تلاش دیوان کیفری لاهه برای صدور حکم بازداشت علیه نتانیاهو-راهبرد معاصر

تلاش دیوان کیفری لاهه برای صدور حکم بازداشت علیه نتانیاهو

دیوان کیفری بین المللی لاهه درصدد است علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی حکم بازداشت بین المللی صادر کند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۷ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 20
کد خبر: ۲۴۱۶۷۱

به گزارش راهبرد معاصر؛ کریم خان، دادستان دیوان کیفری لاهه امروز در گفتگو با سی ان ان اعلام کرد درصدد صدور حکم بازداشت علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی است.

کریم خان در این گفتگو اعلام کرد اسرائیل در جریان حملات خود در نوار غزه مرتکب جنایاتی نظیر «اقدام به کشتار، ایجاد قحطی به عنوان یک روش جنگی از جمله امتناع از کمک‌های بشردوستانه، هدف قرار دادن عمدی غیرنظامیان در درگیری» شده است.

صدور این حکم ضربه بسیار بزرگی به حیثیت بین المللی رژیم اسرائیل خواهد زد و می‌توان آن را مبنایی برای صدور احکام قضایی علیه سران رژیم صهیونیستی در کشور‌های مختلف جهان قرار داد. همچنین دولت‌ها می‌توانند بر اساس این احکام، از همکاری با رژیم اشغالگر قدس سر باز زنند.

در کنار دیوان کیفری لاهه، دیوان دادگستری بین المللی نیز در حال بررسی جنایات رژیم صهیونیستی در جنگ غزه است. این دیوان با صدور حکمی موقت، اقدامات اسرائیل را ناقض قوانین بین المللی دانسته است. همچنین این دیوان قرار است به زودی حکم قطعی خود درباره ارتکاب اسرائیل به نسل کشی در نوار غزه را صادر کند.

همزمان با تقویت گمانه زنی‌ها پیرامون صدور حکم بازداشت برای بنیامین نتانیاهو و یوآو گالانت، نخست وزیر و وزیر جنگ اسرائیل توسط دیوان کیفری بین المللی، بنی گانتس، عضو کابینه جنگی رژیم صهیونیستی نیز در واکنش به این خبر اظهار داشت: درخواست دادستان دیوان کیفری بین المللی برای صدور قرار بازداشت علیه نتانیاهو و گالانت جنایتی با ابعاد تاریخی است!

همزمان یک منبع نزدیک به نتانیاهو نیز صدور هرگونه قرار بازداشت توسط دیوان کیفری بین المللی علیه نتانیاهو را لکه ننگی در سطح جهانی دانست. جناح راست افراطی به رهبری بتصلائل اسموطریچ و ایتامار بن گویر نیز تلاش دیوان کیفری بین المللی برای صدور حکم علیه نتانیاهو و وزیر جنگ اسرائیل را نشانه یهودستیزی و تنفر از یهودیان دانستند. / تسنیم

مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار