استمرار مذاکرات یمنی‌ها با وجود کارشکنی‌های آمریکا-راهبرد معاصر
واکنش روسیه به تصمیم آمریکا برای استقرار سامانه موشکی در آلمان سید حسن نصرالله: هدف غرب لطمه زدن به ارزش‌های مرتبط با جهاد، شهادت و مقاومت بود واکنش ایران به ادعای استفاده از تسلیحات تهران توسط یمن آمریکا تحریم‌هایی را علیه رژیم صهیونیستی اعمال کرد طعنه رهبر انصارالله به فرار ناو آمریکایی: شما از شیر غران، گریخته‌اید، نه یک موش! نتانیاهو: هر توافقی باید به اسرائیل اجازه دهد به جنگ بازگردد موافقتنامه جامع همکاری ایران و روسیه بزودی امضا می‌شود استقرار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران در آینده نزدیک حماس: تاکنون هیچ خبر جدیدی درباره مذاکرات به ما داده نشده است سرنگونی پهپاد رژیم صهیونیستی در شمال نوار غزه قالیباف و پوتین دیدار کردند سرویس اطلاعات خارجی روسیه: واشنگتن به دنبال جایگزین برای زلنسکی است وضعیت زندانیان ایرانی محور گفت‌وگوی سفیر ایران و معاون وزیر دادگستری ترکیه واکنش کرملین به بیانیه پایانی نشست ناتو قرارداد یک میلیارد دلاری مراکش با رژیم صهیونیستی در بحبوحه جنگ در غزه

استمرار مذاکرات یمنی‌ها با وجود کارشکنی‌های آمریکا

مذاکرات گروه‌های یمنی در پرونده اسرا درحالی از سر گرفته شده است که آمریکا در ماه‌های اخیر تلاش کرد تا هرگونه توافق در یمن را منوط به عقب‌نشینی انصارالله از راهبرد وحدت میادین و دست کشیدن از حمایت مردم غزه نماید.
تاریخ انتشار: ۲۱:۴۳ - ۱۶ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 06
کد خبر: ۲۴۸۴۷۱

به گزارش راهبرد معاصر؛ هیئت دولت نجات ملی یمن و هیئت دولت مستعفی این کشور که در ریاض اقامت دارد، نهمین دور از مذاکرات مربوط به آزادی اسرای طرفین جنگ در این کشور را در مسقط آغاز کردند. این مذاکرات در حالی آغاز شده که حدود ۷ هزار نفر از اعضا و نیرو‌های انصارالله و دیگر گروه‌های متحدش در اسارت دولت مستعفی است و در مقابل ۸ هزار نفر ازعناصر بازمانده از دولت «عبدربه منصور هادی» و نیرو‌های شبه نظامی نیز توسط دولت صنعا دستگیر شده‌اند.

پیش از این طرفین در استکهلم و امان مذاکراتی در این زمینه داشته اند که در دو مورد طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ دو مرتبه عملیات تبادل اسرا میان طرفین انجام شد.

«عبد القادر المرتضى»، رئیس هیئت مذاکره کننده دولت صنعا در صفحه شخصی‌اش در شبکه ایکس نوشت: برای برگزاری دور جدید مذاکرات پرونده اسرا تحت نظارت سازمان ملل به مسقط، پایتخت عمان آمده‌ایم، امیدوارم این دور از مذاکرات موفقیت آمیز باشد و به توافق جدیدی برای تبادل اسرا منتهی شود. در سمت مقابل «ماجد فضائل» رئیس هیئت دولت مستعفی نیز در مصاحبه با العربیه تاکید کرد که خواستار آزادی همه اسرا و افراد بازداشت شده بدون هرگونه تبعیض و اولویت هستیم.

این مذاکرات در شرایطی برگزار می‌شود که طی یکسال اخیر روند مذاکرات صلح در یمن در نتیجه حمایت انصارالله از مردم مظلوم فلسطین متوقف شد. آمریکا و متحدانش در راستای فشار بر مقاومت یمن تلاش کردند تا هرگونه صلح و گشایش در پرونده یمن را منوط به عقب نشینی انصارالله از موضع حامیانه غزه و توقف حملات به سرزمین‌های اشغالی کنند.

آمریکایی‌ها در ابتدا تلاش داشتند تا با وعده کمک‌های مالی، آزاد کردن بخشی از دارایی‌های یمن و همچنین فشار بر دیگر گروه‌های یمنی برای دادن امتیاز به انصارالله، آنها را مجاب کنند از حمایت فلسطین دست بکشند.

با این حال انصارالله با اصرار بر موضع اصولی و تاریخی ملت یمن علیه رژیم صهیونیستی حاضر به این امر نشد و همین مسئله عامل مانع تراشی‌های واشنگتن و لندن در روند مذاکرات صلح یمن شد. همزمان عربستان سعودی نیز به دلیل فشار‌های آمریکا از روند مذاکرات با یمن خارج شد و رفت و آمد‌ها میان ریاض و صنعا و تردد میان هیئت‌های سیاسی دو کشور متوقف ماند.

با این حال بنظر می‌رسد که برگزاری این دور از مذاکرات مربوط بیشتر از آنکه دارای جنبه بشردوستانه باشد، جنبه سیاسی دارد و نشان دهنده این است که عربستان می‌خواهد از این رهگذر کانال ارتباطی با دولت صنعا را حفظ نماید.

عربستان نگران است در نتیجه استمرار بحران در غزه و به تبع آن تشدید درگیری در باب المندب و دریای سرخ، توافقات این کشور با یمنی‌ها از بین برود و این کشور هدف حملات انتقام‌جویانه یمنی‌ها قرار گیرد که برخلاف برنامه ریزی‌های اقتصادی محمد بن سلمان است.

براساس گزارش رسانه‌ها مهمترین موضوع اختلافی در دور نهم مذاکرات در مسقط سرنوشت «محمد قحطان»، از چهره‌های سیاسی بازمانده دولت عبدربه منصور هادی است. با این حال این امیدواری وجود دارد که این مذاکرات مسیر مذاکرات دشوارتر درخصوص آینده ارتش، ساختار نظامی، سیاسی و اقتصادی یمن را تسهیل نماید./ تسنیم

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده