غزه؛ محور گفتگوی اردوغان با نخست وزیر یونان-راهبرد معاصر

غزه؛ محور گفتگوی اردوغان با نخست وزیر یونان

رهبران ترکیه و یونان درباره نقشه راه روابط میان دو کشور و وضعیت غزه گفتگو می کنند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۱ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 13
کد خبر: ۲۴۰۵۵۰

به گزارش راهبرد معاصر، رهبران ترکیه و یونان درباره نقشه راه روابط میان دو کشور و وضعیت غزه گفتگو می کنند.

 

روزنامه حریت گزارش داد، رهبران ترکیه و یونان، رجب طیب اردوغان و کریاکاس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان روز دوشنبه درباره نقشه راه روابط آنکارا و آتن و همچنین چشم انداز تجارت میان دو کشور و وضعیت غزه گفتگو خواهند کرد.

 

کریاکاس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان دوشنبه به دعوت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به آنکارا سفر خواهد کرد. به گزارش منابع دیپلماتیک، در سفر میتسوتاکیس به ترکیه، ادامه همکاری ها در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد، حمل و نقل، علم و فناوری، کشاورزی، گردشگری، بهداشت و روابط انسانی در دستور کار قرار خواهد گرفت.

 

بر این اساس، در این سفر نخست وزیر یونان اقدامات قابل انجام برای افزایش حجم تجارت بین دو کشور که نزدیک به ۶ میلیارد دلار است، به ۱۰ میلیارد دلار در چارچوب هدف مشترک سران دو کشور مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

 

همچنین قرار است مسائل مربوط به اقلیت ها در شهرهای رودس، استانکوی و سلانیک مورد بررسی قرار گیرد.

 

روال ساده صدور روادید برای ورود شهروندان ترکیه به ۱۰ جزیره یونان که از ۳۰ مارس سال جاری اجرایی شده است و موضوع ادامه آن نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 

از سوی دیگر، برنامه ریزی می شود بازرگانان برجسته دو کشور زیر چتر «شورای تجاری مشترک» که تاسیس خواهد شد، گردهم آیند.

 

همکاری ها در مبارزه با تروریسم و انتظارات در این زمینه ها و همچنین مبارزه مشترک با مهاجرت های غیرقانونی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

پیش بینی می شود دیدگاه ترکیه در مورد تحولات منطقه ای و بین المللی به ویژه مسئله اشغالگران صهیونیست و فلسطین به طرف یونانی منتقل شود.

 

دیدار رهبران ترکیه و یونان و بحث درباره تحولات غزه در حالی صورت می‌گیرد که اردوغان انتقادات خود از صهیونیست‌ها را در هفته‌های اخیر شدت بخشیده است. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه نیز در اظهاراتی تاکید کرد که رژیم صهیونیستی در حال بهانه‌تراشی است و به سبب تمایل به اشغال کامل نوار غزه، قصد آتش‌بس ندارد.

 

رجب طیب اردوغان تصریح کرد که کشتارها در غزه ادامه دارد و شیوه‌های مختلف نسل‌کشی نتانیاهو به سطحی رسیده که روی هیتلر را هم سفید کرده است. اردوغان در هفته های اخیر انتقاد تندی را علیه شخص نتانیاهو به دلیل تداوم جنگ علیه غزه مطرح کرده است. دولت ترکیه نیز اخیراً از قطع کامل روابط تجاری با رژیم صهیونیستی خبر داده است./ مهر

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده