴۰۱ - 2023 February 01
کد خبر: ۱۷۰۹۱۳

وحشت غرب از استقلال سیاسی جمهوری اسلامی ایران

 

به گزارش «راهبرد معاصر»؛ انقلاب اسلامی ایران از بدو پیروزی دستاوردهای بسیاری داشته است؛ دستاوردهایی که به اعتراف ناظران بین المللی از مهمترین مؤلفه‌های قدرت نظام جمهوری اسلامی در دنیا شمرده می شود و دشمنان نظام و انقلاب به شدت از آن وحشت دارند، به همین دلیل سعی در کتمان، ارزش زدایی و بی اعتبارسازی آن داشته اند.

 

این مؤلفه ها اگر به درستی برای نسل جوان تبیین شود و مورد بازخوانی و ترویج قرار بگیرد، تمام تلاش دشمن را بی نتیجه می گذارد. استقلال سیاسی یکی از مهمترین و اصلی ترین اهداف و دستاوردهای انقلاب اسلامی به شمار می رود. مؤلفه ای که به قدرت یک دولت در اداره امور داخلی و خارجی خود بدون جلب نظر و موافقت دولت دیگر و به عبارتی آزادی سیاسی حاکمان و ملت در مقابل بیگانگان اطلاق می شود.


در توضیح این دستاورد مهم باید عنوان کرد، انقلاب اسلامی ایران که به انقلابی جهانی و همه گیر تبدیل شده، از بدو پیدایش خود اهدافی را دنبال کرده که به وسیله رهبر انقلاب همواره به گوش ملت و جهانیان رسیده است. امام خمینی (ره) از آغاز نهضت اسلامی اهداف کوتاه مدت و دراز مدت انقلاب را به روشنی در قالب اعلامیه ها، پیام ها و سخنرانی ها و در تمام وقایع حساس و موقعیت های خاص بیان کردند.

بازگشت به خویشتن و یافتن آموزه‌های دینی و تمدنی مهمترین دستاوردی بود که مردم را به پیروزی انقلاب امیدوار کرد


یکی از اصول انقلابی مورد تأیید امام خمینی (ره) اصل استقلال سیاسی است؛ مؤلفه ای که با پیروزی انقلاب به یکی از ارزشمندترین دستاوردهای انقلابی مبدل شد.

 


حسین کنعانی مقدم، کارشناس مسائل غرب آسیا در ارزیابی این مؤلفه مهم و لزوم تبیین و روشنگری آن در راستای عمل به بیانات رهبر انقلاب و کوتاه کردن دست معاندان و دشمنان به «راهبرد معاصر» گفت: استقلال کامل سیاسی از دستاوردهای مهم در راستای هویت بخشی به ملت ایران بعد از دوره 50 ساله نظام پهلوی است. در آن دوره عمدتاً تهاجم فرهنگی و سیاسی و نوعی خودباختگی و بی هویتی تجربه شد.


وی افزود: یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی هویت دادن به ملت ایران است، به طوری که کشور پیش از انقلاب اسلامی تحت سلطه آمریکا و به عبارتی نوکر آمریکا، ژاندارم منطقه و پایگاهی برای تسلط آمریکا بر منطقه بود.


انقلاب هویت

کارشناس مسائل غرب آسیا با تأکید بر نقش مهم انقلاب اسلامی در هویت دینی مسلمانان عنوان کرد: پس از انقلاب اسلامی بار دیگر ایران هویت ایرانی اسلامی خود را پیدا کرد و توانست با هویتی بسیار درخشنده در زمینه استقلال‌طلبی، آزادی خواهی و هویت بخشی به فرهنگ و تمدن ایران اسلامی مبتنی بر آموزه‌های دینی و به عبارتی مردم سالاری دینی را به دست آورد.


کنعانی مقدم با بیان اینکه بازگشت به خویشتن و یافتن آموزه‌های دینی و تمدنی مهمترین دستاوردی بود که مردم را به پیروزی انقلاب امیدوار کرد، گفت: جمهوری اسلامی با کنار زدن سلطه غرب و استبداد شاهنشاهی توانست به ملت هویت ببخشد و مردم با استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی تمدنی نوین را پایه‌ریزی کردند.


وی در پاسخ به این سؤال که اگر انقلاب اسلامی وجود نداشت چه می شد، تصریح کرد: تاریخ کاملاً مشخص است، سرنوشت سلطنت پهلوی شبیه به سرنوشت صدام و صدامیان یا خودفروخته‌هایی شد که در مصر، تونس و دیگر کشورهای منطقه حکومت می کردند و یکی پس از دیگری به وسیله مردمشان ساقط شدند.


این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: طولانی شدن سلطنت پهلوی خسارت های بیشتری به ملت وارد می کرد و امکان ظهور و بروز نوع جدیدی از استبداد و استعمار وجود داشت. علاوه بر این، ما را به یاد سرنوشت افغانستان یا عراق می انداخت یا حتی سرنوشت کشورهای منطقه مانند مصر و لیبی که همچنان درگیر چالش های امنیتی هستند.


کنعانی مقدم تأکید کرد: انقلاب اسلامی توانست به نظام سلطه در ایران پایان دهد و خودباختگی و حقارتی که در حکومت شاهنشاهی وجود داشت، نابود و و مردم را به سمت اهداف مد نظر امام و انقلاب نزدیک کند. یکی از مواردی که درباره انقلاب عنوان می شود، برهم چیدن نظام سلطنتی 2 هزار و 500 ساله یا برهم خوردن نظام سلطه‌گر و سلطه‌پذیر است. نظام سلطه برای هژمونی و تسلط بر ایران که از نظر سوق‌الجیشی، ژئوپلیتیک، ژئواستراتژیک و نیز قدرت اقتصادی، نفت و انرژی «قلب سرزمین‌ها»ست، به حکومت‌های دست نشانده و مستبدی نیاز داشت تا بتوانند به راحتی به اهداف خود دست یابد.

طولانی شدن سلطنت پهلوی خسارت های بیشتری به ملت وارد می کرد و امکان ظهور و بروز نوع جدیدی از استبداد و استعمار وجود داشت


وی افزود: انقلاب اسلامی پایگاه‌های نظام سلطه و نظام سلطنتی را درهم فرو ریخت، کشور را از سلطه غرب نجات داد و مسیر جدیدی را برای توسعه و آبادانی کشور فراهم کرد. قطعاً مهمترین بخش دستاوردهای انقلاب به تعبیر غربی‌ها تغییر رژیم از شاهشاهی به انقلاب اسلامی بود. این تحول توانست ساختارهای سیاسی مستقر دوران استبداد پهلوی را فرو بریزد و نظام جدید مبتنی بر رأی و حضور مردم یا به عبارتی جمهور، پایه‌ریزی کند که بزرگترین ضربه را به نظام سلطه در منطقه وارد کرد.


کنعانی مقدم گفت: بیش از 40 سال است نظام سلطه با همدستی عوامل خود تلاش می کند بار دیگر به قدرت سابق و نفوذ خود در ایران بازگردد و در این مسیر از هیچ توطئه ای دریغ نداشته است. با وجود این، باید همچنان مراقب توطئه های دشمن بود و با تبیین واقعیت های انقلاب آن را از گزند دشمن مصون نگه داشت.

 

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار