مسئول صهیونیست: با یک فاجعه اقتصادی مواجهیم-راهبرد معاصر

مسئول صهیونیست: با یک فاجعه اقتصادی مواجهیم

یک مسئول صهیونیست در کنست این رژیم با اشاره به پیامدهای شکست اسرائیل در عملیات طوفان الاقصی اعلام کرد که اکنون در برابر یک فاجعه اقتصادی قرار داریم و نتانیاهو تبدیل به خطری بزرگ برای اسرائیل شده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۷ - ۳۰ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 21
کد خبر: ۲۱۹۵۴۲

به گزارش راهبرد معاصر، در میان گزارش‌های متعددی که درباره تشدید بحران اقتصادی رژیم صهیونیستی بعد از جنگ غزه وجود دارد، «میکی لیوی» عضو ارشد کنست این رژیم اعلام کرد که به دلیل رفتارهای ترسناک «بنیامین نتانیاهو» (نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی) اسرائیل با یک فاجعه اقتصادی مواجه است.

 

این مسئول صهیونیست در گفت‌وگو با روزنامه عبری معاریو اظهار داشت، کابینه اسرائیل موارد غیرمنطقی را در بودجه 2023 گنجانده است؛ مانند اختصاص بیش از 600 میلیون شیکل (واحد پول رژیم صهیونیستی) برای تقویت هویت و فرهنگ یهودی! سوال ما این است که واقعا شناخت «هویت یهودی» نیاز به پول دارد؟

 

وی افزود، علاوه بر آن چندین وزارتخانه غیرضروری در کابینه نتانیاهو وجود دارد. پیش از این اسرائیل حداکثر 30 وزیر داشت اما اکنون 38 وزیر در وزارتخانه‌های مختلف هستند و دست کم 10 وزارتخانه غیرضروری است. این وضعیت درحالی است که قرار است همه بودجه اسرائیل برای اهداف جنگی هزینه شود و هیچ کس در کابینه به این مسئله اهمیت نمی‌دهد.

 

این عضو کنست رژیم اشغالگر ادامه داد، بودجه 2024 اسرائیل به مراتب بدتر خواهد بود؛ جایی که نسل‌های آینده مجبورند همچنان به پرداخت بدهی‌ها ادامه دهند و هرگز نمی‌توانند از شر آنها راحت شوند. اسرائیل اکنون به سمت یک فاجعه اقتصادی پیش می‌رود، تولید ناخالص داخلی کاهش می‌یابد و شاهد افزایش کسری بودجه خواهیم بود. همچنین بدهی یک تریلیون شیکلی اسرائیل نیز بیشتر خواهد شد.

 

وی تصریح کرد، همه اقداماتی که نتانیاهو انجام می‌دهد در چارچوب منافع شخصی خودش است و او تنها به خودش فکر می‌کند. اسرائیلی‌ها کاملا از رفتار نتانیاهو ناراضی هستند و او تبدیل به خطری برای اسرائیل شده است. نتانیاهو باید برود؛ نه تنها به این دلیل که حضور او در قدرت برای اسرائیل بی‌فایده است، بلکه به این علت که او به اسرائیل آسیب هم می‌زند.

 

این مسئول صهیونیست درباره برگزاری مجدد انتخابات نیز گفت که بعد از بزرگترین شکستی که اسرائیل از ابتدای تاسیس خود تاکنون خورده (شکست در عملیات طوفان الاقصی) برگزاری انتخابات ضروری است و نتانیاهو دیگر نمی‌تواند به نخست‌وزیری خود ادامه دهد.

 

از زمان آغاز طوفان الاقصی اصطلاح «اقتصاد جنگ» میان صهیونیست‌ها رایج شده است و آنها با چشم خود میزان خسارت‌های اقتصادی اسرائیل و پیامدهای فاجعه‌بار آن را بر زندگی و معیشت خود می‌بینند.

 

وزارت دارایی رژیم صهیونیستی اخیراً هشدار داد که جنگ غزه در صورت ادامه‌دار شدن، اقتصاد اسرائیل را در چند ماه باقی‌مانده سال جاری و سال آینده به‌شدت در معرض رکود قرار خواهد داد و وضعیت زمانی بدتر می‌شود که جنگ در چند جبهه گسترش یابد.

 

یکی از بارزترین ضربات اقتصادی که رژیم صهیونیستی از بیش از هفتاد روز قبل تاکنون با آغاز جنگ غزه متحمل شده این است که برای همه جهان روشن شد اقتصاد اسرائیل نیز همانند خودِ این رژیم، جعلی و کاملاً متکی به حمایت‌های غرب و آمریکاست، همچنین بخش عمده‌ای از اقتصاد رژیم صهیونیستی وابسته به مالیات‌ها بود که بعد از جنگ، این منبع درآمد آن با چالش اساسی مواجه شد./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار