ضرغامی: در این کشور هر جایی را می‌کَنید چهارتا کوزه و سکه پیدا می‌شود-راهبرد معاصر

ضرغامی: در این کشور هر جایی را می‌کَنید چهارتا کوزه و سکه پیدا می‌شود

ضرغامی با تاکید بر لزوم آگاهی‌بخشی درباره باستان‌شناسی و آموزش به دستگاه‌ها گفت: عامیانه‌تر بگویم، در این کشور هر جایی را می‌کَنید چهارتا کوزه و سکه پیدا می‌شود. ۱۹ هزار تپه تاریخی داریم و نمی‌توانیم فنس بکشیم، چون اعتبار نداریم و با پدیده قاچاق مواجهیم. البته از سردار مهری رئیس یگان حفاظت میراث فرهنگی قدردانی می‌کنم. در این روز‌ها ۶ کارگاه آموزشی خوب گذاشته‌اند و آموزش به همه دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق در حال انجام است و البته هنوز با آن نگاه که حق باستان‌شناسی ادا شود، فاصله داریم.
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۴ - ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ - 2024 March 04
کد خبر: ۲۳۱۲۱۸

به گزارش راهبرد معاصر؛ عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سخنرانی گردهمایی سالانه باستان‌شناسی ایران که دوشنبه ۱۴ اسفندماه برگزار شد، با اشاره تلویحی به حکم شروین حاجی‌پور، خواننده، اظهار کرد: باستان‌شناسان باید با مردم حرف بزنند. ما در این حوزه کم‌کاری داریم. مردم نمی‌دانند باستان‌شناسی چیست. زوری هم نیست، مردم باید آرام آرام یاد بگیرند و آموزش ببینند، چون بیشتر مشکلات ما فرهنگی است. بعد هم که یک کتاب خوب مثل کتاب آقای مطهری وجود دارد، به جای آنکه به صورت طبیعی شرایطی را فراهم کنیم آن را مطالعه کنند، به صورت مجازات و تنبیه مطرح می‌کنیم و می‌گوییم فلان خواننده خطا کرده، باید تنبیه شود و مجازات آن این است که کتاب «حقوق زن در اسلام» را بخواند و خلاصه کند و تحویل دهد. خوب است شهید مطهری امروز در بین ما نیست که ما الان راحت این حرف‌ها را می‌زنیم. این نگاه درست نیست.

وی همچنین از برگزاری مستمر بیست‌ویک دوره این گردهمایی قدردانی کرد و گفت: برای این جلسه، مطالعه کردم و مطالبی هم آماده کرده بودم و امروز بعد از نماز همه را مرور کردم و اعتراف می‌کنم بیانات آقای ملاصالحی غنی و تجربه عالمانه ایشان مفید و قابل استفاده بود که یک لحظه پلک نمی‌زدم تا چیزی را از دست ندهم و فکر می‌کنم فرمایشات ایشان مرجع و منبع ارزشمندی است که روی آن باید کار کنیم.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: قرار بود بعد از انقلاب ما به سمت «ما قال» حرکت کنیم، ولی بیشتر به سمت «من قال» حرکت کردیم (یکی از معروف‌ترین بیانات امام علی (ع) با این مضمون که به گفته بنگر نه به گوینده آن).

ضرغامی ادامه داد: آیت‌الله مصباح تعبیری از فرعون داشتند. قبل از فرعون دوره موسی، فرعون‌های دیگر هم بودند که ظلم و اجحاف می‌کردند و زندگی اشرافی داشتند. در قرآن هم اشاره شده است که به آن فرعون‌ها گیر نمی‌دهد، اما به فرعون دوره موسی گیر می‌دهد؛ فرعونی که به تعبیر آقای مصباح با دین مردم کار داشت درحالی که بقیه ادعای خدایی نداشتند. فرعون دوره موسی ادعای خدایی داشت. وقتی هم معجزه کردند و همه به سجده افتادند، همین فرعون به مردم گفت «به موسی ایمان آوردید، پیش از آنکه من اجازه دهم». از دیدگاه فرعون، ایمان هم دستوری است. اما ایمان که دستوری نیست، برای همین در اصول عقاید ما تقلید جایز نیست. ایمان چیزی نیست که بشود دستوری به آن رسید.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه اظهار کرد: ما ماموریت داریم بگوییم چرا باستان‌شناسی مهم است تا بودجه بگذارند، این روز‌ها مرتب با آقای منظور رئیس سازمان برنامه و بودجه در تماس هستم، اما نگاهشان این است که گوشت و مرغ و خرید گندم‌کاران اولویت دارد.

ضرغامی با تاکید بر لزوم آگاهی‌بخشی درباره باستان‌شناسی و آموزش به دستگاه‌ها گفت: عامیانه‌تر بگویم، در این کشور هر جایی را می‌کَنید چهارتا کوزه و سکه پیدا می‌شود. ۱۹ هزار تپه تاریخی داریم و نمی‌توانیم فنس بکشیم، چون اعتبار نداریم و با پدیده قاچاق مواجهیم. البته از سردار مهری رئیس یگان حفاظت میراث فرهنگی قدردانی می‌کنم. در این روز‌ها ۶ کارگاه آموزشی خوب گذاشته‌اند و آموزش به همه دستگاه‌ها برای مبارزه با قاچاق در حال انجام است و البته هنوز با آن نگاه که حق باستان‌شناسی ادا شود، فاصله داریم. / ایسنا

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده