فهرست اقلام کالاهای دریافت کننده ارز در سال ۱۴۰۲ + جزئیات-راهبرد معاصر

فهرست اقلام کالاهای دریافت کننده ارز در سال ۱۴۰۲ + جزئیات

بانک مرکزی فهرست اقلام کالایی دریافت کننده ارز در سال ۱۴۰۲ را منتشر کرد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۵ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - 2024 May 19
کد خبر: ۲۴۱۴۰۸

به گزارش راهبرد معاصر، این بانک با انتشار لیست کالاهایی که ارز مورد نیاز آنها در سال 1402 تامین شده است اعلام کرد، در سال گذشته در مجموع 18 میلیارد و 606 میلیون دلار ارز ترجیحی ، 32 میلیارد و 210 میلیون دلار ارز با نرخ نیمایی و 14 میلیارد و 785 میلیون دلار ارز از محل ارز اشخاص برای وادات کالا تامین شده و مبلغ 3 میلیارد و 806 میلیون دلار نیز بابت اقساط بدهی تسهیلات ارزی و خدمات با نرخ تالار دوم تامین ارز شده است. 

 

براساس این گزارش در مجموع بابت کالا و خدمات، طی سال گذشته سهم ارز ترجیحی‌ 26.8 درصد‌، سهم ارز نیمایی و اشخاص به ترتیب 50.4 درصد و 22.8 درصد بوده است.

 

طی سال گذشته 16 میلیارد و 563 میلیون دلار برای واردات کالاهای کشاورزی تامین ارز شده که حدوداً 84 درصد از این ارز با نرخ ارز ترجیحی تامین ارز گردیده، سهم ارز نیمایی و ارز اشخاص در ارز تامین شده برای کالاهای حوزه کشاروزی حدوداً به ترتیب 11 و 5 درصد بوده است. 

 

همچنین 44 میلیارد و 643 میلیون دلار ارز برای پاسخگویی به نیاز بخش صنعت اختصاص یافته که 67 درصد از این میزان ارز تامین شده با نرخ نیمایی ‌و 31 درصد از محل ارز اشخاص تامین ارز شده است. معادل دو درصد از کل ارز تامین شده برای بخش صنعت از محل ارز ترجیحی تامین شد. این گزارش می افزاید سال گذشته مبلغ 4 میلیارد و 396 میلیون دلار ارز برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی تامین شد که از این میزان 3 میلیارد و 751 میلیون دلار با نرخ ترجیحی تامین شد که مبلغ یک میلیارد و 210 میلیون دلار از این مبلغ با نرخ یارانه‌ای 4200 تومان پرداخت شد. 

 

خاطر نشان می شود، طی این مدت 623 میلیون دلار از ارز تامین شده در حوزه بهداشت درمان و آموزش پزشکی با نرخ ارز نیمایی و 22 میلیون دلار نیز از محل ارز اشخاص تامین شد.

 

لازم به ذکر است تخصیص و تامین ارز بر اساس ثبت سفارش های انجام شده توسط وزارتخانه متولی صورت پذیرفته و بانک مرکزی دخل و تصرفی در انتخاب نوع کالا، مقدار کالا و شخص واردکننده کالا و خدمات ندارد. 

 

همچنین دسته بندی کالاها در لیست منتشر شده بر اساس کد دو رقمی تعرفه مندرج در ثبت سفارش انجام شده است./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده