کشف سنگ‌ های عجیب و غریب توسط مریخ‌ نورد استقامت + عکس-راهبرد معاصر

کشف سنگ‌ های عجیب و غریب توسط مریخ‌ نورد استقامت + عکس

یک تخته‌سنگ سفید عجیب و غریب در مریخ مشاهده شده است و دانشمندان درحال تلاش برای فهمیدن منشأ آن هستند.
تاریخ انتشار: ۱۸:۰۴ - ۰۴ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 24
کد خبر: ۲۴۶۸۳۳

به گزارش راهبرد معاصر؛ مریخ‌نورد استقامت ناسا تصویری از این سنگ عجیب و غریب گرفته است. این مریخ‌نورد درحال جست‌وجوی شواهدی از رسوبات معدنی در دهانه جزرو است که امکان دارد، سرنخ‌هایی از تاریخچه آن وجود داشته باشد. با هدایت خودکار، مریخ‌نورد در کوه واشبرن که پوشیده از تخته‌سنگ است، سنگی را که پیش‌تر هرگز دیده نشده بود کشف کرد.

این سنگ، سفید خالص با لکه‌های تیره است و حدود ۴۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد. همچنین تضاد قابل‌توجهی با انبوه تخته‌سنگ‌های سیاه اطراف خود دارد. تیم پشتیبان مریخ‌نورد، این تخته‌سنگ را «نقطه آتوکو» نامگذاری کرد که نام یک صخره روشن در گراند کنیون است.

کشف سنگ‌ های عجیب و غریب توسط مریخ‌ نورد استقامت + عکس

برد گارسینسکی، یکی از مدیران مریخ‌نورد استقامت، این تخته‌سنگ‌ها را به‌عنوان یک مجموعه متنوع از هدایای زمین‌شناسی که از لبه دهانه و احتمالا فراتر از آن جمع شده‌اند، توصیف کرد.

گارسینسکی گفت: «تنوع بافت‌ها و ترکیبات در کوه واشبرن یک کشف هیجان‌انگیز برای تیم ما بود. اما در میان تمام این سنگ‌های مختلف، یکی بود که واقعا توجه ما را جلب کرد.» با درنظر گرفتن اندازه، شکل و آرایش بلور‌های آن، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که «نقطه آتوکو» منحصر به فرد است.

هنوز مشخص نیست که این سنگ چگونه به‌وجود آمده است. برخی از دانشمندان نظریه می‌دهند که کانی‌های آن در لایه‌ای از ماگما زیر سطح سیاره تولید شده‌اند که احتمالاً اکنون در لبه دهانه نمایان شده است. دیگران حدس می‌زنند که این سنگ خارج از دهانه جزرو تشکیل شده و توسط جریانی باستانی به آنجا آورده شده است.

تیم استقامت معتقد است که آتوکو نخستین نمونه از نوع خود است، اما می‌دانند که هنوز چیز‌های بیشتری برای کشف وجود دارد. / همشهری

کلمات کلیدی: سنگ مریخ معدن
مطالب مرتبط
ارسال نظر
تحلیل های برگزیده