۱۰۳ هزار مسکن فرسوده نو شد-راهبرد معاصر

۱۰۳ هزار مسکن فرسوده نو شد

رئیس سازمان بازآفرینی شهری گفت: از ۲۹۰ هزار پروانه صادرشده برای بافت فرسوده، ۱۰۳ هزار مسکن نوسازی و به بازار مسکن عرضه شد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۷ - ۱۲ تير ۱۴۰۳ - 2024 July 02
کد خبر: ۲۴۷۹۵۷

به گزارش راهبرد معاصر؛ نشست خبری عملکرد وزارت راه و شهرسازی در دولت سیزدهم صبح امروز در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.


در ابتدای این نشست، محمد آیینی، رییس سازمان بازآفرینی شهری اظهار داشت: میزان صدور پروانه در بافت فرسوده طی سال ۱۴۰۲ شکسته شد و نسبت به دولت قبل ۱۰۰ درصد رشد کرد.


آیینی با اشاره به افتتاح ۱۰۳ هزار مسکن در بافت فرسوده گفت: در مجموع ۱۰۰ هزار مسکن فرسوده تخریب و نوسازی شده است.


وی افزود: سهم ساخت و ساز در بافت فرسوده در سال ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳.۵درصد رشد کرد.


آیینی گفت: بیش از ۲۰۰ کیلومتر از معابر خاکی محلات کمتر برخوردار در ۴۸۸ شهر آسفالت شده است.


در ادامه این نشست، ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: در گذشته عقب‌ماندگی جدی در حوزه وزارت راه داریم و در دولت سیزدهم ۵ میلیون خانواده واجد شرایط فاقد مسکن در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نامه کردند.


وی افزود: در دولت قبل برای ۱۰۰ متقاضی طرح اقدام ملی مسکن زمین نداشتند.


مالکی گفت: ۴۸ هزار هکتار زمین در نهضت ملی مسکن در بافت شهری برای نهضت ملی مسکن تامین شد.


مالکی گفت: در این مدت ۷۲۰۰ هکتار از اراضی دولتی مورد تعرض زمین‌خواران قرار گرفت که با هوشیاری بخش‌های حفاظتی ۶۹۰۰ هکتار از آن به دولت بازگردانده شد و مابقی در طی مراحل قضایی است.


وی افزود: ۳۵۰۰ هکتار از اراضی که در اختیار نهادها و مردم برای ساخت قرار گرفته بود و در مدت تعیین شده ساخت و سازی روی آن انجام نشده باز پس گرفته شد.


مالکی با اشاره به تامین ۱۵۳ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن گفت: پروژه‌های طرح اقدام ملی که در دولت قبل شروع شده بود بر اساس گزارش دیوان محاسبات ۷ درصد پیشرفت داشت.


این مقام مسئول گفت: ماهیت سازمان ملی زمین و مسکن مولد سازی است و در این مدت ۱۵۷۰ پروژه تامین شده است و برنامه مولدسازی ما در سال جاری ۹۸ هزار میلیارد تومان بود و سال گذشته ۳۵ هزار میلیارد تومان از منابع سازمان ملی زمین و مسکن مولد شد.


مالکی تاکید کرد: از ۶۰ شهرک در دست ساخت، ۱۹ شهرک در دست طراحی و ۱۱ شهرک در استان‌های قم، یزد، البرز، آذربایجان شرقی، تهران، خراسان جنوبی، سمنان، کهگیلویه و بویراحمد، مازندران و استان‌های دیگر در دست اجراست.


وی افزود: سیاست قطعی دولت سیزدهم توسعه شهرها و افقی‌سازی بود که این سیاست در برنامه هفتم هم دنبال می‌شود.


معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر آخرین وضعیت شهرهای جدید مستقر در ۴ استان نوار ساحلی جنوب کشور گفت: این سوال مختص شرکت عمران شهرهای جدید است و متولی این بحث آنجاست.


در ادامه نشست، سعید غفوری مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: تا کنون ۵ هزار واحد مسکونی نهضت ملی مسکن افتتاح شده است.


این مقام مسئول گفت: بیش از ۸ هزار مسکن و ۳۳۳ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تامین اراضی نهضت ملی مسکن انجام شد.


وی افزود: ۲۸۱ طرح در ۳۳ ماه گذشته افتتاح خدمات روبنایی در شهرهای جدید به ثبت رسیده است.


غفوری گفت: ۳۵۱پروژه دیگر خدمات روبنایی در دستور کار قرار گرفته است. از طرفی افتتاح متروی پرند و قطار حومه‌ای گلشهر به شهر جدید مهستان در دستور کار قرار گرفت.


معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۲۷ شهر جدید در سواحل جنوبی کشور شناسایی شده است که دروازه‌های توسعه اقتصاد ایران خواهند شد./ تسنیم

ارسال نظر
تحلیل های برگزیده
آخرین اخبار