چرا خانم‌ها کمتر خون اهدا می‌کنند؟-راهبرد معاصر

چرا خانم‌ها کمتر خون اهدا می‌کنند؟

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان این‌که ۲۰ میلیون بانوی ایرانی شرایط بالقوه برای اهدای خون را دارند؛ دلایل مشارکت پایین زنان در اهدای خون را برشمرد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۷ - ۲۸ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 19
کد خبر: ۲۱۹۱۹۴

به گزارش راهبرد معاصر، بشیر حاجی‌بیگی با بیان اینکه 20 میلیون بانوی ایرانی شرایط بالقوه اهدای خون را دارند، اظهار کرد: در 8 ماه سال جاری تنها 68 هزار واحد خون از سوی جامعه بانوان به کودکان، زنان نیازمند به خون در حین زایمان و بیماران اهدا شده که بسیار کمتر از ظرفیت این جمعیت انسانی است.

 

وی افزود: امروز بانوان ایرانی باید خود را در چالش مشارکت برای نجات قرار دهند و به این موضوع جدی فکر کنند که چگونه سهم خود را از فعالیت انسان دوستانه و نجات بخش اهدای خون به مردان واگذار کرده‌اند.

 

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با تاکید بر وضعیت نامتوازن اهدای خون در میان زنان و مردان ایرانی، گفت: شاخص‌های اهدای خون در ایران با کشورهای برخوردار برابری می‌کند؛ در این کشورها بانوان سهم 50 درصدی از اهدای خون دارند اما در میان جامعه بانوان ایرانی استقبال از اهدای خون به کمتر از 5 درصد تقلیل یافته است.

 

زنان 3 بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه بانوان به خاطر شرایط فیزیولوژی خود می‌توانند 3 بار در سال خون اهدا کنند، گفت: اهداکنندگان پیش از اهدای خون مورد مشاوره و معاینه قرار می‌گیرند و اگر واجد شرایط اهدای خون نباشند از آن‌ها خون گرفته نمی‌شود و سلامتی اهدا کننده و مصرف کننده خون همیشه از اولویت‌های سازمان به شمار می‌رود.

 

وی خاطرنشان کرد: در کشور 25 درصد از خون اهدایی به بیماران خاص و تالاسمی اختصاص می‌یابد. در هشت ماه اخیر، تنها 68 هزار واحد خون اهدایی سهم بانوان بود در حالی که یک میلیون و 561 هزار واحد خون در کشور اهدا شد.

 

دلایل مشارکت پایین بانوان در اهدای خون چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، ترس از کم خونی، سوزن کیسه‌های اهدای خون و ترس از ضعف قوای جسمانی و ابتلا به بیماری از راه اهدای خون به عنوان رایج‌ترین علل عدم استقبال بانوان از اهدای خون یاد و تاکید کرد: تمام تجهیزات اهدای خون، یک بار مصرف و کاملا استریل است و هیچ امکان آلودگی در حین اهدای خون وجود ندارد.

 

حاجی‌بیگی تصریح کرد: تست هموگلوبین برای کم خونی و غلظت خون در مراکز اهدای خون انجام می‌شود و مکمل‌های آهن طبق تشخیص و تجویز پزشک اهدا به مراجعان اهدای خون ارائه می‌شود تا اهدا کنندگان خون نگرانی از بابت کم خونی یاجبران ذخایر آهن بدنشان نداشته باشند.

 

برگزاری پویش مهر فاطمی برای اهدای خون

وی با اشاره به نیاز مستمر به خون و فراورده‌های آن، گفت: در ماه‌های سرد سال، افزایش بارش‌ها، شیوع بیماری‌های فصلی مثل آنفلوانزا، کوتاهی طول روز و آلودگی هوا، سبب کاهش مراجعات به مراکز اهدای خون می‌شود و به همین دلیل سازمان انتقال خون برنامه‌های ترویجی انگیزشی و پویش‌های متعددی را طراحی و اجرا می‌کند و هم‌اکنون درپویش "مهر فاطمی " قرار داریم که بانوان را برای افزایش مشارکت به عرصه نجات و اهدای خون دعوت می‌کند و آنان را به چالش می‌کشد تا با ترس‌ها و باورهای غلط خود مقابله کنند.

 

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران ضمن تشکر و تقدیر از اهداکنندگان خون بیان کرد: پویش اهدای خون "مهر فاطمی" که از 26 آذر ماه مصادف با سال‌روز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) آغاز شده است تا روز میلاد این بانوی بزرگوار برابر با روز زن و روز بزرگداشت مادر ادامه خواهد داشت و از بانوان دعوت می‌کنیم این بازه زمانی را فرصتی بدانند تا با اهدای خون برکت نجات سه انسان را در کارنامه زندگی خود ثبت کنند./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار