علی باقری: یمن بازیگر مستقل بین‌المللی است-راهبرد معاصر
نیویورک تایمز: غرب برای گفتگو با ایران به بازرسان هسته‌ای جهان متوسل می‌شود بن‌سلمان در دیدار با اسد: بازگشت قدرتمندانه سوریه، به سود همه کشورهای عربی است رسانه اسرائیلی: آمریکا ارسال سلاح به تل‌آویو را از سر گرفت اردوغان: توافق صلح بین آذربایجان و ارمنستان، فرصت تاریخی است ناتو از اعضای خود خواست اوکراین را در اولویت قرار دهند واکنش حماس به بیانیه نشست سران عرب در منامه ایران ادعای آمریکا درباره وضعیت یمن را رد کرد آغاز دادرسی دیوان لاهه در پرونده شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی رهبر انصارالله: آمریکایی‌ها حمله به رفح را طراحی کرده‌اند دیدار بشار اسد و بن سلمان در بحرین بیانیه عفو بین‌الملل به مناسبت سالگرد اشغال فلسطین تداوم درگیری‌های پراکنده مرزی طالبان و پاکستان آغاز نشست سران عرب در منامه/ درخواست بن‌سلمان درباره غزه عبداللطیف رشید: ایران هیچ دخالت نظامی در عراق ندارد زلنسکی در خارکیف: وضعیت میدانی به شدت سخت است

علی باقری: یمن بازیگر مستقل بین‌المللی است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: دولت یمن اعلام کرده که تا زمانی که صهیونیست‌ها به جنایت علیه مردم غزه ادامه دهند تلاش خواهد کرد از کمک رسانی به اسرائیل جلوگیری کند آن‌ها یک بازیگر مستقل در صحنه بین المللی هستند که وفق تشخیص خود عمل می‌کنند و لذا مرتبط کردن اقدامات آن‌ها به دیگران درست نیست.
تاریخ انتشار: ۲۰:۵۲ - ۲۷ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 18
کد خبر: ۲۱۹۰۶۴

به گزارش راهبرد معاصر؛ علی باقری کنی که امروز دوشنبه به دعوت رسمی همتای ژاپنی خود امروز وارد توکیو شده است در نشست خبری با اشاره به ظرفیت‌های متنوع ایران و ژاپن دو کشور را دو رکن مهم ثبات در قاره آسیا عنوان کرد و با تاکید بر اهمیت تشریک مساعی تهران- توکیو در ارتقای صلح و ثبات منطقه‌ای و بین المللی گفت: ایران به عنوان یکی از منابع بزرگ انرژی جهان و ژاپن به عنوان یک قدرت صنعتی به یکدیگر نیاز متقابل دارند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: در دیدار‌هایی که طی دو روز با مقامات ژاپنی خواهم داشت تلاش می‌کنیم درباره گسترش روابط بحث و گفتگو کنیم.

باقری در بخش دیگری از سخنانش درباره جنایات جنگی رژیم صهیونیستی، گفت: جنایت علیه مردم غزه همان طور که دبیرکل سازمان ملل به درستی عنوان کرد، هم تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی و هم نسل کشی آشکار است.

وی ادامه داد: بازیگران بین المللی باید از همه ظرفیت‌های خود برای توقف نسل کشی در غزه استفاده کنند تا جنایت در غزه پایان پذیرد و محاصره ظالمانه علیه مردم غزه پایان یابد و کمک رسانی به مردم غزه بدون قید و شرط آغاز شود و با کوچاندن اجباری مردم در داخل غزه و از غزه مقابله شود.

معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: تنها مردم فلسطین هستند که می‌توانند و باید درباره آینده خودشان تصمیم بگیرند. مردم فلسطین نیاز به قیم ندارند، لذا اگر بخواهیم صلح و ثبات در منطقه غرب آسیا برقرار شود، باید نگاه و اولویت و نظر مردم فلسطین مبنا باشد، زیرا حلقه مفقوده در طرح‌ها و الگو‌های حل مساله فلسطین که تاکنون طی ۷۵ سال به نتیجه نرسیده غیبت مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت خودشان است.

باقری گفت: دنیا برای یک بار هم که شده باید به نظر مردم فلسطین اهمیت دهد و اجازه دهد آن‌ها خود برای آینده خودشان تصمیم بگیرند و در این چارچوب جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی حمایت می‌کند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: دولت یمن اعلام کرده که تا زمانی که صهیونیست‌ها به جنایت علیه مردم غزه ادامه دهند تلاش خواهد کرد از کمک رسانی به اسرائیل جلوگیری کند. آن‌ها یک بازیگر مستقل در صحنه بین المللی هستند که وفق تشخیص خود عمل می‌کنند و لذا مرتبط کردن اقدامات آن‌ها به دیگران درست نیست.

باقری در پاسخ به سوالی در خصوص انتظار ایران از ژاپن در ارتباط با جنگ غزه، ضمن مهم شمردن رای ژاپن به قطعنامه مجمع عمومی در مورد توقف تهاجم به غزه گفت: طبیعی است که دولت ژاپن با توجه به نقش و جایگاه بین المللی خود برای توقف جنگ در غزه تلاش کند، لذا انتظار این است که مادامی که رژیم صهیونیستی به جنایت علیه مردم غزه ادامه می‌دهد دیگر کشور‌ها در مناسبات خود با اسرائیل تجدیدنظر کنند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: همان طور که ژاپن به درستی به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل رای داد می‌تواند از دیگر ظرفیت‌های بین المللی خود هم برای توقف این نسل کشی در غزه استفاده کند.

باقری درباره عملیات حماس و سایر گروه‌های مقاومت در روز ۷ اکتبر گفت: اقدام حماس در روز ۷ اکتبر یک اقدام در خلا و اولیه نبود. اقدام حماس در پی ۷۵ سال اشغالگری و تجاوز و جنایت و اقدامات غیرقانونی صهیونیست‌ها اتفاق افتاد. اقدام حماس پس از ۱۶ سال محاصره ضد انسانی و ظالمانه صهیونیست‌ها علیه باریکه غزه بوقوع پیوست. اقدام حماس پس از بازداشت و زندانی کردن حدود شش هزار فلسطینی توسط صهیونیست‌ها انجام شد.

وی افزود: کدام ملت در روی زمین وجود دارد که برای زندگی کردن باید به تونل پناه ببرد؟ کدام یک از زنان و کودکان فلسطینی که در ۲ ماه گذشته کشته شده اند خلبان جنگنده یا راننده تانک بوده اند؟! آنچه امروز در غزه شاهد آن هستیم یک جنایت علیه بشریت و یک نسل‌کشی تمام عیار است و جرم مردم غزه این است که می‌خواهند از موجودیت، هویت و حیثیت خود به عنوان یک ملت دفاع کنند.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص تنزل جایگاه آمریکا و نظم جدید گفتند: قطعا پس از پایان جنگ در غزه ما شاهد یک نقشه راهبردی، سیاسی و امنیتی جدید در منطقه خواهیم بود که در آن نقشه مقاومت به عنوان یک بازیگر غیرقابل انکار وجود دارد. مقاومت یک رکن اصلی و غیر قابل انکار ثبات منطقه است و در جای جای منطقه حضور و نقش آفرینی خواهد داشت. / ایرنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار