۴ تذکر ضروری درباره "بار حجاج ایرانی" در فرودگاه مدینه-راهبرد معاصر

۴ تذکر ضروری درباره "بار حجاج ایرانی" در فرودگاه مدینه

رعایت دستورالعمل بار در فرودگاه‌های مدینه منوره و جده بسیار حائز اهمیت است؛ زائران از قرار دادن پاور بانک، آب زمزم، نوشابه، اسپری، کپسول گاز کوچک و مواد آتش‌زا در ساک‌های بزرگ جدا خودداری کنند.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۲ - ۰۸ تير ۱۴۰۳ - 2024 June 28
کد خبر: ۲۴۷۳۶۳

به گزارش راهبرد معاصر، چندی قبل سازمان حج و زیارت دستورالعمل مربوط به بار که پیش‌تر در اختیار کاروان‌ها نیز قرار گرفته بود، را منتشر کرد تا زائران در زمان بازگشت به سهولت سوار بر هواپیما شده و به کشور بازگردند.

 

اما متاسفانه برخی از زائران در روزهای گذشته و همزمان با پروازهای بازگشت به کشور به برخی نکات مهم دستورالعمل توجه جدی نداشته‌اند.

 

در بخش هایی از بندهای مهم این دستورالعمل تاکید شده است:

** از قرار دادن پاور بانک، آب زمزم، نوشابه، اسپری، کپسول گاز کوچک و مواد آتش‌زا در ساک‌های بزرگ جدا خودداری شود.

 

** بارهای زائرین توسط شرکت هواپیمایی دقیقاً بررسی و کنترل می‌شود لذا مسئولیت نظارت مستقیم بر بارگیری جامه‌دان‌ها برابر ضوابط مقرر و ممانعت از بارگیری‌ هرگونه جامه‌دان فاقد تگ بار، ساک‌های دستی متفرقه و غیراستاندارد، بر عهده مدیران کاروان‌ها است.

 

** سازمان حج و زیارت و شرکت هواپیمایی تعهدی نسبت به انتقال بار و بسته‌های مازاد کاروان و مسافران ندارند.

 

** هر مسافر فقط مجاز به حمل یک ساک دستی کوچک به داخل هواپیما است لذا همراه داشتن وسایل اضافی حتی نایلکس و نظیر آن مجوزی ندارد.

 

آقای محمد معصومی؛ نماینده ایران ایر در عربستان طی موسم حج تمتع در این خصوص توضیح داد: جلوگیری از قرار دادن مایعات و نوشیدنی‌ها و سایر اقلام اعلام شده در جامه‌دان (چمدان بار) جزوه قوانین فرودگاهی همه کشورها است و فقط مربوط به فرودگاههای جده و مدینه نیست چراکه امنیت پرواز را به مخاطره می اندازد.

 

وی افزود: این دستورالعمل‌های بین المللی همیشه در عربستان هم اجرایی شده و امسال هم به صورت جد به آن توجه شده است بنابراین رعایت آن از سوی حجاج کشورمان مهم و ضروری به نظر می رسد.

 

معصومی تاکید کرد: از حجاج ایرانی خواهش می کنیم که هیچگونه نوشیدنی، آب زمزم، مایعات و شامپو را داخل چمدان‌های بار قرار ندهند. چمدان حجاج در دستگاه ایکس ری بازرسی می شود و از انتقال اقلام ذکر شده به صورت جدی، جلوگیری می شود.

 

وی افزود: در صورت وجود آب زمزم و مایعات و نوشیدنی ها در چمدان های بار، چمدان‌ها بازگشایی شده و اقلام فوق خارج می شود که این روند نیز با وجود اینکه با حضور ناظر فرودگاهی است اما از سوی کارگرهای فرودگاه انجام می گیرد و آسیب‌هایی را برای بار بدنبال دارد و همچنین زمان زائران کاروان نیز گرفته می شود.

 

نماینده ایران ایر در عربستان طی موسم حج تمتع تصریح کرد: از زائران می خواهیم که حتما به نکات مطرح شده از سوی مدیران کاروان و مجموعه توجه کنند و در نقل و انتقال بار نیز به دستورالعمل های اهتمام ویژه ای داشته باشند.

 

معصومی همچنین در خصوص پروازهای بازگشت گفت: پروازهای بازگشت هم از فرودگاههای جده و مدینه صورت می گیرد و این پروازهای از یکم تیرماه آغاز شده و بحمدالله پروازهای به خوبی در حال انجام است.

 

نماینده ایران ایر در عربستان طی موسم حج تمتع تصریح کرد: زائران «مدینه قبل» که ابتدا به مدینه سفر داشته اند از فرودگاه جده و زایران «مدینه بعد» که در این مرحله برای زیارت به شهر مدینه سفر می کنند نیز با پروازهای مدینه به میهن اسلامی بازمی گردند./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده