پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی + واکنش گروه هفت-راهبرد معاصر

پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیمای کره شمالی + واکنش گروه هفت

وزرای خارجه کشور‌های گروه هفت در بیانیه‌ای پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیما (ICBM) از سوی کره شمالی را محکوم کردند.
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۱ - ۲۹ آذر ۱۴۰۲ - 2023 December 20
کد خبر: ۲۱۹۳۱۰

به گزارش راهبرد معاصر؛ در این بیانیه آمده است: ما به عنوان وزرای خارجه گروه هفت در کنار نماینده عالی اتحادیه اروپا، پرتاب موشک بالستیک قاره‌پیما از سوی کره شمالی را که به دنبال پرتاب چهار موشک بالستیک قبلی و نیز پرتاب‌های دیگر از ابتدای سال جاری که با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک انجام شده را به شدت محکوم می‌کنیم.

این بیانیه می‌افزاید: ما از رویکرد پیونگ یانگ که به جای رسیدگی به رفاه مردم کره شمالی برای برنامه موشک‌های بالستیک و گسترش سلاح‌های کشتار جمعی غیرقانونی خود اولویت قائل می‌شود، ابراز تاسف می‌کنیم.

در ادامه بیانیه گروه هفت با بیان این ادعا که اقدامات گستاخانه کره شمالی باید با واکنش سریع، متحد و قوی بین‌المللی به ویژه از سوی شورای امنیت سازمان ملل مواجه شود، آمده است: ما از اعضای شورای امنیت می‌حواهیم که به تعهدات خود عمل و همچنین از همه کشور‌های عضو سازمان ملل می‌خواهیم که قطعنامه‌های این شورا را به طور کامل و موثر اجرا کنند.

این بیانیه می‌افزاید: گروه هفت متعهد به همکاری با همه شرکای مربوطه در راستای هدف صلح و ثبات در شبه جزیره کره و حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر حاکمیت قانون است.

در این بیانیه همچنین با اشاره به انتقال تسلیحات از کره شمالی به روسیه، از هر دو کشور خواسته شده است تا این فعالیت‌ها را متوقف کنند. / آناتولی

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده